CHP 97. yaşını kutluyor

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 97. kuruluş yıldönümü dolayısı ile yurt genelinde olduğu gibi ilimizde de tören düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende konuşan CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş, amaçlarının hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmek olduğunu belirtirken, CHP öncülüğünde kurulacak halkın iktidarında, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine taşıyacaklarına söz verdi. CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu ise “Hukuksuzluk, ilkesizlik ve tek adam yönetiminin verdiği tüm tahribatların karşısında, cumhuriyet değerlerini korumayı kayıtsız şartsız biçimde benimsemiş olan Cumhuriyet Halk Partisi, ülkemizin güvencesi olmaya devam edecektir” dedi.
Bu haber 2020-09-09 15:43:07 eklenmiş ve 254 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

CHP 97. kuruluş yıldönümünü vaka sayısındaki artışın sürdüğü yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemesi nedeniyle alınan tedbirler altında Cumhuriyet Meydanı’nda kutladı. Sosyal mesafe kurallına uygun bir şekilde maskeleri ile alana gelen CHP heyetinde İl Başkanı Karakaş ve Merkez İlçe Başkanı Nazif Çomak’ın yanı sıra il ve ilçe yöneticileri ile pandemi dolayısıyla sınırlı sayıda partili yer aldı.

Karakaş ve Çomak tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunulurken, İstiklal Marşı da hep bir ağızdan okundu. Daha sonra Karakaş, günün anlam ve önemine ilişkin kısa bir konuşma yaptı.

 

 

“Mücadelemiz sürecektir”

 

Törende daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş gerçekleştirdi. Konuşmasını ülkemizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hitaben yapan Karakaş, şunları söyledi:
“Büyük Atatürk, Sayın Genel Başkanım, temellerini 4 Eylül 1919’da Sivas Kongresi’nde attığınız, 9 Eylül 1923’te de kurduğunuz Cumhuriyet Halk Partisi’nin, bugünkü mirasçıları olarak huzurunuzdayız. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin emperyalizm karşısındaki kararlılığını, Kuvayı Milliye’nin işgal orduları karşısındaki azmini, 97’nci kuruluş yıldönümümüzde de yüreğimizde taşıyoruz. Yegane amacımız, sizin ve silah arkadaşlarınızın kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmektir. İlke ve devrimleriniz ile 2. Yüzyıla Çağrı Beyannamemizin ışığında kuracağımız halkın iktidarında, ülkemizi, işaret ettiğiniz muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine taşıyacağımıza söz veriyoruz. Mücadelemiz, hakimiyet kayıtsız şartsız milletin olana kadar sürecektir. Mazlum milletlere umut ışığı olan Anadolu Devrimi’nin mimarları olarak size ve silah arkadaşlarınıza, hayatını kaybetmiş tüm Cumhuriyet Halk Partililere, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirmiş yurttaşlarımıza şükranlarımızı sunuyor, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.”

 

 

“Hükümet pandemi sürecini de yönetemiyor

 

Konuşmasının ardından Koronavirüs pandemisi ile mücadelede çok şey borçlu olduğumuz tüm sağlık çalışanlarına bir kez daha Allah’tan güç ve kuvvet vermesini dileyen CHP İl Başkanı Selim Karakaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bildiğiniz üzere 18 yıldır ülkeyi yönetemeyen AKP iktidarı maalesef günümüzde gördüğümüz gibi pandemi sürecini de yönetemiyor. Sürecin başından beri büyük bir özveri ile mesai mevhumu gözetmeden görevlerini yerine getiren sağlık çalışanlarımızın inanın artık gücü kalmadı. İvedilikle sağlık çalışanları ile ilgili bütün yasal düzenlemelerin Sağlık Bakanlığı ve hükümet tarafından hayata geçirilmesi gerekiyor. Tüm sağlık personeline buradan bir kez daha güzel günlerde sorunsuz bir şekilde çalışmaları temennisinde bulunuyorum. Bu vesile ile sağlık çalışanlarımızın sorunlarının bir an önce çözülmesini talep ediyoruz. Çünkü inanın sorunları çok büyük.”

 

 

Bankoğlu, mesaj yayınladı

 

Uzunca bir süredir il merkezi, ilçelerimiz ve beldelerimizde temaslarda bulunan, esnaf ve vatandaşlar ile sohbet ederek sorun ve taleplerini dinleyen CHP Milletvekili Bankoğlu ise Ankara’da olduğu için törene katılamazken, yaptığı yazılı açıklama ile partisinin 97. kuruluş yıldönümünü kutlarken duyduğu gurur ve mutluluğu dile getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin, cumhuriyetimizin teminatı olduğunu vurgulayan Bankoğlu, şunları ile getirdi:

 

 

“Enkaz haline gelmiş bir imparatorluktan Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve bu devleti tüm dünyaya kabul ettiren büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bir partide olmanın gurur ve sorumluluğunu yaşıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi olarak sadece partimizin sorumluluklarına değil; cumhuriyetimizin ilk yasal siyasi partisi olmanın, cumhuriyet değerlerini özümsemiş ve bu değerleri, sebepleriyle birlikte en doğru şekilde anlatıp yaşatmanın sorumluluğuna da sahibiz.

 

“Kimseyi ötekileştirmeden herkesi kucaklıyoruz”

 

CHP’nin kuruluş ilkelerini temsil eden altı ok; Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik, Lâiklik, Devletçilik ve İnkılapçılığı ifade etmektedir. İlkelerimizi tavizsiz savunmak ve korumak, hem partimizin hem ülkemizin bekası için şarttır. Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığının güvencesi olan söz konusu ilkelerin doğruluğu, gün geçtikçe daha da büyük önem ve değer kazanıyor. Ayrıca, her geçen gün ilkelerimizin güncelliği ve doğruluğu da ortaya çıkıyor. Değerlerimize sahip çıkarken çağdaşlık yolundan, mücadelesinden ayrılmadan, tüm yurttaşlarının insanca yaşaması için mücadele veren partimiz din, dil, ırk ayrımıyla kimseyi ötekileştirmeden herkesi kucaklamaktadır.

 

“Ucube sistemle adeta savruluyoruz”

 

Türkiye gelişmiş ülkeler arasında, sadece ekonomik anlamda değil, hak, hukuk, adalet, eğitim ve fırsat eşitliği gibi konularda da ne acıdır ki en alt sıralarda… Bugün, ucube bir sistemle ülkenin nasıl yönetilemediğini, Sayın Genel Başkanımızın tabiriyle adeta savrulduğunu, ağır bedeller ödeyerek hep birlikte yaşıyoruz. İşte hukuksuzluk, ilkesizlik ve tek adam yönetiminin verdiği tüm tahribatların karşısında, cumhuriyet değerlerini korumayı kayıtsız şartsız biçimde benimsemiş olan Cumhuriyet Halk Partisi, ülkemizin güvencesi olmaya devam edecektir.

Başta ilimiz Bartın'da, sonra güzel yurdumuzun dört bir köşesinde olmak üzere partimize gönül vermiş üyelerimiz ve herkesi; bizlere kapısını açan, bizlerle derdini paylaşan, sözümüze kulak veren tüm hemşehrilerimi saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi.”

ETİKETLER : Bartın CHP Aysu Bankoğlu Selim Karakaş Nazif Çomak Covid-19
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi