“Nefes alacak gücümüz kalmadı. Sesimizi duyun!”

Bartın Kahveciler ve Şerbetçiler Odası Başkanı Ayhan Tepe, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle çok zor günler geçiren kahvehane, kantin ve müzikhol işletmecilerinin sesi olurken, “Nefes alacak gücümüz kalmadı. Sesimizi duyun” diye yetkililere seslendi.
Bu haber 2020-09-18 12:16:45 eklenmiş ve 366 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Tepe, hemen her kesimi olumsuz etkileyen pandemi sürecinde oda üyelerinin yaşadığı sıkıntılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Halkının sağlığı ve geleceği için 7 aydır büyük bir bedel ödeyen ve başka bir örneği olmayacak şekilde fedakârlık ortaya koyan bu meslek gruplarının sesi acilen duyulmalı ve ağaç kuruyup devrilmeden derhal cansuyu verilmesi gerektiğini savunan Tepe, şunları söyledi:

 

Ödenemiyor…

 

“Yaşamları esaret altına alan, Covid-19 pandemisi nedeniyle artık dayanacak gücü kalmayan kahveci, kantinci, müzikhol işletmecisi esnafımızın artık ‘duyun sesimizi!' diyecek nefesi dahi kalmadı. Kiralar ödenemiyor. Bağ-Kur ödenemiyor. Elektrik, su, doğalgaz, telefon ve daha bir sürü akla gelmeyen faturalar ödenemiyor.

 

Krediler nasıl ödenecek?

 

İcralar, mecburiyetten verilen taahhütler ve ardından gelecek yaptırımları düşünmek bile istemiyor. Okullar açıl(a)mıyor. Bırakın işyerlerine mal tedarik etmeyi, çocukları okula başlasa bile kırtasiye masraflarını karşılayamaz hale geldi bu esnaf gurupları. Çekilen kredilerin günü gelmekle beraber bu kredilerin nasıl ödeneceği ise çok büyük bir belirsizlik olarak önlerinde bekliyor.

 

Çalışma hürriyeti kullanılamıyor

 

16 Mart'tan beri çalışamayan birçok esnafımız normalleşmişken kantinci, kahveci ve müzikhol işletmecisi esnafımız (halk sağlığı için) anayasal hakları olan çalışma hürriyetlerini dahi kullanamıyor.

Bu esnaf guruplarımız, bağışlara mecbur kalarak yaşamak istemiyor. Bu esnaf guruplarımız, kimsenin onlara acımasını istemiyor. Bu esnaf guruplarımız, devletimizden sadece yok olmamak için, ailelerine ve sevdiklerine bakabilmek için gerekli bütün önlem ve tedbirlerin alınmasını istiyor.

 

Talepleri sıraladı

 

Her biri küçük aile işletmesi olan bu esnafımız; çalışanları gibi ‘Kısa Çalışma Ödeneği'’ kapsamına alınarak Yaşam Ücreti almak istiyor. Mart ayından beri çalışamadığı için hanesine borç yazılan BAĞ-KUR primlerinin silinmesini istiyor. Devletimiz tarafından kapatıldığı için yine devletimiz tarafından kiralarının ödenmesini istiyor. Çalışamadıkları için ödeyemedikleri kredi ve faturalarının pandemi sonuna kadar ertelenmesini ve icraya maruz kalmamak istiyor.

 

“Ağaç kurumadan can suyu verilmeli”

 

Halkının sağlığı ve geleceği için 7 aydır büyük bir bedel ödeyen ve başka bir örneği olmayacak şekilde fedekarlık ortaya koyan bu eli öpülesi meslek guruplarının sesi acilen duyulmalı ve ağaç kuruyup devrilmeden derhal CANSUYU verilmelidir.”

ETİKETLER : Bartın Ayhan Tepe Bartın Kahveciler ve Şerbetçiler Odası Covid-19
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›