Uzaktan eğitim kırtasiyeleri de vurdu!

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisinde birinci dalganın ikinci pikini yaşayan ülkemizde virüsün olumsuz etkilediği sektörlerden biri de kırtasiyeler ve okul kılık kıyafetleri ile araç gereçlerini satanlar oldu. Bartın Esnaf ve Sanatkârlar Odası (ESO) Başkanı Sinan Amasralı da okul alışvrişlerindeki ciro düşüklüğüne dikkat çekerken, piyasa aktörlerinin yeni eğitim öğretim sezonundan umduklarını bulamadıklarını söyledi. Eskiden içinde bulunduğumuz dönemin okul alışverişleri açısından oldukça hareketli geçtiğini ve başta kırtasiyeler olmak üzere yüksek cirolar elde ederek yılın ciro açısından düşük geçen dönemlerinin açığını kapatma ve rahat bir nefes alma fırsatı yakaladıklarını hatırlatan Amasralı, eğitim sektöründeki iş yerlerinin Nisan ayından bu yana zor durumda olduğunu söyledi.
Bu haber 2020-09-07 10:01:08 eklenmiş ve 374 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bilim Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda Mart ayının ortasında son verilen yüz yüze eğitim, 31 Ağustos itibariyle telafi eğitimi adı altında yeniden uzaktan eğitim şeklinde açıldı. En azından şimdilik 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk yarısının bu şekilde yani uzaktan eğitim yeklinde devam etmesi beklenirken, bu durum, ekonomik anlamda pek çok esnafı olumsuz yönde etkilemeyi sürdürüyor. Bunların başında da okul alışverişinin en fazla yoğunlaştığı kırtasiyeler geliyor. Ülke genelinde pek çok ilden gelen haberler çok sayıda kırtasiyenin mevcut duruma dayanamayarak kapısına kilit vurduğu, ticari faaliyetini sürdürmeye çalışanların ise ya küçülerek yollarına devam ettikleri şeklinde.

 

“Kimse umduğunu bulamadı”

 

Sektördeki olumsuz gidişe dikkat çeken Bartın ESO Başkanı Amasralı, Türkiye’de her yıl Eylül ayında yaklaşık 20 milyon öğrencinin okula başlamasıyla yıllık 15 milyar TL’lik okul alışverişi yapılarak ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlandığını anımsatırken, bu yıl pandemi gölgesinde başlayan yeni eğitim-öğretim sezonunun piyasaya beklenen hareketliliği yaşatmadığını söyledi. “Kırtasiyeci esnafımız başta olmak üzere okul araç gereçlerini satan hiçbir esnafımız okul alışverişlerinden umduğunu bulamadı” diyen Amasralı, sözlerini şöyle sürdürdü:
Şüphesiz ki pandemi süreci tüm sektörleri olumsuz etkiledi. Okulların 16 Mart’tan itibaren yüz yüze eğitim-öğretime ara vermesiyle birlikte okul kantinleri, servis araçları, kırtasiyeciler ve eğitim sektöründe faaliyet gösteren tüm işletmeler zor günler geçiriyor. 21 Eylül’e ertelenen yeni yüz yüze eğitim-öğretim yılının başlayıp başlamayacağı henüz tam olarak kesinleşmediği için veliler okul alışverişlerini ertelemiş durumda. Okula başlayan öğrencilerin olmazsa olmazı kırtasiye alışverişleri, önlükler, beslenme çantaları, suluk, ayakkabı gibi birçok üründe beklenen satışlar henüz gerçekleşmedi. 

 

Bıçak kemiğe dayandı

 

Okul araç ve gereçleri satanların, kantin işletmecilerinin, okul servislerinin sahiplerinin, hatta özel okulların dahi akıbeti belli değil. Herkes zor durumda… İlimiz de dahil ülke genelinde sezonluk olarak iş yaparak geçimini idame ettirmeye çalışan çok sayıda iş yerinin akıbeti okulların açılmasına bağlı. Vaka sayılarının son zamanlarda artması ve bazı illerde ilave tedbirlerin hayata geçirilmesiyle okulların açılma tarihinin yeniden ertelenebileceği dillendirilen bir konu. Uzaktan eğitimde dersler online olarak sürdürüldüğü için okul kıyafetlerine ve birçok araç gerece eskisi kadar ihtiyaç duyulmaması nedeniyle zaten aylardır iş yapamayan kırtasiyeci esnafımız büyük maddi sıkıntı içinde. Salgının olumsuz etkilediği pek çok sektör gibi kırtasiyeci esnafı da Bağ-Kur ve SSK primlerinin yanı sıra vergisini, kirasını ve piyasaya olan borçlarını ödeyemez hale geldi. Adeta bıçak kemiğe dayandı. Üstelik bunun daha ne kadar bu şekilde süreceği de belli değil. Eğitim sektöründeki işletmelerin akıbetleri belli değil. Hükümetin bu konuya derhal el atması ve sektörel rahatlamayı sağlayacak desteklemeleri yapması gerekiyor.”

ETİKETLER : Bartın Covid-19 Koronavirüs Sinan Amasralı kantinci esnafı uzaktan eğitim
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›