Tunç, Özel İdare tesislerini gezdi

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın İl Özel İdaresi’ne bağlı Akçamescit’teki Güneş Enerjisi Tesisi ile Beton Parke Üretim Tesisi’ni gezdi. Çalışmalara hız verilen Bartın 400 Yataklı Devlet Hastanesi inşaatında da incelemelerde bulunan Milletvekili Tunç,
Bu haber 2020-09-24 09:35:14 eklenmiş ve 563 kez görüntülenmiştir.

 

Tunç’a incelemelerinde İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Metin Çetin ve AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı eşlik etti. Ziyaretlerine Akçamescit’te bulunan Özel İdare’ye ait Güneş Enerjisi Tesisiyle başlayan milletvekili Tunç, Başkan Dursun’dan tesisle ilgili teknik bilgiler aldı. Tesisin, yıllık 180 ila 200 bin TL’lik enerji ihtiyacını karşıladığını ve İl Özel İdaresi olarak aldıkları meclis kararıyla Bartın'da yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılması ile ilgili örnek olmaya çalıştıklarını ifade eden Dursun, şunları söyledi:

 

 

Güneş enerjisine yatırım meyvesini veriyor

 

“Batı Karadeniz Kalkınma Ajansıyla bir iş birliği içerisinde, buradan aldığımız hibe desteği ile 300 bin liraya yakın İl Özel İdaremizin öz kaynağından buraya eş finansman desteği yaptık. 5 dönüm arazide bin panelle kurmuş olduğumuz 276 KW saatlik enerji üretebilecek bu tesisin 2014 yılındaki maliyeti 1 milyon olmuştur. Bizim hedefimiz öncelikle bu işe yatırım yapanları teşvik etmekti. Bir de İl Özel İdaremizin harcamış olduğu elektrik enerjisini burada mahsuplaşmaktı. Burada yapmış olduğumuz üretimle yılda 300 bin KW elektrik ürettik. 2019 yılı bütçe içi işletmemizi ilgili firmadan aktarılan 300 bin lira gibi bir rakam söz konusu. Bunun 180 bin lirası İl Özel İdaremizin il genelinde harcamış olduğu elektrik nedeniyle mahsuplaştığı tutardır. 100 bin liraya yakın, 90 bin liranın üzerinde de artı bir gelir elde etmiş olduk. Özendirme gayretimiz de hala devam ediyor. Tüm kamu kuruluşlarının bu şekilde arazilerinde bu sistemi kurması doğrudur diye düşünüyoruz. Bu yapılan uygulamadan sonra 5 dönümlük arazide yapılan bir uygulamadan elde edilen gelirin düşük olmadığını düşünüyoruz. Burası bir örnek oldu.”

 

 

Örnek tesis için teşekkür etti

 

Böylesine önemli ve verimli bir tesisi ilimize kazandırdıkları için Dursun’a ve onun nezdinde tüm Meclis üyelerine teşekkür eden Milletvekili Tunç, daha sonra yine İl Özel İdaresine ait Beton Parke Üretim Tesisi’ni gezdi. Çalışanlara kolaylıklar dileyen ve üretim aşamaları hakkında bilgiler alan Tunç, “Bartın İl Özel İdaresi diğer illere örnek olacak bir çalışmayı hayata geçirdi. Kurulan tesiste köylerimizin ihtiyacı olan kilit parke ve beton yollar için gerekli beton daha uygun fiyatla ve daha kaliteli üretilerek daha fazla yere hizmet götürme imkanı sağlanıyor. Emeği geçen herkese teşekkürler” diye konuştu.

 

 

Dursun: “Maliyet yarıya düştü”

 

Kilit Parke Yapım ve Beton Santrali Tesisinin 4,5 milyon TL’ye kurulduğunu dile getiren Kenan Dursun ise  şunları söyledi:
“İl Özel İdaresi olarak bu işin öncülüğünü üstlendik. Kuru beton sistemi ile yol yapmak geçmiş alışkanlıklardan daha zor bir alışkanlık. Bunun için biz Bartın’da İl Genel Meclisi kararlarımızla önce santralini kurduk. Bunun neticesinde de 6 metre genişliğinde, 20 santimetre yüksekliğindeki ana grup yollarını uyguluyoruz. Kurarken çok araştırdık. Sıcak asfalt varken kuru betona ne ihtiyaç var diye eleştiri de aldık. Bunun araştırmasını geniş bir şekilde yaptık. Beton yolu kendi şantiyemizde, tesislerimizde üretiyoruz ve maliyeti 200 bin lira. Yani 1 kilometrelik yolu sıcak asfalttan yarı yarıya mal etmiş olduk.  1 kilometre asfaltın yerine 200 bin lira maliyetli yapılan beton yollar, asfalta göre de üç kat daha dayanıklı ve uzun ömürlü oluyor. Bartın’da ilk kez Mugada yolu güzergahında kullandığımız beton yolları artık diğer köy yollarına da uyguluyoruz.”

 

 

Hastane inşaatı tam gaz sürüyor

 

Tunç’un son uğrak yeri ise Bartın 400 Yataklı Devlet Hastanesi inşaatı oldu. Yetkililerden çalışmaların geldiği aşama ile ilgili bilgiler alan Milletvekili Tunç, “Çalışmalar tamamlandığında hastanemiz 198 milyon TL proje maliyetli, 400 yataklı ve bu sayı 480’e yükseltilebilir, 132 poliklinik odası,66 yoğun bakım yatağı,58 acil servis yatağı, 24 ameliyathane,24 diyaliz ünitesi,730 araçlık otopark 127 bin metrekare arsa, 94 bin metrekare kapalı alan ve 11 bin metrekare oturum alanına sahip bir hastane olacak. Bartın’ımıza ve bölgemize hayırlı olsun” dedi.

ETİKETLER : Bartın AK Parti Bartın Özel İdare Yılmaz Tunç Turhan Kalaycı Kenan Dursun
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›