Verimli topraklarımız su ile buluşuyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Bartın iline yaptığı yatırımlarla ilimizin verimli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
Bu haber 2020-09-23 16:37:55 eklenmiş ve 163 kez görüntülenmiştir.

 

DSİ 23. Bölge Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde müjdesini AK parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç’un verdiği Bahçecik (Ulupınar) yeraltı barajı ile ilgili açıklama yaptı. Bartın ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artmasının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde ve taşkınların azalmasın da önemli rol oynadığına dikkat çekilen açıklamada, Bartın ve Amasra’ya içme suyu temin edilen Bahçecik kaynağındaki suyun debisinin özellikle Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim aylarında yetersiz kaldığı anımsatıldı. Bu nedenle Bahçecik kaynağına ilave su temini için Bartın Ulus Bahçecik Yeraltı Barajı’nın yapılmasının planlandığını belirten DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, şunları dile getirdi:

 

 

Yıllık 372 bin metreküp ilave su sağlanacak

 

“Etüd ve planlama işlerinin tamamlanmasının ardından Bahçecik Ulupınar Yeraltı Barajı’nın yapım ihalesi gerçekleştiril olup ihale sürecinin kesinleşmesinin ardından yapım sözleşmesi 15 Eylül 2020 tarihinde imzalanarak, çalışmalara hızlı bir şekilde başlanılmıştır. Bahçecik köyünün yaklaşık 1 kilometre kuzey batısında Ilındır deresi üzerinde inşa edilecek olan Bahçecik Yeraltı Barajı’nın tamamlanması ile Bartın iline içmesuyu sağlayan Bahçecik Kaptajına yıllık 372 bin metreküp ilave içme ve kullanma suyu sağlayacak.” 

ETİKETLER : Bartın Bahçecik Ulupınar Yeraltı Barajı DSİ Kaya Yıldız DSİ 23. Bölge Müdürlüğü
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›