İlkokul 1’inci sınıflar için okullar açıldı

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle mart ayından beri kapalı olan okullar, Bartın dahil ülke genelinde alınan tedbirler çerçevesinde kapılarını anasınıfı ve ilkokul 1'inci sınıflar için açtı. Yeni eğitim öğretim dönemi, TRT EBA, EBA ve canlı dersler kullanılarak uzaktan eğitim yoluyla 31 Ağustos'ta başlatılmıştı. Okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül'de gerçekleştirilecek uyum programı okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1'inci sınıflarda "1 gün yüz yüze eğitim" şeklinde olacak.
Bu haber 2020-09-22 09:36:48 eklenmiş ve 244 kez görüntülenmiştir.

 

Koronavirüs salgını dolayısıyla mart ayından bu yana kapalı olan okullar, Bartın dahil ülke genelinde anasınıfı ve ilkokul 1'inci sınıflar için açıldı. TRT EBA, EBA ve canlı dersler kullanılarak uzaktan eğitim yoluyla 31 Ağustos'ta başlayan 2020-2021 eğitim-öğretim yılı,  21-25 Eylül'de gerçekleştirilecek uyum programı kapsamında ilkokul 1. Sınıflar için yüz yüze eğitim Bartın’da da başladı. Yüz yüze eğitim sürecinde okullara hiçbir şekilde ziyaretçi kabul edilmeyecek.

Öğrencinin yüz yüze eğitime katılımı zorunlu tutulmayacak, veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencisinin uzaktan eğitime devamını sağlayabilecek. Okul yönetimlerinin 21-25 Eylül haftasında hangi gün olacağına öğretmenlerle birlikte karar vereceği uyum programı, okul öncesi eğitim kurumlarında 30'ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, ilkokul 1'inci sınıflarda ise 30'ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10'ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak. İmkan ve şartlara göre sınıf mevcudunun sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde iki ayrı gruba ayrılması ve her grubun okula uyum programının birbirinden farklı günlerde olması sağlanacak. Teneffüs saatlerinde öğrencilerin sosyal mesafeye uymaları için gerekli yönlendirmeler yapılacak.

 

 

Dersler 30 dakika olacak

 

Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında da haftada 2 gün her biri 30'ar dakikalık 5 ders saati yüz yüze eğitim yapılacak. Ders saatleri arasında 10'ar dakikalık dinlenme süresi verilecek. Okul yönetimlerince teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar gerçekleştirilecek. Bu süreçte okullara zorunlu olmadıkça ziyaretçi kabul edilmeyecek, zorunlu durumlarda ise ziyaretçinin kaydı tutularak tedbirler doğrultusunda kabulü sağlanacak. Okul öncesi ve ilkokul 1. sınıflar uyum programı etkinliklerinde, çocuklar sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirilecek. Hijyen, sosyal mesafe, korku ve kaygılardan kurtulma gibi etkinliklerin yanı sıra öğrencilerin okulu ve çalışanları tanımalarına yönelik etkinlikler düzenlenecek. "Sağlık Olmadan Eğitim Olmaz" parolasıyla hazırlanan etkinliklerde, eğitimle ilgili tüm paydaşların uyması gereken hususlar ve beklentiler yer alacak. Öğretmenlerin özgün çalışmalarına yön verecek örnek başlıklar "Çocukların Tanışma Etkinliği, Sağlıklı Yaşam Etkinlikleri (Hijyen Kurallarına Uyma), Sosyal Mesafe Kurallarına Uyma Etkinliği (Sınıf İçi) Ailelerin Tanışma Etkinliği, Korku ve Kaygılardan Kurtulma Öğrenme Merkezlerini/Okulun Bölümlerini Tanıtma Etkinliği, Sınıf Kurallarını Tanıtma Etkinliği, Sağlıklı Yaşama Etkinliği (Beslenme Kurallarına Uyma), Sosyal Mesafe Kurallarına Uyma Etkinliği (Okul Dışı), Okulu ve Çalışanlarını Tanıma Etkinliği, Sağlıklı Yaşama Etkinliği (Okul Sonrası Beslenme ve Hijyen)" şeklinde olacak.

 

Velilerin de sağlık için sınıflara alınmamasına dikkat ediliyor

 

Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü de öğrencilerin, öğretmenlerin ve tüm çalışanların sağlığı için velililerin bile sınıflara alınmamasına dikkat ederken her yıl okulların açıldığı ilk gün sınıflardan fotoğraf alan basın mensuplarının da bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında fotoğraf alınmamasına fotoğrafların Bartın Valiliği  Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünce basına servis edilmesine karar verdi.

Bakanlık, okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin maske, sosyal mesafe ve kişisel hijyen koşullarını daha kolay bir şekilde içselleştirerek, yeni normale eğlenceli bir şekilde uyum sağlayabilmeleri için "Temassız Oyunlar Kitabı" hazırladı. Kitaplar, 21 Eylül itibarıyla tüm okullarda uygulanmak üzere öğretmenlere ulaştırıldı. Kitapta yer alan ve hiçbir fiziksel temas içermeyen 60 oyunun her biri, çocuklarda "tanışma, iletişim, dikkat, hareket ve iş birliği"nin gelişmesine yardımcı olacak şekilde tasarlandı. 

 

Uyum haftasından sonra haftada iki gün okula gidecekler

 

Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında ise Türkçe dersi haftada 2 gün 3'er ders saati olmak üzere 6 ders saati, matematik haftada 2 gün 1'er ders saati olmak üzere 2 ders saati, hayat bilgisi haftada 2 gün 1'er ders saati olmak üzere 2 ders saati yüz yüze eğitimle verilecek. Söz konusu derslerin yüz yüze işlenemeyen ders saatleriyle ilkokul 1'inci sınıf programındaki diğer dersler ise EBA TV ve EBA portal canlı sınıf uygulamalarıyla uzaktan eğitim sistemleriyle uygulanacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sabah 08.30'dan akşam 20.20'ye kadar istenilen saatte canlı ders yapılabileceğini açıkladı. 

Yüz yüze eğitime başlanması dolayısıyla ülke genelinde okullarda gerekli tüm dezenfeksiyon çalışmaları tamamlandı, hijyen ve dezenfektan ihtiyaçları da il müdürlükleri tarafından karşılandı. İhtiyaç durumunda kullanılmak üzere tüm okullarda ateş ölçer bulundurulması sağlandı. Üç hafta içinde tüm öğrencilere ücretsiz maske desteği verilecek. 81 ilde ihtiyaç duyulan maskeler, mesleki eğitim kurumları ve halk eğitim merkezlerinde üretilerek okullara ulaştırıldı. Öğrencilerin okullara ulaşımları için servislerle ilgili planlamalar tamamlandı. Ayrıca tüm illerde servis şoförlerine yönelik öğrenci taşımasında uymaları gereken tedbirleri kapsayan eğitimler de tamamlanarak gerekli bilgilendirmeler yapıldı.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında oluşturulan entegrasyon sistemi ve uyarı mekanizması da hazırlandı. Sistem sayesinde öğrenci, öğretmen, eğitim kurumlarındaki tüm çalışanlar ve okul servisi şoförlerinde olası bir risk ortaya çıkması durumunda, eğitim kurumu yöneticilerine anlık bildirimler yapılacak. Okul yönetimleri, alınan bildirimin ardından hemen harekete geçerek Sağlık Bakanlığı rehberindeki prosedürleri uygulayacak ve gerekli tedbirler alınacak. Sistem, olası bir risk durumunda öğrencinin sınıfındaki, hatta okul servisinde birlikte seyahat ettiği diğer öğrenciler için uyarı bildirimi yaparak tedbir alınmasını sağlayacak.

 

 

Vali Güner, okullarda incelemelerde bulundu

 

Bartın Valisi Sinan Güner de yüz yüze eğitim öncesinde okulları gezerek incelemelerde bulundu. Sınıfların sosyal mesafeye göre ayarlanması, dezenfektan, maske tedariği, fiziki ve sosyal yeterlilikler hususunda tüm detayları yerinde inceleyen Vali Güner, okul idarecileri ve öğretmenlerle yaptığı konuşmada, Covid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, güvenli mesafeyi koruma ve yayılma hızını kontrol altında tutmanın önemini vurguladı.

 

İşte Valiliğin okullarda aldığı Covid-19 kuralları!

 

Bartın Valiliği de yüz yüze eğitim öncesi okullarda alınacak Covid-19 tedbirlerini kamuoyuyla paylaştı. İşte okullarda alınacak 28 maddelik Covid-19 kuralları! “Sınıf ve odalar pencereler açılarak düzenli şekilde sık havalandırılacak. Havalandırmada doğal havalandırma tercih edilecek. Klima olması durumunda ise Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan klima önlemlerine uyulacak. Salgın döneminde zorunlu olmayan toplu etkinlikler yapılmayacak. Yapılması gerekli etkinliklerin açık alanda yapılması tercih edilecek. Etkinliklerde maske takılacak, sosyal mesafe kurallarına uyulacak.

 

 

Sınıf değişikliği yapılmayacak

 

Öğrenciler mümkünse aynı sınıflarda ders görecek, sınıf değişikliği yapılmayacaktır. Değişiklik sorunlu ise sınıfların her kullanım sonrası havalandırılıp temizlik ve dezenfeksiyonu yapılacaktır. Asansörlerin kullanımı sınırlandırılacaktır. Kullanılması gerektiğinde kapasitesinin 3’te 1’i sayıda kişinin binmesine izin verilecektir ve bu sayı asansör girişinde belirlenecektir. Öğrencilerin mümkün olduğu kadar kumanya şeklinde sınıflarda aynı grup içinde yemek yemesi tercih edilecektir. Servisle ulaşımı sağlayan 12 yaş üzeri öğrenci, öğretmen ve çalışanların maske takması ve mümkünse her gün aynı yere oturması sağlanacaktır. Covid-19’dan sorumlu bir okul yöneticisi görevlendirilecektir. Eğitim faaliyetine başlamadan önce okul binasının genel temizliği su ve deterjanla yapılacaktır. Okullarda temassız ateş ölçer, maske, sıvı sabun ve el antiseptiği veya en az yüzde 70 alkol içeren kolonya bulundurulacak. Kullanılmış maskeler için kapalı çöp kutuları temin edilecektir. Okullarda en 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve öğrenci planlaması yapılacak, içeriye alınması gereken kişi sayısı buna göre düzenlenecektir.

 

Aynı öğrenci aynı yerde oturacak

 

Temaslı takibi için sınıflarda aynı öğrencinin aynı yerde oturması sağlanacaktır. Dersler mümkün olan en az kişi sayısı ile yapılacaktır. Birkaç sınıfın bir araya gelmesiyle ortak yapılan derslerde oturma düzeni sosyal mesafe en az 1 metre olacak şekilde olacaktır. Damlacık oluşturması nedeniyle sınıf içinde yüksek sesle yapılan aktiviteler yapılmayacaktır. Kitap, kalem vb. eğitim malzemeleri kişiye özel olacaktır, öğrenciler arası malzeme alışverişi yapılmaması sağlanacaktır. Sınıflara, koridorlara, giriş ve çıkışa yakın alanlara el antiseptikleri yerleştirilecektir. El antiseptiğini yutma riskine karşı küçük öğrenciler bunları kullanırken mutlaka denetlenecektir. Lavaboların yakınına el yıkama adımlarını açıklayan posterler yerleştirilecektir. Okullarda sık dokunulan kapı kolları, merdiven korkulukları, elektrik düğmeleri gibi yüzeylerin temizliği ve dezenfeksiyonu sık sık yapılacaktır.

 

 

Okullara ziyaretçi kabul edilmeyecek

 

Okullarda salgın döneminde mümkünse ziyaretçi kabul edilmeyecektir. Okulların açılmasıyla velilere özel hazırlanmış bilgi notu ve “Bilgilendirme formu ve taahhütname” iki nüsha halinde velilere imzalatılacak ve bir nüshası kendilerine verilecektir. Covid-19 kapsamında alınacak önlemleri açıklayan bu bilgi notunda yapılması gerekenler aktarılacaktır. Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi Covid-19 belirtileri olan ya da Covid-19 tanısı alan, temaslısı olan kişi bulunması durumunda okula ivedilikle bilgi verilmesi ve öğrencilerin okula gönderilmemesi istenecektir. Hem öğrenciler hem de personel arasındaki okula devamsızlıklar takip edilecektir. Devamsızlıklardaki artışlar İl Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezine bildirilecektir. Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan veya gelişen Covid-19 tanısı alan veya temaslısı olan öğretmen, öğrenci ya da çalışanlar tıbbi maske takılarak Covid-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilmelidir.

 

65 yaş üstü kişiler okuldan alıp okula bırakmayacak

 

Okuldayken semptomu başlayan öğrencilerin en kısa sürede ailesiyle iletişime geçilmesi ve hasta öğrenci ayrı bir yerde izole edilmelidir. Hasta öğrencilerin yakın temaslısı öğrenci veya personel, evlerine gönderilmelidir. İl veya İlçe Sağlık Müdürlüğüne bildirilmelidir. Hasta öğrenci veya personel gönderildikten sonra oda, alan, sınıf havalandırılmalı yüzeyler temizlenip dezenfekte edilmelidir. Covid-19 vakası olması durumunda o sınıf veya oda boşaltılmalı, 24 saat süreyle havalandırılmalı ve boş tutulması sağlanmalıdır. Bunun sonrasında temizliği yapılmalıdır. Öğrencilerin bırakılması ve alınması sırasında personel ve veliler sosyal mesafe kurallarına uyacak ve maske takacaktır. Mümkünse her gün aynı velinin öğrenciyi alması ve bırakılması, büyükanne, büyükbaba gibi 65 yaş üstü kişiler veya altta yatan hasta olanların öğrencileri bırakıp almaması sağlanacaktır. Okula giriş-çıkış saatlerinde öğrenciler, veliler tarafından okul çıkışında teslim alınıp bırakılacaktır.

Okulda bulunan öğretmen, öğrenci ve diğer çalışanlar maske takacak, maskesi olmayanlar için bina girişinde maske bulundurulacak, okulda bulunan kişilerin tümü kuralına uygun maske takacak, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecektir.”

ETİKETLER : Bartın Milli Eğitim bakanlığı yüz yüze eğitim Sinan Güner
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›