Arttırılan yasak ve cezalar sıkı takip edilecek

Yapılan uyarılar, alınan tedbirler, yetkililerin ve uzmanların tüm öneri hatta yasaklamalarına karşın Koronavirüs (Covid-19) pandemisindeki vaka artışı, kaçınılmaz olarak yeni önlem ve yasakları da beraberinde getiriyor. Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi de, son toplantısında yeni kararlar aldı. Buna göre; artık ilimizdeki park, bahçe ve rekreasyon ve mesire alanları ile açık veya kapalı tüm spor tesislerinin kapasiteleri belirlenerek kapasiteyi aşan sayıda kişi kesinlikle buralara alınmayacak. İş ziyaretleri dışında her türlü ‘hayırlı olsun” ve “tanışma” ziyaretleri yasaklanırken, iş ziyaretlerinde de sadece kapalı su ikramında bulunulabilecek. Kuma kurum ve kuruluşlarında kurallara uyulmasından üst düzey yöneticiler sorumlu olurken, tüm ticari işletmelerde ihlal edildiği tespit edilen her bir kural için ayrı ayrı cezalandırma yapılacak.
Bu haber 2020-09-14 09:50:28 eklenmiş ve 223 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Perşembe günü Vali Sinan Güner Başkanlığı’nda olağanüstü toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Mart ayının ortasından bu yana hayatımızı hemen her alanda olumsuz etkileyen yeni tip Koronavirüs salgını ile mücadele için yeni önlemleri masaya yatırdı. Toplantıda alınan kararlar, Bartın Valiliği tarafından kamuoyu ile paylaşılırken, bundan sonra uyarı ve yasaklara uyulmaması durumunda tavizsiz ceza uygulanacağı önemle vurgulandı.

 

Kapasite kesinlikle aşılmayacak

 

Buna göre; Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde yer alan “park, bahçe rekreasyon ve mesire alanlarının kullanımında alınması gereken önlemler” ile belirtilen usul ve esaslara uygun olarak, Bartın’daki tüm park, bahçe rekreasyon ve mesire alanlarında kalabalıkların oluşmasının önlenmesi ve sosyal mesafe kuralının ihlal edilmesi önlenecek. Bunun için de öncelikle tüm bu alanların kapasitesi belirlenerek sözkonusu sayıyı belirten tabelalar, park, bahçe rekreasyon ve mesire alanlarının uygun yerlerine herkes tarafından rahatça görülecek şekilde konuşlandırılacak. Bu alanlara belirlenen kapasitenin dışında kimse kabul edilmeyecek.

 

 

Aynı aileden değilsen sosyal mesafeye dikkat!

 

Üstelik bu alanlardan faydalanan vatandaşların aile bireyleri dışındaki kişilerle sosyal mesafeyi ihlal edecek şekilde birarada bulunmaları da yasaklandı. Bu konuyu takip etme denetleme ve ihlal halinde tespit tutanağı düzenleme yetkisi ise genel kolluk ile birlikte belediyeler zabıtası ve belediyelerin özel güvenlik teşkilatına verildi.

 

Dinlenme mekânlarında etkinlik yasak

 

İlimiz genelinde faaliyetine izin verilen açık veya kapalı spor tesisleri dışında insanların dinlenmek amacıyla gittikleri ve niteliği itibariyle spor ve oyun tesisi vasfında olmayan park, bahçe rekreasyon alanları, mesire alanları ve sahil bantları gibi her türlü alanda, özel olarak ayrılmış aletlerle bireysel olarak yapılan sporlar ve çocuk oyunları haricinde, toplu oyun, müzik gösterisi, sportif ve kültürel faaliyet gibi etkinlikler yapılmayacak. Bunların takip ve denetimi ile ihlal halinde tespit tutanağı düzenleme yetkisi de yine genel kolluk ile birlikte belediyeler zabıtası ve belediyelerin özel güvenlik teşkilatında olacak.

 

 

Kamuya ait tesislerde de kapasite aşılamayacak

 

Bartın’da faaliyetine izin verilen kamuya ait açık ya da kapalı spor tesislerinin kapasiteleri de Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ndeki kurallara uygun olarak sorumlu kurumlarca belirlenecek ve tesislere kapasitelerini aşan miktarda vatandaş kesinlikle alınmayacak. Belirlenen bu kapasitenin vatandaşların kolayca görebileceği şekilde tesisin uygun yerlerine asılacak.

 

Yöneticiler her türlü tedbiri alacak

 

Açık ve kapalı spor tesisleri ile birlikte tüm kamu kurum ve kuruluşlarında daha önceden görevlendirilen bina sorumluları tarafından Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ndeki tedbirlere riayeti hassasiyetle takip edilecek. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki üst yöneticiler de başta sosyal mesafe olmak üzere maske ve temizlik hususunda her türlü tedbiri alacak.

 

Sadece iş ziyareti serbest!

 

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin aldığı bir diğer önemli karar ise ilimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında iş ziyaretleri haricindeki “hayırlı olsun ve “tanışma” benzeri ziyaretlerin yasaklanması oldu. Üstelik bu iş ziyaretlerinde kapalı su ikramı dışında çay, kahve, tatlı, kuruyemiş ve benzeri hiçbir ikramda bulunulamayacak.

 

 

Tatlı ve el ilanı dağıtmak da yasak

 

Covid-19 pandemi sürecinde bulaş riskini minimuma indirmek için her türlü önlemi gündemine alan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Bartın’da umuma açık her türlü alanda tatlı dağıtımı, hayır yemeği, lokum ve şeker dağıtımının yanı sıra el ilanı ve bildiri gibi reklam materyallerinin dağıtımını da yasakladı. Üstelik iş yeri açılışı gibi insanların aniden yoğun bir şekilde bir araya toplanmasına neden olan faaliyetlerde yeni bir karara kadar yapılamayacak.

 

48 saat önceden haber verilecek!

 

Hukuki niteliği gereği özel düzenlemelere tabi olan açık ve kapalı alanlarda yapılacak her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması ve çelenk sunma gibi faaliyetler için mutlaka en az 48 saat önceden yer, zaman, faaliyetin niteliği kişi sayısı ve nedeni belirtilerek, Valilik Makamına yazılı bildirimde bulunulacak. Bu hususta pandemi şartları, ildeki zaruretler ve kolluk teşkilatının iş yüküne göre alınacak kararlara ve yapılacak düzenlemelere göre hareket edilecek.

 

Masrafları tecritteki vatandaş karşılayacak

 

Hatırlanacağı üzere, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından 30 Temmuz itibariyle “İlimiz genelinde ev izolasyonuna tabii vatandaşların takip ve denetimlerinin sorumlu kuruluşlarca hassasiyetle yapılmasına, ev izolasyonuna riayet etmeyenler için yurtlarda karantina uygulamasının yeniden başlatılması” karar verilmişti. Bu kararını bir adım öteye taşıyan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, bazı vatandaşların karantina kurallarına riayet etmediğinin tespit edilmiş olmasından hareketle, caydırıcı olması amacıyla, ev izolasyonuna riayet etmediği tespit edilip Valilikçe belirlenen öğrenci yurdunda tecrit altına alınan kişilerden yurtta kaldıkları süre içerisindeki tüm yeme-içme, hijyen ve konaklama giderlerinin tahsil edilmesini de karara bağladı.

 

Her ihlale ayrı ceza uygulanacak

 

Alınan kararların belki de bundan böyle en caydırıcı nitelikle olanı ise her kural ihlaline ayrı ceza uygulanacak olması. Çünkü Meclis’in aldığı karar doğrultusunda; ilimiz genelinde faaliyet gösteren her türlü ticari işletmenin Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ndeki hükümler çerçevesinde müşterilerine yönelik hizmetleri ve ikramları hariç olmak üzere bu hükümlere aykırı olarak işletme önünde misafir ağırlama, çay kahve içme ve sohbet etme gibi sosyal mesafeyi ortadan kaldıracak her türlü eylemi gerçekleştirenlere ve bu eylemler sırasında maske takmadığı tespit edilenlere sosyal mesafeyi ihlal ve maske cezası ayrı ayrı olmak üzere uygulanacak. 

ETİKETLER : Bartın Bartın Valiliği Covid-19 yasak İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi