Sağlık çalışanları ek değil tek ve kalıcı ödeme istiyor

Türk Sağlık Sen Bartın Şube Başkanı Besim Coşkun, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemi sürecinin asıl kahramanları olan sağlık çalışanlarının talep ve sorunlarının kalıcı yöntemlerle çözüme kavuşturulmasını beklediklerini söyledi. “Adı tavandan kendi yavandan” diye nitelendirdiği sağlık çalışanlarına sadece 3 ay yapılan ek ödemede de adaletsizlik ve ayrımcılık yapıldığını savunan Coşkun, Sağlık çalışanlarına desteğin ek ödeme ile değil kalıcı olan tek ödeme ile yapılması gerektiğini dile getirdi ve Sendika olarak hükümetten beklentilerini maddeler halinde tek tek sıraladı.
Bu haber 2020-09-02 16:39:18 eklenmiş ve 357 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bartın Devlet Hastanesi, Türk Sağlık Sen üyesi sağlık çalışanlarının düzenlediği basın açıklamasına evsahipliği yaptı. Öğlen yemek arasında Ana bina önünde toplanan sendika üyeleri ellerinde taşıdıkları dövizlerle taleplerini dile getirirken, açıklama öncesinde Covid-19 nedeniyle ülke genelinde hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Sonrasında basın açıklamasını okuyan Türk Sağlık Sen Bartın Şube Başkanı Besim Coşkun, 11 Mart’tan bu yana Türkiye’nin Covid-19 salgını ile mücadele ettiğini anımsatırken bu mücadelenin gerçek kahramanlarının sağlık çalışanları olduğunu vurguladı. Sağlık çalışanlarının tüm zorluklara rağmen olağanüstü bir çalışma azmi içinde kendi hayatlarını hiçe sayarak gösterdikleri fedakarlık ve ailelerinden aylarca uzak kalarak yaptıkları hizmetle tarihe geçtiklerini belirten Coşkun, şunları söyledi:


“Temel meselelere çözüm istedik”

 

“Salgının ortaya çıktığı ilk günden beri süreç çok kritik olduğu için bizde oldukça hassas davrandık. Sağlık hizmetlerinin sıkıntıya girmemesi, sağlık çalışanlarının sağlığının korunması adına uyarılarda ve önerilerde bulunduk. İlerleyen süreçte sağlık çalışanlarının alkışlandıklarını, Milletin ve devletin her kademesinden sağlık çalışanlarına teşekkür edilip, takdir edildiklerini hep beraber gördük. Her ne kadar alkışlar ve teşekkürler güzel ise de asıl meselenin sağlık çalışanlarının sorunlarını bitirmekten geçtiğini belirterek temel meselelere çözüm istedik.

 

 

Adı tavandan, kendi yavandan ödeme

 

Çalışanların emeğinin karşılığını ödeyecek bir değer olmadığını ama alın terlerinin de heba edilmemesini ısrarla dile getirdik. Ne yazık ki 6 aylık bu süreçte 3 ay süren adı tavandan ama kendi yavandan olan bir ek ödeme ile sorunların geçiştirilmesi, bırakın yarınımızı güvence altına almayı, günü kurtarma değil ancak saati kurtarmak adına yapılan bu işle tüm sorunlar çözülmüş gibi bir hava oluşturuldu. Her yanı adaletsizliği nedeniyle dökülen ‘ek ödeme’ sanki ikinci bir maaş gibi gösterildi. Dünyaya övgüyle bahsettiğimiz filyasyon çalışmasında aktif görev alan aile hekimliği çalışanlarına bir kuruş bile ödeme yapılmayarak adeta emekleri yok sayıldı. Diş Hekimlerimiz, ağız diş sağlığı çalışanlarımız mağdur edildi. Halbuki sağlık çalışanlarının beklediği gerçek anlamda ve adaletli bir şekilde ücretlerinde artış yapılmasıydı. Biz bu konuda taban aylığa artış yapılması talebimizi gündeme getirmemize rağmen ücretlerde bir iyileştirme olmadı.

 

Hükümetten beklentiler

 

Buradan bir kez daha yüksek sesle haykırıyoruz; ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz. Onu da maaşa zam olarak talep ediyoruz. Ancak böylelikle gerçek anlamda bir iyileştirmeden söz etmek mümkündür. Bunun dışında; 3600 Ek Gösterge sözü hayata geçmemiştir. Salgın nedeniyle hayatını kaybeden arkadaşlarımızın şehit sayılarak geride bıraktıkları ailelerinin mağdur olmaması talebimiz için adım atılmamıştır. Tüm çalışanlara kadro verilerek kesintisiz süren sağlık hizmetlerinde sözleşmeli, vekil ebe hemşire, kamu dışı sağlık personeli gibi istihdam modellerinin terk edilmesi isteğimize olumlu bir yanıt verilmemiştir. Döner sermaye sisteminin adil bir şekilde düzenlenmesi gibi konularda maalesef gelişme kaydedilmemiştir. Yıprananın kim olduğunu gördüğümüz şu günlerde makul bir yıpranma payı isteğimiz bile görmezden gelinmiştir.

 

“Sağlık çalışanları mutsuz ve umutsuz”

 

Salgının artığı bugünlerde Sağlık çalışanları yine fedakârca görevlerinin başındalar ama mutsuz ve umutsuzlar. Kırgın, kızgın ve yorgunlar. Fedakârlıklarının karşılığında kendilerine yapılanları görüyorlar. Hakları verilmediği gibi hak etmedikleri bir muamele ile karşı karşıya kalıyorlar. Çalışanlar kronikleşen sorunlarının çözülmesi yerine yavandan ek ödemenin tekrar gündeme getirilmesi karşısında öfkeliler. Ek ödeme yerine maaşa zam şeklinde tek ödeme bekliyorlar.”

 

 

“Yapılanlar reva mıdır?”

 

Sözlerini, “Dünyanın çeşitli ülkeleri sağlık çalışanlarının bu süreçte ücretlerini arttırırken salgınla mücadelede destan yazan Türk sağlık çalışanlarına yapılanlar reva mıdır?” diye sorarak sürdüren Besim Coşkun, tek beklentilerinin sağlık çalışanlarının beklentilerinin yerine getirilmesi olduğunu ifade etti. Coşkun, beklentilerini ise maddeler halinde şu şekilde sıraladı:
* Maaşlara acilen zam yapılmalı, ücretler iyileştirilmelidir. Bu iyileştirme sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli tüm çalışanları kapsamalı herhangi bir ayrıma gidilmemelidir.

* Döner sermaye sorununa sosyal taraflarla görüşülerek makul bir düzeyde çözüm üretilmelidir.

* Söz verilen 3600 ek gösterge düzenlemesi bir an önce hayata geçmelidir.

* Süresiz sözleşmelilere, 3+1 süreli sözleşmelilere, vekil ebe hemşireler ile kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmeli 4/A dışındaki tüm istihdam modelleri kamuda terk edilmelidir.

* Salgınla mücadeledeki fedakarlıkları, virüse yakalanan sağlık çalışanlarının sayısı göz önüne alındığında makul bir yıpranma payının hayata geçmesi zorunluluktur. Mevcut yıpranma payı düzenlemesi çalışanlar lehine acilen revize edilmelidir.

* Salgınla mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları başta olmak üzere görev esnasında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları yasal olarak şehit kabul edilmelidir.

* Aile Hekimliğinde görev yapan çalışanlara mutlaka ilave bir ücret ödemesi yapılmalı ve unutulmuşlukları sonlandırılmalıdır.

* Aile ve Sosyal politikalar bakanlığında fedakârca çalışan günlerce evlerine gidemeyen arkadaşlarımız da unutulmamalıdır.

 

 

Bugün, hastanelerden aile hekimliklerine, sözleşmelilerden hizmetlilere, doktorlardan sağlık memurlarına kadar her çalışanın ortak sorunlarının ve hayata geçmesi zaruri taleplerinin olduğunu da dile getiren Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Besim Coşkun, tüm gayret ve mücadelelerinin bunların gerçekleşmesi için olduğunu söyledi.

 

Vatandaşlardan destek istedi

 

Coşkun, sağlık çalışanlarının sorunlarına ve taleplerine bakış açısının değişmesini, meselelerin kulak arkası edilmemesini, çalışanın lehine düzenlemelerin hayata geçirilmesini umut ettiklerini de vurgularken, bir çağrı da vatandaşlara yönelik yaptı. Coşkun, “Sağlık çalışanlarının yüklerinin hafifletilmesi için Covid-19 tedbirlerine yani maske-mesafe ve temizlik kuralına uyarak destek olun” dedi.

ETİKETLER : Bartın Türk Sağlık Sen Bartın devlet Hastanesi Covid-19 Besim Coşkun
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi