Harcama kalemlerinde barınma ilk eğitim son sırada!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bölgesel bazlı “Hanehalkı Tüketim Harcaması” istatistiklerini yayınladı. Buna göre; ilimizinde içinde yer aldığı TR81 bölgesinde konut ve kira harcaması yüzde 22 ile ilk sırada yer alırken, eğitim yüzde 1,6 ile en az harcama yapılan kalem oldu. Bartınlıların geçen yıl sağlık için yaptığı harcama miktarı ise hanehalkı gelirinin yüzde 2’si ile sınırlı kaldı.
Bu haber 2020-09-16 15:26:55 eklenmiş ve 339 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Hanehalkı Bütçe Araştırması'nın 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; hanehalkı tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecek ile ulaştırma harcamaları oluşturdu. Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 28,6 ile TR1 (İstanbul) iken en düşük payı ayıran bölge yüzde 20,2 ile TRA (Kuzeydoğu Anadolu) oldu.

 

Gıdaya en yüksek payı TRB ayırdı

 

Hanehalkı tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge yüzde 28,5 ile TRB (Ortadoğu Anadolu) iken en düşük olduğu bölge yüzde 15,9 ile TR1 (İstanbul) oldu.

 

 

Ulaştırma harcamalarında başı Batı Karadeniz çekti

 

Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı yüzde 20,1 ile TR8 (Batı Karadeniz) bölgesi ayırırken, en düşük payı ayıran bölge yüzde 15,3 ile TRC (Güneydoğu Anadolu) oldu.

 

İstanbul eğitime ayrılan payda da zirvede

 

Hanehalkı tüketim harcamaları içinde eğitime yüzde 3,7 ile en yüksek payı TR1 (İstanbul) bölgesi ayırırken, TR9 (Doğu Karadeniz) yüzde 0,9 ile en düşük payı ayıran bölge oldu.

Sağlık harcamalarına ise en yüksek payı yüzde 2,7 ile TR2 (Batı Marmara) bölgesi ayırırken, en düşük payı yüzde 1,2 ile TRB (Ortadoğu Anadolu) bölgesi ayırdı.

 

Hanehalkı tüketim harcamalarının türlerine göre dağılımı (yüzde ), İBBS 1. Düzey, 2019

 

Tüketim harcamalarının dörtte biri İstanbul’da

 

Türkiye'deki hanehalkı tüketim harcamalarının yüzde 24,4'ü TR1 (İstanbul) bölgesinde gerçekleşti. İkinci sırada yüzde 15,1 ile TR3 (Ege) bölgesi yer alırken, bu bölgeyi izleyen TR6 (Akdeniz) bölgesinin payı yüzde 11,4 oldu.

TR1 (İstanbul) bölgesi tüm harcama türlerinde en yüksek paya sahip olurken eğitim harcamalarının yüzde 38,6'sı, lokanta ve otel harcamalarının yüzde 28,9'u, eğlence ve kültür harcamaları ile konut ve kira harcamalarının yüzde 28,6'sı TR1 (İstanbul) bölgesinde gerçekleşti.

 

Hanehalkı tüketim harcamalarından aldığı pay ile ikinci sırada yer alan TR3 (Ege) bölgesinde ise alkollü içecekler, sigara ve tütün harcamalarının yüzde 17,3'ü, lokanta ve otel harcamalarının yüzde 16,0'ı ve sağlık harcamalarının yüzde 15,8'i gerçekleşti.

 

 

En az tüketim harcaması Kuzeydoğu Anadolu’da

 

Türkiye'deki hanehalkı tüketim harcamalarından en düşük payı yüzde 1,8 ile TRA (Kuzeydoğu Anadolu) bölgesi aldı. Bu bölgeyi yüzde 2,6 ile TRB (Ortadoğu Anadolu) ve yüzde 2,9 ile TR9 (Doğu Karadeniz) izledi.

TRA (Kuzeydoğu Anadolu) bölgesinin alkollü içecekler, sigara ve tütün harcamalarından aldığı pay yüzde 2,5 iken gıda ve alkolsüz içecek harcamalarından yüzde 2,2, giyim ve ayakkabı harcamalarından ise yüzde 2,1 pay aldı.

TRB (Ortadoğu Anadolu) bölgesinin gıda ve alkolsüz içecek harcamalarından aldığı pay yüzde 3,7 iken giyim ve ayakkabı harcamalarından yüzde 3,5, haberleşme harcamalarından ise yüzde 2,9 pay aldı.

 

Hanehalkı tüketim harcamalarının dağılımı (yüzde ), İBBS 1. Düzey, 2019

 

Tüketim harcamalarından aslan payı İstanbul’un

 

Türkiye'deki hanehalkı tüketim harcamalarının yüzde 24,4'ü TR10 (İstanbul) bölgesinde gerçekleşti. İkinci sırada yüzde 7,6 ile TR51 (Ankara) bölgesi yer alırken; bunu yüzde 6,5 ile TR31 (İzmir), yüzde 5,6 ile TR41 (Bursa, Eskişehir, Bilecik) bölgeleri izledi.

 

Bartın, hanehalkı tüketim harcaması düşük iller arasında

 

Hanehalkı tüketim harcamalarından en düşük payı yüzde 0,8 ile TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) ve TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop) bölgeleri aldı. Bu bölgeleri yüzde 1,0 ile TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) ve TRA1 (Erzurum, Erzincan, Bayburt), yüzde 1,3 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) ve TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) izledi.

 

Ulaştırmaya en fazla pay ayıran 4. bölgedeyiz

 

TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop) ulaştırma harcamalarına yüzde 22,7 ile en yüksek payı ayıran bölge oldu. Bu bölgeyi yüzde 21,2 ile TR21 (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli), yüzde 20,4 ile TR42 (Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova) ve TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) izledi.

 

Bartınlı en fazla barınmaya en az eğitime harcadı

 

İlimize ilişkin TÜİK verilerine göre; Bartın’da geçen yıl hanehalkı harcamalarının yüzde 22’si konut ve kiraya giderken, bunu yüzde 20,7 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 20,4 ile ulaştırma, yüzde 7,1 ile mobilya/ev aletleri ve ev bakım hizmetleri, yüzde 6,7 ile lokanta ve oteller, yüzde 4,3 ile alkollü içecekler/sigara ve tütün ile giyim ve ayakkabı, yüzde 3,9 ile haberleşme, yüzde 3,6 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 3,3 ile eğlence ve kültür, yüzde 2 ile sağlık ve yüzde 1,6 ile eğitim hizmetleri izledi.

 

Gıdaya en fazla payı TRB2 ayırdı

 

TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) bölgesi harcama türleri içinde en fazla payı yüzde 34,4 ile gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına ayırırken; konut ve kira harcamalarına yüzde 21,8, ulaştırma harcamalarına ise yüzde 10,5 pay ayırdı.

TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) bölgesi harcama türleri içinde en düşük payı yüzde 0,6 ile eğitim harcamalarına ayırırken bunu yüzde 1,1 ile sağlık harcamaları, yüzde 1,7 ile eğlence ve kültür harcamaları izledi.

ETİKETLER : Bartın TÜİK hanehalkı tüketim harcaması
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›