Bartın Tabip Odası: “Salgın bireysel çabalarla önlenemez”

Bartın Tabip Odası Başkanı Dr. Ahmet Çatı, Covid-19 pandemisinde artan vaka sayısına dikkat çekilirken, “Bu şekilde devam ederse kaybettiğimiz canlar artacak. Hiçbir salgın, vatandaşın bireysel çabaları ile önlenemez” denildi.
Bu haber 2020-09-15 16:02:59 eklenmiş ve 285 kez görüntülenmiştir.

 

Türkiye Tabipler Birliği’ne (TTB) bağlı Bartın Tabip Odası, son dönemde artan vaka sayısı karşısında sessizliğini bozdu ve vatandaş, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları ile ülke yöneticililerinin hepsinin mücadelede sorumluluk alması gerektiğini savunan bir açıklama yaptı. Oda Başkanı Dr. Ahmet Çatı’nın imzasını taşıyan açıklamada, ülke genelinde Covid-19 salgınının gitgide artarak devam ettiği vurgulandı. Hergün, başta sağlık çalışanları olmak üzere annelerin, babaların, kardeşlerin ve veya çocukların yaşama veda ettiği gerçeği anımsatılarak şöyle denildi:


Birlikte mücadele vurgusu

 

“Bu şekilde devam ederse kaybettiğimiz canlar artacaktır. Bu nedenle, halkımızı kurallara uymaya, yönetimde ise gerekli tedbirleri tavizsiz şekilde almaya çalışıyoruz. Bu mücadeleyi hep birlikte yapmalıyız.

 

“Halkımız gereken duyarlılığı göstermeli”

 

Biz sağlık çalışanları hastalarımızın tedavisi için her türlü bilimsel tedaviyi uygularken halkımız da, başta maske, sosyal mesafe ve hijyen kuralları olmak üzere gereken duyarlılığı göstermelidir.

 

“Toplumun her kesimi sürece dahil edilmeli”

 

Yetkililerse, bilimsel veriler ışığında plan ve programlar yapıp ilgili tüm kesimlerin katılımıyla etkin tedbirleri uygulamaya koymalıdır. İl hıfzıssıhha kurulu etkin biçimde çalıştırılmalı, Sağlık Meslek Odaları, Sendika ve Dernekler, Belediye, Kent Konseyleri, Kültür-Sanat Dernek ve Vakıfları, tüm demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşları bu sürece katılmalıdır. Hiçbir salgın, vatandaşın bireysel çabaları ile önlenemez. Bireysel tedbirler, merkezi ve kapsamlı bir iradeyle ve güven verici kararlarla birlikte uygulanabilirse anlamlı olur.”

ETİKETLER : Bartın Türkiye Tabipler Birliği Bartın Tabip Odası Ahmet Çatı Covid-19 pandemi
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi