Başkan, pandemi sürecindeki çalışmaları değerlendirdi

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, pandemi sürecinde de Belediye hizmetlerine ara vermediklerini, Bartın’ın sorunlarını çözmek ve kentimizi daha yaşanabilir bir yer haline getirmek için aralıksız çalıştıklarını söyledi.
Bu haber 2020-09-21 10:16:38 eklenmiş ve 229 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Başkan Akın, EYBEY Medya Bartın Dijital TV’de “Ahmet Oktay ile Enine Boyuna” isimli canlı yayın programına katıldı. Program sunucusu Ahmet Oktay’ın sorularını yanıtlayan Akın, pandemi döneminde Bartın Belediyesi’nin gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Başkan Akın’ın, canlı yayında değindiği konular ve sözlerinden öne çıkanlar şunlar:

 

“Üzerimize düşeni yapıyoruz”

 

“Pandemi sürecinin başında kurulan Vefa Destek Grubuna Bartın Belediyesi olarak destek verdik. Tüm kurumlarımızla uyum içerisinde Sayın Valimizin önderliğinde bu destek grubumuzda görev aldık. Gerçekten Valiliğimizin, belediyemizin ve kurumlarımızın çok büyük emekleri var. Biz belediye olarak kent merkezinde bulunan 5 bin adet çöp konteynırını dezenfekte ediyoruz. Bu çalışmayı her gün yapıyoruz. Tüm cadde ve sokaklarımızı yıkayıp, dezenfekte ediyoruz. Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan Araç Dezenfekte İstasyonu kurduk. Devam eden bu şekilde bir istasyon yok. İlimizde şuana kadar 28 bin araç dezenfekte edildi.

Belediye olarak biz üzerimize düşeni yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Burada vatandaşlarımıza da büyük sorumluluklar düşüyor. Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmemiz gerekiyor. Kendimizi ve başkalarını koruyacağız. Bu bir vebaldir. Bu vebali düşünerek hareket etmemiz gerekiyor. Belediyemizin gerçekleştirdiği bu çalışmalar ciddi maliyet gerektiren önemli işlerdir. Ben sürecin başında şöyle demiştim; ‘Biz hiç proje yapmayalım. Rutin belediye faaliyetlerini yerine getirelim. Ama kimsenin burnu kanamasın.’ Bizim hedefimiz bu. Kimseye zarar gelmesin. Müzeyi, yolu veya projeleri sonra da yaparız. Ancak hayatı geri getirme şansımız yok. Bu işin maddiyatını düşünmüyoruz. Ne gerekiyorsa yapıyoruz.

 

“Irmak Islah Projesi büyük önem taşıyor”

 

Bartın Irmağı Islah Projesi devlet projesidir. Bu projeyi yapan kurum Devlet Su İşleri’dir. Bu proje Bartın Valiliği’nin koordinasyonunda olacak. Belediye olarak biz bu işin doğal sit projeleri ve yer teslimi kısmındayız. Şuan DSİ’ye 15 km’lik kısmın yer teslimini yaptık. İnşallah şimdi de bu 15 Km’lik kısmının ihale edilmesiyle ilgili çalışma bakanlık düzeyinde yapılacak. Muhteşem bir ırmağımız var. Bu ırmağın görünümünü bozmamak lazım. Projede gördüğümüz de ırmağın doğal görünümü bozulmadan çalışma gerçekleştirilecek. Üzerinde taşımacılık yapılabilen Türkiye’de tek ırmağa sahibiz. Tabii güzelliğiyle muhteşem bir ırmak... Geçtiğimiz günlerde Çağlayan Piknik Alanı’nın açılışına teknelerle gittik. Teknelerle gitmemizin nedeni farkındalık oluşturmaktı. Turistler Bartın’a geldiğinde kalması gerekiyor. Bu güzellikleri gelen misafirlerimize göstermeliyiz. Biz üzerimize düşen ne varsa yapmaya devam edeceğiz.

 

Irmak üstüne 3 yaya köprüsü

 

Bu arada Belediyemizin Kaynarca-Yalı Tersane Caddesi arasına 117 metrelik, Kemerköprü Mahallesi Elmalık Sokak’ta bulunan Vefa Parkı’na 80 metrelik yaya köprüsü yapılmasına ilişkin projelerimiz var. Bu projelerimiz için Devlet Su İşleri’nden izin aldık. Doğal sit anlamında izin alabilmek için de çalışmalarımız devam ediyor. 3-4 ay içerisinde bir aksilik olmazsa doğal sitle ilgili projeleri bitiririz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na il müdürlüğümüz kanalıyla bu projelerimizi göndereceğiz. Onaylanır onaylanmaz da 2 yaya köprüsü ile ilgili çalışmalarımıza hemen başlayacağız. Tabii Millet Bahçesi’nden de bir yaya köprüsü düşünüyoruz.

 

Temizlik ve çöp konusu önemli

 

Her şeyin bayı temizlik… Bu noktada Temizlik İşleri Müdürlüğü’müz gerçekten kent merkezinde önemli çalışma gerçekleştiriyor. Özellikle bu pandemi döneminde sorumlulukları iki kat daha arttı. Her gün 5 bin konteynerden çöpler alınıyor ve dezenfekte ediliyor. Toplamda da günde 60 bin ton çöp toplanıyor. Görev alan tüm personelimize teşekkür ediyorum. Geçmişte Temizlik İşlerinde çalışan personelimiz ve kullanılan ekipmanlardan taşeron şirket sorumluydu. Ancak 4 Aralık 2017 tarihinde kanun çıkınca personel bize geçti. Araçlar taşeron şirkette kaldı. Hal böyle olunca da temizlik işlerinde kullanılan araçlarında temin edilmesi için çalışma başlattık. 3 tane 13+1 sıfır çöp kamyonu aldık. Bir tane de 13+1 çöp kamyonu Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan gelecek. Yine dar cadde ve sokaklarda kullanılmak üzere 8+1 çöp aracı da alıyoruz. Bu çöp aracımızın ücretini yatırdık. İnşallah kısa zamanda teslim alırız. Geçtiğimiz günlerde elle çekilebilir vakumlu süpürme aracı almıştık. Bir tane daha süpürge aracı bünyemize kazandıracağız. Artık personelimiz de kullanılan araçlar da belediye bünyemizde olacak.

 

Vatandaşlara “kurallara uyun” çağrısı

 

Sağlık Bakanımız Bartın’ın yatak doluluk oranında yüzde 77,32, Ventilatör doluluk oranında yüzde 65,8’lerde olduğunu ifade etti. İlimizde bu gelişmeler yaşanırken kurallara uyulmadığına şahit oluyorum. Cadde de yürürken bakıyorum ve maske kuralına hala uyulmadığını görüyorum. Kafelerde sosyal mesafe kuralına uyulmadığını görüyoruz. Vatandaşlarımız belirtilen kurallara uymalı. İlimizde tüm kurumların ciddi emekleri var. Bu emeklere destek olunması gerekiyor. Allah rıza için maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyalım. Hepimiz kendi önlemimizi alalım.” 

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Cemal Akın EYBEY Medya Bartın Dijital TV Ahmet Oktay Enine Boyuna
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›