Vaka sayısı artınca yeni yasaklar kaçınılmaz oldu

Son günlerde ilimizde artış gösteren koronavirüs vakaları üzerine İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, yeni kararlar aldı. Alınan kararlar doğrultusunda Bartın’da plajlara kapasite getirilirken nişan, düğün gibi toplu törenler için de yeni kararlar alındı. Evde izolasyon kurallarına uymayanlar için ise yurt karantinası gündemde…
Bu haber 2020-08-08 16:39:44 eklenmiş ve 775 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, geçtiğimiz Cuma günü Vali Sinan Güner başkanlığında, Meclis Üyelerinin katılımıyla olağanüstü toplanarak; birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle yeni kararlar aldı.

Koronavirüs ile mücadelede sosyal izolasyonu sağlamak ve virüsün yayılımına engel olmak amacıyla, plajlarda kalabalık oluşmasını engellemek için tüm plajların kapasitelerinin  belirlenmesi, bunu belirten tabelalar konulmasına, belirlenen kapasite dışında kişilerin plaja girişine izin verilmemesine karar verildi. 

Ayrıca, Covid-19 tedbirlerinin ihlallerinin ihbar edilmesi için ‘ALO 179’ şikayet ve ihbar hattının kurulduğunu açıkladı.

 

 

Tedbir planları uygulamaya konulacak

 

Alınan yeni kararlar doğrultusunda; Covid-19 virüsünün yayılmasına engel olmak ve halk sağlığını korumak amacıyla İlimizdeki tüm iş yerlerinin Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”ndeki her bir iş kolu için ayrı ayrı belirlenen tedbirler ile Bakanlıklarca yayınlanan diğer esaslara eksiksiz olarak uyulup uyulmadığı öncelikle iş yerinin kendi bünyesinde görev yapan iş sağlığı ve güvenliğinden sorumlu personel ve iş yeri hekimleri tarafından sürekli olarak kontrol edilecek.

Virüsün yayılımına engel olmak amacıyla her iş yeri için ayrı ayrı olmak üzere iş sağlığı ve güvenliği personeli ve iş yeri hekimlerince tedbir planları hazırlanarak uygulamaya konulacak.

 

Sabit gruplar oluşturulacak

 

Bu tedbirlerin olası bir bulaş durumunda bu bulaştan iş yerindeki çalışanların en az seviyede etkilenmesi için çalışanların iş yerlerine geliş gidişleri, vardiya düzeni, dinlenme molaları, yemek araları, departman veya üretim bantları ayrı ayrı ele alınarak bu faaliyetlerin sabit personellerden oluşacak gruplar halinde ve gruplar arası geçişlere imkan vermeyecek şekilde planlanacak.

 

Komisyonlar denetimlere devam edecek

 

Covid-19 virüsünün yayılmasına engel olmak ve halk sağlığını korumak amacıyla İlimizdeki tüm iş yerlerinin Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”ndeki her bir iş kolu için ayrı ayrı belirlenen tedbirler ile Bakanlıklarca yayınlanan diğer esaslara eksiksiz olarak uyulup uyulmadığının kontrolü amacıyla Valilik ve Kaymakamlıklarca oluşturulan komisyonlar denetimlerine hassasiyetle devam edecek.

Valilik tarafından oluşturulan “İl Salgın Denetim Merkezi” tarafından bu denetim faaliyetlerinin etkinliğinin ve gereği gibi yerine getirilip getirilmediği kontrol edilecek, kontrol sırasında denetim faaliyetlerinde herhangi bir aksaklığın görülmesi halinde denetim komisyonu ve bu komisyonun sıralı amirleri sorumlu tutulacak.

 

 

Yurt karantinası yeniden gelecek!

 

İlimizde yapılan testler sonucu durumu pozitif olup herhangi bir semptom göstermeyen fakat evde tedavi ve izolasyonuna karar verilen kişilerin evde izolasyon kurallarına uyup uymadıkları hususu İl Sağlık Müdürlüğü’nce takip edilecek. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tespit edilen temaslılar ivedilikle kolluk birimlerine ulaştırılacak, kolluk birimleri tarafından evde izolasyona tabi bu kişilerin izolasyon kurallarına uyup uymadıklarını hassasiyetle takip edilecek. Kolluk birimleri tarafından evde izolasyona tabi kişilerin köy ve mahalle muhtarları ile paylaşılarak muhtarlar tarafından da bu kişilerin takibi sağlanacak. Evde izolasyon kurallarına uymayanlar tespit edilerek gecikmeksizin Valilik tarafından hazırlanan karantina yurdunda izolasyona tabi tutulacak.

 

İl dışından gelenler tespit edilecek

 

İlimize geçici süre ile ailesinin veya akrabasının yanına tatil, tarımsal faaliyete katkı veya ikamet maksatlı dışarıdan gelen vatandaşlar köy ve mahalle muhtarlarıyla iş birliği içerisinde tespit edilecek. Bu vatandaşlara İlimiz genelinde Covid-19 ile alakalı alınmış ve uyulması gereken kurallar kolluk kuvvetlerince tebliğ edilecek.

 

 

Düğün, nikahlar ve sünnet düğünleri için yeni karar!

 

Yapılan kontrollerde Covid-19 virüsünün bulaştığı ortamların genellikle nişan, kına, nikâh ve düğün gibi merasimler olduğu görüldüğünden bu merasimlerde yiyecek içecek ikramı olması durumunda Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Covid-19 kapsamında Restoran, Lokanta, Kafe, Pastane, Börekçi, Tatlıcı ve İçerisinde Yeme-İçme Hizmeti Sunan İşletmelerde Alınması Gereken Önlemler” dikkate alınarak sadece düğün ve nikâh salonlarında veya 4 metrekareye 1 kişi kuralına uygun açık alanlarda bu ikramlar yapılacak, bu alanların dışında ikramda bulunulmayacak.

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin 26/06/2020 tarihli ve 46 Nolu Kararı ile İlimiz genelinde yapılan nikâh ve düğün merasimleri için getirilen bildirim yükümlülüğü sünnet düğünleri için de geçerli olacak.

 

Özel öğretim kurumları hazırlıklarını yapacak

 

Ülke genelinde Özel Öğretim Kurumları 17 Ağustos 2020 tarihinde açılacağından dolayı bu öğretim kurumlarında virüsün yayılarak tehdit oluşturmaması amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ndeki tedbirler başta olmak üzere Bakanlıklarca yayınlanan diğer esaslar çerçevesinde gerekli hazırlıklar yapılacak. Bu öğretim kurumları yönetici ve personelleri Covid-19 tedbirleri hususunda hizmet içi eğitime tabi tutulacak ve bu öğretim kurumlarının tedbirlere uyup uymadıklarının hassasiyetle kontrol edilecek.

 

 

Plajlara kapasite getirildi

 

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ndeki “Plaj ve Yüzme Alanlarında Alınması Gereken Önlemler” de belirtilen usul ve esaslara uygun olarak plaj alanlarında kalabalık oluşmasını engellemek amacıyla İlimizdeki tüm plajların kapasiteleri sorumlu kuruluşlarca ivedi olarak tespit edilecek. Bu kapasite plajların uygun yerlerine görünür olarak asılacak tabelalarla misafirlere duyurulacak. Plajlara belirlenen bu kapasitenin dışında misafirin kabul edilmeyecek. Plajlardaki kapasitenin dolması halinde toplu taşıma araçlarıyla dâhi olsa misafir girişine izin verilmeyecek.

 

 

ALO 179 Şikayet ve İhbar Hattı kuruldu

 

İlimiz genelinde Covid-19 tedbirleri ile alakalı her türlü ihlalin vatandaşlar tarafından ihbar edilmesi amacıyla Valilik bünyesinde “Alo 179 Şikâyet ve İhbar Hattı” kuruldu. Böylece yapılacak ihbar ve şikâyetler ivedi olarak ilgili kurumlara bildirilerek takip edilecek.

 

Cezai işlemler uygulanacak

 

Usulüne göre alınan, ilan ve tebliğ edilen bu kararların uygulanmasında ihmal ve kusuru görülenlerin eylemleri başka bir suç oluşturmuyorsa TCK’nın ilgili maddeleri gereğince cezalandırılacak.

Alınan bu kararlar İl Sağlık Müdürlüğü tarafından takip edilecek. 

ETİKETLER : Bartın Bartın Valiliği Covid-19 yasak
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi