Durum pek parlak değil!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bartın’da yatak doluluk oranının yüzde 77,32, ventilatör doluluk oranının da yüzde 65,8 olduğunu belirtirken, bu iki kritere göre ilimizin Türkiye’de ilk sırada yer aldığını açıkladı. Herkese taşıyıcı gözüyle bakılması gerektiğini vurgulayan ve önümüzde virüsün şiddetini arttırmasının beklendiği kış aylarının olduğu uyarısında bulunan Bakan Koca’nın verdiği bilgiye göre; Bartın’da son hafta günlük ortalama vaka sayısı, son ay günlük ortalama vaka sayısına göre yüzde 26,37 oranında geriledi. İlimizde son hafta günlük entübe sayıları ise son ay günlük entübe sayılarına göre yüzde 69,17 oranında arttı. Bakan Koca, “Aşı konusunda dünya kamuoyuna yansıyan bilgiler çare bildiren bilgilerdir. Bilim dünyası yılın sonuna kadar sonuç alınacağı konusunda hem fikirdir. Sonu görünen salgında son kritik ayları yaşıyor olabiliriz. Sizi sonucu zafer olacak bu savaşta güç birliğine davet ediyorum” dedi.
Bu haber 2020-09-18 11:28:52 eklenmiş ve 379 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bilim Kurulu, önceki gün Sağlık bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Bütün Türkiye’nin gözlerinin üzerinde olduğu toplantıda alınan kararlar ve yapılan tespitlere ilişkin açıklama da bizzat Bakan Koca tarafından yapıldı.

Covid-19 pandemisinde dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’nin de başlangıçtan çok daha zorlu bir dönemde olunduğunu vurgulayan Bakan Koca, içinde bulunulan süreçte herkese büyük sorumluluklar düştüğünü söyledi. Türkiye’de son dönemde her gün ortalama 100 bin test yapıldığını anımsatan Bakan Koca, “Artan yeni hasta ve ağır hasta sayısı bugüne kadar kimsenin tedavi almasına mani olmamıştır” dedi.

 

 

Son hafta verisine göre Bartın en iyi ikinci

 

En çok vaka görülen illerin, son hafta günlük ortalama vaka sayısına göre, en yüksek artışın yüzde 39,37 ile Kayseri, yüzde 38,84 ile Ankara ve yüzde 36,99 ile Mersin’de gözlemlendiğini belirten Koca, hasta sayısında azalış gösteren illere ilişkin olarak da, “Artvin'de yüzde 27,71 Bartın'da yüzde 26,37, Ardahan'da yüzde 9,28 ile ciddi düşüşler olduğunu görmüş oluyoruz” dedi.

 

 

Yatak doluluk oranında 1.’yiz

 

Koca, il bazındaki yoğun bakım yatak doluluk oranlarına ilişkin ise “En dolu illerimiz yatak doluluk oranı, yoğun bakım Bartın yüzde 77,32, Batman yüzde 76,4, Sakarya yüzde 76,33, Ordu yüzde 75,98, Samsun yüzde 75,74, Giresun 75,34, Hatay yüzde 74,92 olduğunu görüyoruz yüksek 70'in üzerinde olan illeri söyledim. 3 büyük ilimize de baktığımızda İzmir yüzde 72,5, Ankara yüzde 63,23, İstanbul ise yüzde 59,61 olarak görülüyor” dedi.

 

 

Ventilatör doluluk oranında da bayı çekiyoruz

 

Bakan Koca’nın Bartın’ı öne çıkararak verdiği bir diğer önemli bilgi ise illerdeki ventilatör doluluk oranına ilişkin rakamlar ile ilgili oldu. Bakan Koca bu konuda, “Yüzde 60'ın üzerinde herhangi bir ilimizin Bartın dışında olmadığını görüyoruz. Bartın'da yüzde 65,08 diğer illerimiz 60'ın altında yüzde 50'nin üzerinde olan illerimiz ise Bilecik yüzde 56,45, Amasya yüzde 56,11, Afyonkarahisar yüzde 55,73, Sakarya yüzde 53, 86, İzmir yüzde 51,4” diye konuştu.

 

 

Ventilatör doluluğu ile ilgili şu aşamada bir sorun olmadığının altını çizen Sağlık bakanı Fahrettin Koca, “Ama yoğun bakım yatak dolduğunda il bazında yer yer sorunlar yaşanabilir onunla da ilgili zaten tedbirlerimizi alıyoruz” dedi. Koca’nın verdiği diğer önemli bilgiler ise özetle şöyle:

 

“Temaslılara 15 saatte ulaşılabiliyoruz”

 

“Temaslardaki filyasyon oranı yüzde 99,6. Temaslı kişilere ortalama 15 saatte ulaşabiliyoruz. Filyasyon çalışmasını özellikle günübirlik yapma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu zamana kadar 439 binin üzerinde kişiye filyasyon uygulandı. Valiliklerin desteğiyle filyasyon ekipleri ve araç sayılarını her geçen gün artırıyoruz.

Pnömoni (Zatürre) takibini de önemsiyoruz. Bu oranının düşmesi durumunda hastaneye yatış, yoğun bakım, entübe ve hayatını kaybeden hasta sayısı da o miktarda azalacak ve sağlık çalışanlarımızın işini kolaylaştıracaktır.”

 

Aşı çalışmaları hakkında da bilgiler verdi

 

Üretilen bazı aşıların Faz-3 denemelerinin kaç kişi üzerinde yapılacağı ve hangi ülkelerin aşılarının deneneceğine yönelik soru üzerine Koca, aşı konusunda dünyada yaygın bir ilerleme olduğuna dikkati çekti. Şu an Faz-3 çalışması süren 9 aşı bulunduğuna değinen Koca, 6 çalışmada ise hastaya uygulamaların başladığını belirterek, şöyle devam etti:

“Bu başlayan uygulamalardan biri Çin'de… Bakanlık olarak izin verdiğimiz 2 aşı çalışması oldu. Biri Çin'den 'Sinovac' dediğimiz bir aşı. Bugün konuşmamda da bahsetmiştim, Hacettepe'de 3 sağlık çalışanıyla başlamış oldu. Ağırlıklı sağlık çalışanları gönüllü olarak katıldı. Baştan bin 200 kişiye yapılmış olacak. Devamında 10 bin kişi daha ilave ediliyor olacak. İki aşı yapılıyor; bir baştan, bir de 15 gün ikinci aşı olmak üzere. Devamında ay sonuna doğru, 28-29'uncu günde antikor gelişimi görülüyor olacak. Dolayısıyla biz bu anlamda 1 ay sonrası için uygulanan bu aşının etkinliğini, antikor geliştirebilirliğini görmüş olacağız.

Bir diğer aşı Pfizer aşısı. Pfizer'in çalışmasına da bununla ilgili izin verildi. İstanbul'da Çapa ve Cerrahpaşa dahil olmak üzere 10'dan fazla merkezde bu başlıyor. Önümüzdeki günler başlamış olur. Çünkü izni verilmiş oldu. Biz bu arada bu aşının da özellikle bizim vatandaşımızda genetik farklar olduğunda aşının etkisi farklı olabilir. Bunu da önümüzdeki 1 ay içinde görmüş olacağız. Ayrıca Rusya'da geliştirilen bir aşı ile ilgili müracaat oldu. Geçende bahsetmiştim. Bir, iki eksiği söz konusuydu. Genel olarak aşının, yapılan çalışmaların uygun olduğunu, hem fare hem maymun yani hayvan çalışmaları hem Faz-1, Faz-2 insan çalışmaları yapılmış. Olumlu sonuçlar aldığını dosyadan anlıyoruz. Faz-3 için zannediyorum haftaya izin verilebilir bu eksik tamamlandığında.”

ETİKETLER : Bartın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim kurulu Covid-19
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›