Pandemi sürecinde yeni kararlar devrede!

Vali Sinan Güner Başkanlığında, Kurban Bayramı’nın arefe günü olağanüstü toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle bir dizi yeni karar aldı.
Bu haber 2020-07-30 13:25:17 eklenmiş ve 266 kez görüntülenmiştir.

 

Kararlara ilişkin olarak yapılan açıklamada, koronavirüs ile mücadelede sosyal izolasyonu sağlamak ve virüsün yayılımına engel olmak amacı ile İlimiz genelinde toplu olarak taziye merasimlerinin ve cenaze gününden itibaren başlanılarak farklı günlerde devam eden toplu Kuran-ı Kerim okumalarının yasaklandığı bildirildi. Toplantıda alınan diğer önemli kararlar ise özetle şu şekilde sıralandı:

 

Hastanede ziyaretlere süre kısıtı

 

“İlimiz genelindeki hastanelerde normal hasta ziyaretlerinin sadece hastaların acil ihtiyaçlarının karşılanmasına yetecek bir süre içerisinde yapılmasına ve süre kısıtlaması hususunda hastane yönetimlerine yetki verildi.

 

Merasimler 2,5 saatte bitecek

 

Koronavirüs ile mücadelede sosyal izolasyonu sağlamak ve virüsün yayılımına engel olmak amacıyla İlimiz genelinde düğün, nişan, kına gibi merasimlerin başlangıcından bitimine kadar maksimum 2,5 saat ile sınırlandırılacak.

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin Koronavirüs ile mücadele konusunda aldığı kararlar başta olmak üzere Sağlık Bakanlığınca yayımlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde belirtilen tedbirler ile Bakanlıklarca yayınlanan diğer tedbirlerin yerinde denetimine sorumlu kuruluşlarca hassasiyetle devam edilmesine, tedbir ve kararlara uymayan mekân ve işletmelerin birinci ihlallerinde 900 TL idari para cezası, ikinci ihlallerinde 1 gün süre ile faaliyetten men, üçüncü ihlallerinde ise 3 gün süre ile faaliyetten men ile cezalandırılmalarına karar verildi.

 

Yurtlarda karantina yeniden gündemde

 

İlimiz genelinde ev izolasyonuna tabii vatandaşların takip ve denetimlerinin sorumlu kuruluşlarca hassasiyetle yapılacak, ev izolasyonuna riayet etmeyenler için yurtlarda karantina uygulaması yeniden başlatılacak.

Maske, mesafe, temizlik kuralının toplumun her kesimince benimsenip sosyal hayatın bir parçası haline gelebilmesi için kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları tarafından her türlü iletişim araçları kullanılarak vatandaşların duyarlılığı arttırılacak.”

ETİKETLER : Bartın Covid-19 Koronavirüs İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi