Fındık Zurufu’ndan doğal gübre elde ediliyor

Bartın Tarım ve Orman İl müdürü Yasin Önder, “Bartın İlinde 74 Tarımsal Proje” içerisinde yer alan “Fındık Zurufunun ve Budama Artığı Dallarının Kompost Yapılarak Organik Gübre Olarak Kullanılması Projesi” kapsamında Doğal Gübre Olarak Fındık Zurufu Kompostu çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Bu kapsamda Güzelcehisar köyünün pilot uygulama için seçildiğini anımsatan Önder, proje ile toprakların verim kaybının azaltılmasının ve organik madde oranının arttırılmasının amaçlandığını kaydetti.
Bu haber 2020-09-17 09:51:05 eklenmiş ve 253 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Tarımda bitki besin elementlerinin bitkilere ne şekilde ve nasıl kazandırılacağı çok önemli. Gerek organik tarım ve gerekse de konvansiyonel tarım için geçerli olan en sağlıklı çözüm ise bitkilerin bir borç olarak topraktan aldıkları bitki besin elementlerini tekrar organik gübre yolu ile toprağa kazandırılmasının gerçekleştirilmesi.

 

Güzelcehisar pilot köy

 

Bu konuda değerlendirmelerde bulunan Bartın tarım ve Orman İl Müdürü Yasin Önder, Vali Sinan Güner’in desteğiyle yürütülen “Bartın İlinde 74 Tarımsal Proje” kapsamında fındık zurufunun ve budama artığı dallarının kompost yapılarak organik gübre olarak kullanılması projesinde çalışmaların sürdüğünü söyledi. Güzelcehisar köyünün pilot köy olarak tespit edildiğini anımsatan Önder, “Güzelcehisar Köyümüzde yoğun bir fındık yetiştiriciliği yapılıyor. Fındığın hasattan sonra kalan artığı olan zuruf çok değerli ve organik bir materyal. Topraklarımızın organik madde içeriği de oldukça düşük. Bu projeyle amacımız; topraklarımızın verim kaybını azaltmak ve organik madde oranını artırmak” dedi.

 

 

Zayi edilmemesi gereken önemli bir kaynak

 

Güzelcehisar bölgesinde zurufun daha çok yol kenarlarına bırakıldığını ya da yakıldığını belirten Önder, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu materyali biz gübreye çevirerek, fındık bahçelerimiz de değerlendirmek istedik. Bu bağlamda fındık üretiminde hasat işleminden sonra fındığın patozla tanelenmesi esnasında atık olarak çıkan fındık zurufu önemli bir organik materyal kaynağıdır. Ortalama rakam vermek gerekirse 1 dekar alandan yaklaşık 20- 25 kg kadar fındık zurufu elde edilebilmektedir. Bölgemizde olduğu gibi İlimiz fındık bahçeleri topraklarında da organik madde miktarı yeterli düzeyde bulunmamaktadır. Fındık zurufu bu maksatla çok önemli kaynak olup zayi edilmemeli, yakılarak yok edilmemeli aksine kompost yapılarak değerlendirilmelidir. Fındık zurufu kompostu uygulaması ile organik madde miktarında artış olmakta,  toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri iyileştirilerek verim ve kalitede artışlar sağlanabilmektedir.

 

 

Kompostlanarak zamandan kazanılıyor

 

Fındık zurufunun kendi halinde bırakılması durumunda olgunlaşması uzun zaman almaktadır. Mikrobiyal biyoteknolojik yöntemlerle birkaç ay içerisinde kompostlanabilmesi sağlanabilmekte ve zaman açısından büyük fayda sağlamaktadır. Üretici şartlarında zuruflar uygun zeminde 20 santimetrelik katmanlar halinde serilerek, her katmana olgunlaşmış ahır gübresi, tarım kireci uygulaması yapılarak ıslatılması ve havalandırılması suretiyle 6 ayla 1 yıl arasında olgunlaşması sağlanabilir. Bu şekilde olgunlaşan zurufta bulaşık olan hastalık etmeni mikroorganizmalarda yok olacaktır. Olgunlaşarak kullanılmaya hazır hale gelen kompost fındık bahçelerinde dal izdüşümlerine verilir.

 

Sürdürülebilir verimlilik açısından önemli

 

Fındık üreticilerimizin; patozlama işleminden sonra elde ettikleri fındık zuruflarını kompostlamak suretiyle tekrar bahçelerine dönmesini sağlamaları sürdürebilir verimliliği sağlamak bakımından son derece önemlidir.  Konu ile ilgili daha detaylı bilgiyi İl ve İlçe Müdürlüklerimizden almaları gerektiğini hatırlatarak; bereketli bir fındık sezonu diliyorum.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü fındık zurufu doğal gübre
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›