Tunç, Seçim Kanunu’nda değişiklik sinyali verdi

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Av. Yılmaz Tunç, Bartın Dijital TV’de EYBEY Medya’nın sahibi gazeteci Mustafa Ahmet Oktay’ın konuğu oldu. Pek çok konuda önemli açıklamalar yapan Milletvekili Tunç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişin ardından yasa, yönetmelik ve tüzüklerde yapılması gereken değişikliklere ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirtirken, önümüzdeki dönemde de buna ilişkin çalışmaların gündeme geleceğini söyledi.
Bu haber 2020-09-11 16:30:58 eklenmiş ve 341 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Yeni yayın dönemine başlayan kentimizin dijital platformda habercilik anlamında en fazla takip edilen ekranı olan Bartın Dijital TV’nin ilk konuğu Milletvekili Tunç oldu.

2007’den bu yana görev aldığı ve önceki dönemde de başkanvekili olarak görev yaptığı, Meclisin en yoğun çalışan ihtisas komisyonlarından biri olan Adalet Komisyonu Başkanlığı’na seçilen AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da yeni görevinin ardından ilk kez Bartın Dijital TV ekranlarında yayınlanan “Ahmet Oktay’la Enine Boyuna” programına katıldı.

İlklerin yaşandığı programda TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve Bartın Milletvekili Tunç, Bartın Dijital TV’ye yeni yayın döneminde başarılar dilerken Ahmet Oktay’ın sorularını yanıtladı. Yüzlerce kişinin canlı izlediği ve on binlerce kişiye erişilen programda ülke ve dünya gündeminin yanı sıra Bartın’daki yatırımlar, devam eden projeler ve Bartın’ı bekleyen yatırımlar hakkında da açıklamalarda bulunan Tunç, seçim kanununda yapılacak değişiklikler ile ilgili ilk değerlendirmesini bu programda yaptı.

 

“Mütevazi olmasını beklerdim ama…”

 

Oktay, pandemi sürecinde TBMM’nin ve Adalet Komisyonu’nun çalışmaları hakkında bilgiler veren Tunç’a, Komisyon Başkanı olması sonrasında neler hissettiğini ve Bartın’a gelişi sırasında teşkilat mensuplarının hazırladığı görkemli karşılamayı nasıl bulduğunu sordu. Komisyon Başkanı olduğunun duyulması sonrasında telefonlarının hiç susmadığını ifade eden Milletvekili Tunç, şunları söyledi:

“Bartın’dan iktidarı ile muhalefeti ile her kesimden yoğun bir tebrik telefonu aldık. Röportajlar, kutlamalar... Bu noktada insan duygulanıyor. Bartın dışından da yoğun tebrik telefonları aldık. Hepsine geri dönmeye cevap vermeye çalıştık. Sosyal medyadan da tebrik edenler oldu. Onların hepsini takip imkânımız olmadı. Buradan sizlerin aracılığınızla bu tür tebriklerini sunan herkese çok çok teşekkür ediyorum. İnşallah onların güvenlerine layık olabiliriz. Tabi teşkilatımızda müthiş bir karşılama yaptı. Ben daha mütevazi olmakta fayda var diye düşünürken… Ama biz onları engelleyemedik. Kucaklaşamadık ama arabamızdan inerek onlarla pandemi sürecinde gönül selamı ile selamladık. Orada teşkilatımızın gözlerinde gördüğümüz ışıltı tabi ki bizlerin çalışma azmimizi daha da arttırıyor. Ne kadar çalışırsak azdır. Onların güvenine layık olmayı Cenab-ı Hak nasip eylesin.”

 

 

Değişiklikler sürecek

 

Ahmet Oktay’ın, Tunç’a yönelttiği bir diğer soru ise bir süredir kamuoyunun gündeminde olan Seçim Kanunu ve Meclis İç Tüzüğü’nde yapılması planlanan değişiklikler ile ilgili oldu. Bunların, AK Parti’nin Cumhur İttifakı’ndaki ortağı MHP ile birlikte mi ve nasıl hazırlandığı yönündeki soru üzerine Milletvekili Tunç, şunları söyledi:
“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtiğimizde yani 2 yıldır bunu fiili olarak uyguluyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde Yürütme’nin başı Cumhurbaşkanı… Bakanları, kabinesi ile birlikte… Yasama da milletvekilleri, 600 kişiden oluşan… Ve yargı, bağımsız ve tarafsız Yargı… Üçü de net bir şekilde birbirinden ayrıldı. Yani Kuvvetler Ayrılığı… Demokrasinin en önemli şartı Kuvvetler Ayrılığı’dır. Yani Yasama, Yürütme ve Yargı’nın birbirinden ayrılması, Yargı’nın bağımsız ve tarafsız olması, Yasama’nın kanun yapma noktasında münhasıran yetkili olması, aynı zamanda Yürütme’yi de denetleyebilmesi, soruşturabilmesi. Görevleriyle ilgili bir soruşturma durumunda Anayasa Mahkemesi’ne giden yolu açabilecek mekanizma Soruşturma Komisyonu’nun kurulup Meclis’te oylanması. Bunlar Meclis’in yetkisi. Yani Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtikten sonra Uyum Yasaları çıkartmak gerekti. Birçok uyum yasası, yeni sisteme uygun bir şekilde çıkarıldı. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile teşkilat düzenlemeleri yapıldı.

 

“Cumhuriyete en uygun sistem”

 

Eskiden Bakanlar Kurulu Kararı dediğimiz şeyler artık Cumhurbaşkanı kararı ile oluyor. Eskiden Kanun Hükmünde Kararname dediğimiz şey, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile oluyor ve yasayı da zaten Meclis yapıyor. Aslında rejime ve Cumhuriyete en uygun sistem Cumhurbaşkanlığı Sistemi... Çünkü niye? Halkımız Yürütme’yi doğrudan belirleyebiliyor. Halkın önüne 2 sandık konuyor. Bunlardan biri Cumhurbaşkanı’nı belirliyor. Tartışmasız o akşam iktidar belli. Yani kim hükümet kuracak, bunun belirsizliği yok. Yani bir istikrarsızlık sürecine girmeden seçimin yapıldığı akşam ülkeyi yönetecek kişi belli oluyor. Yani halk doğrudan doğruya kendini yönetecek olan kişiyi belirliyor. Diğer taraftan da 600 milletvekilini, Meclis’i belirliyor. Eğer ‘Cumhuriyet halkın kendi kendini yönetmesi’ diyorsak o zaman Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi işte budur. Bizzat kendini yönetecek kişileri kendi eliyle seçmesi…

 

“Çift başlılık sona erdi”

 

Parlamenter sistemde nasıl oluyordu? Sadece Meclis’i seçiyordu, Meclis içerisinden eğer partiler anlaşabilirse bir Başbakan çıkarabiliyorlardı. Ama o Başbakan da Yürütme’de tek yetkili değildi. Bir vesayet makamı olarak Cumhurbaşkanlığı vardı. İkisi arasında anlaşmazlıklar olduğunda da krizler oluyordu. Hatırlarsınız, 2001 krizi Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki bir itilaftan dolayı çıkmıştı. Sayın Ahmet Necdet Sezer ile Sayın Bülent Ecevit arasında bir Anayasa kitapçığı fırlatması ve doların bir gecede iki katı değer kazanması olayı. Türkiye aniden bir ekonomik krizle karşı karşıya kaldı. Yani, Yürütme’deki çift başlılığı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sona erdirdi.

 

“Yeni sisteme uygun düzenlemeler gerekiyor”

 

Tabi yasalarımızın çoğunda yeni sisteme ilişkin uyum değişiklikleri yapıldı. Bu çerçevede Meclis İçtüzüğü’nde de birçok madde değiştirildi. Ama değişmeyen, bu sisteme uymayan bazı maddeler daha var. Partiler uzlaşamadığı için onları geriye bırakmıştık. Seçim sistemi ile ilgili Siyasi Partiler Kanunu ile ilgili yeni sisteme uygun düzenlemeler yapılması gerekiyor. Bunun çalışmaları yapılıyor.

‘Cumhurbaşkanlığı sisteminden vazgeçilip Parlamenter sisteme geri dönülmeli’ diyenler var. Bu geçti artık. Millet buna karar verdi. Hatta 2008 Cumhurbaşkanlığı referandumu… Halk mı seçsin, Meclis mi seçsin… O zaman ilk adımı attı milletimiz. ‘Mecliste krizler olmasın Cumhurbaşkanını ben seçeyim’ dedi. Cumhurbaşkanı’nı halk seçtikten sonra artık fiili bir durum oluştu. Halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı, elinde Yürütme ile ilgili yetkiler var, yeniden seçime girecek. Böyle bir durumda bunun hukuki durumu, Cumhurbaşkanlığı’na geçiş zaruriyeti dile getirildi hem bizim tarafımızdan hem de MHP tarafından. Sonunda da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtik. Cumhurbaşkanımızın ilk seçimi 2014’teki seçim oldu. Halkın seçtiği ilk Cumhurbaşkanı oldu. Yeni sisteme geçtikten sonra da 2018’de hem fiili olarak yeni sisteme geçtik hem de Cumhurbaşkanı olarak Sayın Erdoğan göreve devam etti.

Bu yasal düzenlemeler önümüzdeki süreçte de devam edecek. Öncelikle partilerimiz çalışıyor. Sonrasında da birlikte oluşturduğumuz taslakları diğer siyasi partilere götürerek bir uzlaşma zemini hazırlanıyor.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Dijital Tv Enine Boyuna Ahmet Oktay Yılmaz Tunç AK Parti
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi