Özkan: “Borçlar yılsonuna kadar ertelenmeli”

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle iş yapamaz hale gelen esnafın borç yüküne dikkat çeken Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, esnafa rahat bir nefes aldırmak için günü gelen borçlarının yılsonuna ertelenmesi gerektiğini savundu. Özkan, “Borçlar ertelenmezse esnafın büyük bir bölümü icraya düşer” uyarısında bulundu.
Bu haber 2020-09-15 10:05:15 eklenmiş ve 130 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Esnafın ve sanatkarların ertelenen kredi, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Bağ-Kur borçlarının ödeme zamanı geliyor. Ekim ayı itibariyle esnaf için oldukça zorlu bir ay olacak. Üstelik, Covid-19 pandemesinde artan vaka sayısı nedeniyle işlerde beklenen artış olmadığından esnaf hala sıkıntı içinde. Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, tam da bu noktada esnaf ve sanatkârların ertelenen borçlarının yıl sonuna kadar ertelenmesinin piyasaları rahatlatmak için kaçınılmaz olduğunu dile getirdi. Özkan, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“İçinde bulunduğumuz pandemi süreci, esnafımızın satışlarının azalmasına, maliyetlerinin ve dolayısıyla da borçlarının artmasına neden oldu. Bu zor dönemde öncelikli talebimiz esnafın günü gelen borçların yılsonuna kadar ertelenmelidir.

 

Ödemelere 15 gün kaldı

 

Dünya genelinde olduğu gibi ilimizde de pandemi süreci sağlık ve sosyal hayatı olduğu kadar ekonomiyi de olumsuz yönde etkiledi. Hükümetin aldığı önlemler ve verdiği kredi destekleri ile ertelemeler de halen devam eden vaka sayısındaki artış nedeniyle beklenen hareketliliği getirmedi. Pandemi öncesindeki cirolarından çok düşük kazançlar elde eden esnaf ve sanatkâr, 15 gün sonra başlayacak olan ertelenen borçlarının ödemelerini nasıl yapacağını kara kara düşünüyor. Kapalı olduğu süreçte kazancı hiç olmayan esnafımız, kontrollü şekilde açıldıktan sonra da eski kazancına ulaşamadı.

 

İcra uyarısı

 

Hal böyle iken kira, faturalar, vergiler, prim ödemeleri, kredi ödemeleri arttı ve bu borçların ödenmesi imkansız bir hale dönüştü. Yeniden artış gösteren bu pandemi ortamında ertelenen borçların ödenmesi şuan için mümkün görünmüyor. Borçlar ertelenmezse esnafın büyük bir bölümü icraya düşer. Bu noktada acil yapılması gereken yılsonuna kadar mevcut borçların yeniden ertelenmesi ve esnafın rahat nefes alması sağlanmalıdır.”

ETİKETLER : Bartın Barış Özkan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Covid-19 borç ertelemesi
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi