İnkumu’nun sorunları Meclis’te gündeme geldi

Bartın’ın gözde tatil beldelerinden biri olan İnkumu’nda Kurban Bayramı başta olmak üzere yaz sezonunda yaşanan sorunlar, Belediye Meclisi toplantısında gündem konusu oldu. Belediye Meclisi’nin AK Partili üyesi Hüseyin Gevrek, İnkumu’na dışarıdan gelen tatilcilerin çok büyük bir bölümünün İnkumu esnafına da hiçbir ekonomik katkısı olmadığını savunarak, beldeye girişlere yönelik yeni bir düzenlemeye gidilmesi gerektiğini önerdi. İnkumu’nun asıl sakinlerinin yaşqanan izdihamdan olumsuz etkilendiğini belirten Gevrek, “İnkumu’na giren araç sayısı belli olmalı. Bizim İnkumu’nun giriş çıkışlarını kontrol altına almamızda fayda var” dedi. Belediye Başkanı Cemal Akın, Gevrek’e yanıt verirken İnkumu’na girişlerin ücretli hale getirilemeyeceğini ifade ederken, Türkiye’nin değişik tatil beldelerinde ne gibi uygulamaların olduğuna yönelik bir inceleme yapılabileceğini söyledi.
Bu haber 2020-08-07 16:38:41 eklenmiş ve 682 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Bartın Belediye Meclisi, Ağustos ayı toplantısını Cemal Akın’ın başkanlığında gerçekleştirdi. 35 maddenin görüşüldüğü, karara bağlanan ve gerekli görülen maddelerin ilgili komisyonlara sevk edildiği toplantıda gündem dışı söz alan AK Partili Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Gevrek, bayramda binlerce kişinin akın ettiği İnkumu’nda yaşanan sorunları dile getirerek çözüm istedi.

 

“İnkumu’na giriş ücretli olmalı”

 

Son Kurban Bayramı tatilinde yaşanan sorunlar üzerinden İnkumu’na ilişkin taleplerini dile getiren Gevrek, bayramda İnkumu’na gelen tatilcilerin beldede bulunan yerel esnafa bir katkısı bulunmadığı savundu. Gevrek, özetle şunları söyledi:

“İnkumu’nda yol kenarlarına park eden araçlar için çizgi çekilmesi gerekiyor ve aracını yanlış park edenlere de jandarma tarafından müdahale edilmesi gerekiyor. Aynı şekilde İnkumu’nda girişin ücretli olması lazım. Ücretli olmadığı için orada devamlı trafikte bir karmaşa yaşanıyor. Siz ya da Sayın Valimiz oraya gelmeden önce ne yazık ki haberiniz geldiği için orada bazı önlemler alınıyor. Oraya habersiz gelmeniz ve oradaki aksaklıkları o şekilde görmeniz gerekiyor. Yol kenarlarındaki seyyar satıcılar orada ne yazık ki 5 araçlık yer kaplıyor. Bayramın ikinci akşamı İnkumu’nda kumda 2 bin kişi yattı. 2 bin kişi gece bir kez tuvalete gitse zaten İnkumu’nun işi bitti. Bir sağ tarafta başta tuvalet var bir de sol tarafta başta var. Başka yerinde tuvalet yok.

 

 

“Düzenleme Kurulu oluşturulmalı”

 

Şu da var; Ankara’dan gelen o kesim 1 TL verip duşları kullanıp duş da almıyor. 1 TL vermesi var diye çeşmelerin dibinde duş alıyorlar. Dışarıdan gelen misafirlerin, İnkumu’nun esnafına bir gram maddi faydasını da biz göremiyoruz. Bunun daha verimli olması için Meclis’te İnkumu Düzenleme Çalışma Kurulu oluşturulmalı ve İnkumu’nda düzgün bir düzenleme çalışması yapılmalı. Biz sabah oradan çıktığımızda akşam İnkumu’ndaki evimize dönmekte sıkıntı çekiyoruz. Duşlar fazlalaştırılmalı. Gelen misafirlerimize de İnkumu’nun dolduğunu söyleyip başka yerlere onları almalı. Başka sahillere, güzergahlara yönlendirilmeli. İnkumu’na giren araç sayısı belli olmalı. Bizim İnkumu’nun giriş çıkışlarını kontrol altına almamızda fayda var.

 

Akın: “Girişte ücret alamayız”

 

Belediye Meclisi’nin AK Partili üyesi Hüseyin Gevrek’in önerilerine yanıt Belediye Başkanı Cemal Akın’dan geldi. Başkan Akın, İnkumu’na girişlerin ücretli hale getirilemeyeceğini belirtirken, İnkumu için yapılabilecek düzenlemelerle ilgili olarak başka tatil beldelerine bakarak ne tür önlemler alınabileceği noktasında çalışma yapılabileceğini ifade etti. Akın, şöyle konuştu:

“Daha önce Bartın Belediyesi, Bartınspor, İl Özel İdaresi ve Valilik vasıtasıyla Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüyle birlikte bir arsa alındı. Sonra bir mahkeme süreci oldu. Ama kanun buna el vermiyor. Yine zabıta arkadaşlar bu bayramda 24 saat esasına göre çalıştı. Sahilleri yasaklayamıyorsunuz ama Valiliğimizin aldığı bir karar oldu jandarma ve zabıtayla birlikte altta park alanları dolunca Boğaz’dan İnkumu’na girişler kesildi. Ancak orada evi ve pansiyonda bir kaydı varsa onlar geçti. Diğerleri geçemedi. Bu nihayetinde bizim uhdemizde değil, onların uhdesinde oldu. Daha başka nasıl tedbir alınabilir noktasında, başka illere, beldelere, sahillere bakarız, oralarla görüşürüz. Çeşme’de bugün 1,5 milyon insan var. Amasra rezalet durumda. Ama belediye ne yapsın? Muslukları orada yarıya düşürdük. Refüjlerde oturulmasın diye devamlı İnkumu’nda sulama yaptırdık.  Bayramın 3. günü ben oradaydım. Yetmedi orada kaldırımları da suladık.

 

“Zabıta 24 saat çalıştı”

 

AK Partili Belediye Meclis Üyesi Mehmet İlker Yıldırım’ın İnkumu’ndaki piknik alanının otoparka dönüştürülebileceğini ifade etmesi üzerine ise Cemal Akın, “İnsanlar ellerinde tüplerle yeri geldi yemek yapıyorlar. Ben oraya araç girmeyi yasakladım, hatta bazı zamanlar orada insanlar çıksın diye itfaiyeyle orayı da ısladım ama başka türlü işler olmaya başladı. Otoparkla ilgili hatırlarsanız Hacettepe’nin yanındaki alanda otopark yoktu. “Hiçbir şey yapılmadı” deniyor ya İnkumu’na biz kokudan, sinekten giremiyorduk.  Hacettepe’nin rektöründen izin almak için 6 sene uğraştık. O rektör izin vermedi. Sonra gelen rektörden Allah razı olsun, bize verdi. Oraya da çalışma yaparken bin kamyon harifyat döktük, orayı düzelttik. 700 araçlık bir otopark alanı meydana çıktı. Maalesef İnkumu’nda daha önce böyle yerler bırakılmamış. Ne otopark yeri ne de sosyal donatı yeri bırakılmış. İnkumu böyle kalmış. Ama burası bizim sahilimiz. İnanın zabıtamız orada bu bayram 24 saat çalıştı” dedi.

 

Toplantı gündeminde neler vardı?

 

Gündem dışı konuşmaların sonrasında 35 madde tek tek okunarak kimisi oylanarak kabul edildi, kimisi ise ilgili komisyonlara havale edildi. Belediye Meclisi’nin gündeminde şu maddeler yer aldı:
* Araç satışı talebi.

* Bartın Belediyesi ile Batı Karadeniz Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği Genel Merkezi arasında acil afet haberleşme ve işbirliği protokolü imzalanması için Belediye Başkanına yetki verilmesi.

* 1 adet sıkıştırmalı çöp kamyonu ve 1 adet arozöz su tankeri alınması talebi.

* Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projeleri ile diğer Tarım ve Hayvancılık alanlarında hizmet projeleri imzalamak üzere Belediye Başkanı’na yetki verilmesi.

* Gölbucağı Mahallesi, Köyortası Mahallesi, Orta Mahalle, Tuna Mahallesi ve Esentepe Mahallesi muhtarlık binalarının tahsisi talepleri.

* Bartın Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği binasının tahsisine ilişkin talep.

* Nakdi şartlı bağış talebi.

* Merkez İlçe Kırtepe Mahallesine kayıtlı “Eski Konak Caddesi” isminin “Asma Caddesi” olarak değiştirilmesi talebi.

* Bartın Belediyesi Kamuya Açık Alanlarda İlan, Reklam ve Tabela Yönetmeliği’nin kabulü talebi.

* Su İşleri Müdürlüğü İç Hizmet Yönetmeliği ve Su İşleri Yönetmeliğinin iptal edilerek yeni hazırlanan Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü İç Hizmet Yönetmeliğinin ve Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü Yönetmeliğinin kabulü talebi.

* Belediyenin 2021 Mali Yılı’nda uygulayacağı Gelir Tarifeleri.

* Mülkiyeti Bartın Belediyesi’ne ait yoldan ihdas sonrası oluşan 16 yeni parselin satış teklifleri.

* Kemerköprü Mahallesi’ndeki bir imar yolunun çevreyoluna bağlantısını sağlamak amacıyla Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planı değişikliği talebi.

* Balamba’da yol güzergâhı değişikliği amacıyla hazırlanan Nazım İmar Planı Değişikliği ile Uygulama İmar Planı Değişikliği talebi.

* Trafik ve Muhtelif İşler Komisyonuna havale edilen, Bartın Limanı Uygulama Yönetmeliği’nin iptal edilerek yeniden düzenlenen yönetmeliğin ve yükleme-boşaltma protokolünün kabulü talebi.

* İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Kırtepe Mahallesinde mülkiyeti Bartın Belediyesine ait tapuda 155 ada, 2 parsel nolu taşınmazın bedelsiz olarak Maliye Hazinesine devri talebi.

* İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Kutlubeyyazıcılar Köyü, Arap Yakası Mevkii, tapuda 125 ada, 273, 274 ve 275 parsel no.lu taşınmazlar üzerine hazırlanan Nazım İmar Planı Değişikliği-İlavesi ve Uygulama İmar Planı Değişikliği-İlavesi onayı talebi.

* İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Dallıca Köyü, tapuda 117 ada, 1 ve 4 parsel no.lu taşınmazları kapsayan alanda Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Nazım İmar Planı Değişikliği ve Uygulama İmar Planı Değişikliği onayı talebinin görüşülmesi.

* İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Dallıca Köyü, tapuda 136 ada, 31, 32, 33, 34, 35 ve 36 parsel no.lu taşınmazları kapsayan alanda TOKİ tarafından hazırlanan Nazım İmar Planı Değişikliği ve Uygulama İmar Planı Değişikliği onayı talebi.

 

 

Komisyon “Meclis yetkisinde değil” dedi

 

Belediye Meclisi’nde görüşülen gündem maddelerinden biri de “Trafik ve Muhtelif İşler Komisyonuna havale edilen, Zincir Süpermarketlerin ruhsatlandırılması ile ilgili konu” oldu. İlgili komisyon tarafından hazırlanan rapor, Meclis’te okundu ve kabul edildi. Sözkonusu raporda şu ifadelere yer verildi:
“Başkanlığımıza başvuruda bulunarak ilimizde faaliyet gösteren zincir marketlerin sayısını 76’ya ulaştığı  bu sayının artmasının muhtemel olduğu, yerel sınıf, yerel esnafı olumsuz yönde etkiledikleri, bu sebeplerle yerel esnafın korunması amacıyla zincir marketlerin ruhsatlandırılması hususunda sınırlayıcı kriterler ve kısıtlamaların getirilmesi talebini içeren yazısı ve 06.02.2020 tarihli 20 sayılı Meclis kararı komisyonumuza havale edilmekle, adı geçen yazı ve ekler  incelenmiş olup mevcut mevzuat yükümleri, yasa, yönetmelikler ve emsal yargı kararları çerçevesinde konular incelenerek değerlendirilmiştir. Buna göre bahsi konu husus Belediye Meclisi’nin görev ve yetkilerini düzenlenmesi bakımından 5393 sayılı yasa ile 3572 sayılı İşyeri açma ve çalışma ruhsatları dahi konun ile bu kanuna dayanarak çıkartılan işyeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmelik hükümleri çerçevesinde değerlendirilmelidir. Kanun ve yönetmelikte belirtilen hususlar dışında kanun ve yönetmeliğe aykırı olacak biçimde Belediye Meclisinin zincir marketleri ruhsat verilmesinin sınırlayacağı hükümler içerecek şekilde yürürlükteki mevzuat dışında ve mevzuata ek olarak ilave bir takım yükümlülükler getirme yetkisinin bulunmadığı ve bu Belediye Meclisi’nin ek kriterler getirerek zincir marketlere ilave şartlar getiremeyeceği kararına varılmıştır. Akçakoca Belediye Meclis’inin 01.02.2017 tarih ve 11 sayılı meclis kararı Bolu İdare Mahkeme’sini 06.02.2019 tarih ve 2018717 2019120 karar sayılı kararı ile iptal edilmiştir. Benzer şekilde bunun Belediye Meclisinin kararı da yine Balıkesir idare mahkemesi 27.10.2017 tarih ve 20171517 sayılı kararı ile yürütmenin durdurulmasına, akabinde iptaline karar vermiştir. Neticeden yukarıda arz ve izah edilen sebeplerle Belediye Meclisi’mizin yürürlükteki kararını yönetmeliklerde, mevzuatta değişiklik yapma veya ilave hüküm koyma gibi bir yetkisi bulunmadığından Bartın Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası’nın zincir marketlere ilave kriterler ve kısıtlamaların getirilmesi yönündeki talebinin Belediye Meclisi’nin yetkisinde olmaması sebebiyle yerine getirilmesinin mümkün olmadığına reddine karar verilmesi gerektiğine karar verilmiştir.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Cemal Akın İnkumu Hüseyin Gevrek Belediye Meclisi
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi