OSB’nin enerji ihtiyacı için “acele kamulaştırma kararı”

Bartın ve çevresinin enerji ihtiyacını karşılayacak olan, Bartın Organize Sanayi Bölgesi Trafo Merkezi ile Akçalı Dağıtım Merkezi Enerji Nakil Hattı güzergâhına isabet eden taşınmazların acele kamulaştırılmasına dair Cumhurbaşkanlığı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.
Bu haber 2018-10-12 14:59:04 eklenmiş ve 502 kez görüntülenmiştir.

 

Konuya ilişkin olarak yazılı bir açıklama yapan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, “Bartın’da sanayicimize daha fazla enerji vermek için yatırımların sürdüğünü bildirdi.

 

Trafo Merkezi’nin inşaatı sürüyor

 

Bartın Organize Sanayisi’nde inşa edilen 380 KV’lık trafo merkezinin Bartın'da sanayicimizin ve konutlarımızın 50 yılı aşan enerji ihtiyacını karşılayacağını belirten Tunç, 26 milyon liraya malolan 380 KV’lık indirici trafo merkezinin yapım çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Milletvekili Tunç, bu kapsamda Bartın Organize Sanayi Bölgesi Trafo Merkezi ile Akçalı Dağıtım Merkezi Enerji Nakil Hattı güzergahına isabet eden 9 km uzunluğundaki hatta direk yerleri için bin 630 metrekare istimlak alanı, hat emniyet sahası için 109 bin 436 metrekare irtifak alanı için acele kamulaştırma kararının Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’nin 11.10.2018 tarihli sayısında yayımlandığını açıkladı.

Bartın’ın 1970 li yıllarda yapılan trafo merkezinden beslenmekte olduğunu anımsatan Tunç, 154 KV’lık mevcut trafo gücünün Bartın’ın ihtiyacını artık karşılayamadığını, mevcut fabrikaların ek taleplerinin karşılanamadığını anımsattı. İlçe ve beldelerdeki elektrik kesintilerinin önemli bir sorun olduğunu belirten Tunç, “OSB Genişleme alanına gelecek olan 40 civarındaki fabrikanın enerji ihtiyacını da şimdiden düşünmek zorundayız” dedi.

 

Kesinti sorunu kalmayacak

 

Milletvekili Tunç, Bartın’daki enerji sorununu ortadan kaldırmak için, Zonguldak ZETES enerji santralinden Bartın OSB bölgesinde kurulacak olan 380 KV Trafo Merkezini beslemek üzere enerji iletim hattının yapıldığını, trafo merkezi inşaatının tamamlanması ile bu hattında işlevsel hale gelerek Bartın il ve ilçelerindeki enerji kesintisi sorununun ortadan kalkacağını söyledi.

ETİKETLER : Bartın Bartın OSB Resmi Gazete Cumhurbaşkanlığı kararı AK Parti Yılmaz Tunç
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım