BARTIN’A YERALTI BARAJI YAPILACAK

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç, Bartın şehir merkezi, Amasra ilçesi ve Abdipaşa beldesinin içme suyu sorununu kalıcı olarak çözecek olan Bahçecik Kaynağı Yeraltı Barajı yapım işinin sözleşmesinin imzalandığını bildirdi. Tunç, Türkiye’nin ilklerinden biri olacak olan sözkonusu barajın Bartın’ın 50 yıllık içme suyu problemini çözeceğini söyledi.
Bu haber 2020-09-17 09:53:22 eklenmiş ve 288 kez görüntülenmiştir.

 

İçme suyu problemini çözecek

 

Etüd, proje ve sondaj çalışmaları ile yapım ihalesinin ardından müteahhit firma ile DSİ 23. Bölge Müdürlüğü arasında yapım işi sözleşmesinin imzalandığını sosyal medya hesabından duyuran Tunç, “Proje ile Bahçecik kaynağına yıllık 372 bin metreküp içme suyu ilave olarak verilecek. Bahçecik Ulupınar kaynağının geliştirilmesi ve yeraltı Barajı yapımı ile Ulupınar’dan Bartın ve Amasra’nın 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacağız” dedi.

 

 

3,9 milyon metreküp su biriktirebilecek

 

Bahçecik Ulupınar kaynağına yeraltı Barajı yaparak Türkiye’de ilkler arasına gireceklerini belirten Milletvekili Tunç, bu konuda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ilimizi ziyaretinde gerekli açıklamaları yaptığını anımsattı. Tunç, yeraltı barajı sayesinde Bahçecik Ulupınar suyunun debisinin takviye edileceğini söyledi. Bahçecik köyünün yaklaşık 1 kilometre kuzey batısında Ilındır Deresi üzerinde inşa edilecek olan Ilındır Barajı’nın gövde yüksekliğinin 40 metre olacağını belirten Tunç, barajın su biriktirme hacminin 3,9 milyon metreküp olacağını söyledi.

 

 

Nüfusla birlikte su ihtiyacı da artıyor

 

Milletvekili Tunç, Bartın kent merkezinin nüfusunun hızla arttığına dikkat çekerken, Üniversite ile birlikte kentin büyüdüğünü bu nedenle de artan su ihtiyacının ileriye dönük çözüme kavuşturulmasının zorunluluk haline geldiğini kaydetti. Kent merkezine Bahçecik suyu geliştirilmeden ve ilave kaynak oluşturulmadan keson kuyularla bu ihtiyacın giderilemeyeceğini savunan Tunç,  bu nedenle Bahçecik kaynağını geliştirmek ve bu kaynağa ilave su getirebilecek Ilındır Barajı’nı programa aldıklarını anlattı. Tunç, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de ilklerden olacak olan yeraltı barajının dünyada da örnekleri bulunuyor. Özellikle vadilerin daraldığı yerlerde baraj, gölet gibi yüzey depolamalarıyla birlikte tatlı yeraltı sularının havza aşağılarına giderek kirlenmesini önlemek veya akiferlerde daha fazla su depolayarak yerleşim birimlerine sağlıklı ve sürdürülebilir su sağlamak amacıyla yeraltı depolama projeleri uygulamaya konuluyor. DSİ 23. Bölge Müdürlüğü’nce etüd ve planlama işlerinin tamamlanmasının ardından Bahçecik Ulupınar Yeraltı Barajı’nın yapım ihalesinin gerçekleştirildi. İhale sürecinin kesinleşmesinin ardından yapım sözleşmesi de imzalandı.

 

 

Bartın’ın 50 yıllık su ihtiyacının giderilmesini sağlayacak Bartın Bahçecik Ilındır Yeraltı Barajı Projesi’nin hayata geçirilmesi için verdikleri destekten ötürü başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve DSİ yetkililerine Bartın halkı adına teşekkür ederim.”

ETİKETLER : Bartın yeraltı barajı AK parti Yılmaz Tunç DSİ Bahçecik Ulupınar Ilındır Deresi
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›