14 ağacın anıt olup olmadığı incelenecek

Bartın Halkevi Başkanı Yonca Alemdar, Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden anıt niteliğindeki araçların koruma altına alınmasına yönelik taleplerine ilişkin olumlu yanıt geldiğini bildirdi. Buna göre Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi yetkilileri tarafından incelenecek olan toplam 14 ağacın anıt ağaç taşıması durumunda Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na sunulacak rapor doğrultusunda koruma altına alınabilecek.
Bu haber 2020-09-04 10:21:15 eklenmiş ve 367 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Hatırlanacağı üzere; Bartın Halkevleri, Haziran ayı içinde, Gölbucağı Mahallesi 102. Sokak’ta bulunan asırlık bir ağacın kesilmesine tepki göstermiş, EYBEY Medya Yayımcılık Ltd. Şti. bünyesinde faaliyet gösteren Bartın Dijital Tv’ye özel açıklamalarda bulunan Bartın Halkevleri Başkanı Yonca Alemdar, ağacı kesenlerin bir an önce tespit edilmesini ve cezalandırılmasını talep ederken, aynı yerde bulunan diğer asırlık 3 ağacın kesim işleminin durdurulmasını ve bu ağaçların tescillenerek koruma altına alınmasını istemişti. Yaklaşık bir ay boyunca, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Bartın Belediyesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan konuyla kim ilgileniyorsa iletişim kurmaya çalıştıklarını belirten Alemdar, bu çabalarının sonuçsuz kaldığından yakınmıştı. Sözkonusu ağacın kesilmesinde sakınca olmadığı yönündeki İl müdürlüğü görüşünü basında çıkan haberden öğrendiklerini dile getiren Alemdar, “Biz bunu kabul etmiyoruz. Çünkü bu ağaçlar asırlık, bedenleri 2 metre genişliğe yakın olan ağaçlar. Bu güne kadar bu ağaçların tescil ettirilmemiş olması idari birimlerin ve belki biraz da Bartın halkının suçu. Çünkü bunların bir an önce tescillenerek koruma altına alınması gerekiyordu. Buradan, sizin vasıtanızla Bartın Valiliği’ni göreve çağırıyorum. Ne oluyor burada, bir incelesinler. Bu ağacın kesilmesinin sorumlusu kimse cezalandırılması gerekiyor” demişti.

 

Valilikten olumlu yanıt geldi

 

Alemdar ve çevre konularına duyarlı bazı Bartınlılar tarafından Ağustos ayı içinde ise taleplerine ilişkin olarak dilekçelerle Bartın çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmuşlardı. Alemdar, bu hafta başında Bartın Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş tarafından e-imzalı olarak dilekçelerine ilişkin yanıtın geldiğini bildirdi. Sözkonusu yanıtın “olumlu” olarak yorumlanabileceğini ifade eden Alemdar, tescillenmelerini istedikleri ağaçlarla ilgili olarak Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi’nden uzmanların görevlendirildiği, onların yapacakları teknik ve bilimsel incelemenin neticesinde eğer ağaçların anıt niteliği taşıdıkları tespit edilirse gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi için Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na durumun rapor edileceği bilginin kendilerine verildiğini bildirdi.

Alemdar, “Neredeyse 1 asırlık bir ağacı koruyamadık. Ancak bu karar diğer 11 ağacın koruma altına alınmasına önayak olabilecek olumlu bir gelişme. İnşallah objektif bir değerlendirme ile bu ağaçların anıt özelliği taşıdığına hükmedilir ve koruma altına alınır. Doğaya ne kadar sahip çıkar onu korursak o da bizlere ve geleceğimize sahip çıkar” dedi.

 

ETİKETLER : Bartın Çevre ve Şehircilik bakanlığı Bartın Belediyesi Bartın Valiliği anıt ağaç Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›