BAYRAM’DA TOPLU ETKİNLİKLER YASAK!

Bartın Valisi Sinan Güner, yaklaşan Kurban Bayramı’nda, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisi sürecini göz önünde bulundurarak ilimiz sınırları içinde vatandaşlar arası teması en aza indirgeyerek virüsün yayılma ihtimalini minimize etmek adına her türlü toplu etkinliğin yasaklanacağını bildirdi. Bunun için Pazartesi günü sabah saatlerinde bir toplantı yapılacağını belirten Vali Güner, “Evet, ilimizdeki toplu kutlama adetlerini ve etkinlikleri yasaklayacağız” derken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, “En iyi ziyaret sanal ziyaret. Sarılmayın, öpüşmeyin…” açıklamasını da hatırlattı.
Bu haber 2020-07-24 15:21:18 eklenmiş ve 914 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

“24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı” dolayısıyla ilimizdeki basın yayın kuruluşlarının temsilci ve çalışanları ile İnkumu’ndaki Özel İdare’ye ait tesiste biraraya gelen ve Bayramlarını kutlayan Vali Güner, gündemdeki konulara ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Karabük Valiliği’nin Kurban Bayramı süresince vatandaşların gerçekleştirmesi muhtemel toplu etkinlikleri yasakladığına ilişkin bilginin hatırlatılması ve Bartın için böyle bir yasağın gündemde olup olmadığının sorulması üzerine Vali Sinan Güner, şunları söyledi:

Kurban Bayramı’nda yasak!

 

“Hatırlarsanız Ramazan Bayramı’nda da böyle bir şey vardı. Mesela toplu bayramlaşmaları engellemiştik. Pazartesi günü Pandemi Danışma Kurulu toplanacak. Bu tarihe kadar hazırlık yapılıyor. Şimdi bekleme sürecindeyiz. Bilim Kurulu’nun rehberini bekliyoruz. Zaten Sağlık Bakanı da bir açıklama yaptı ve ‘En iyi ziyaret sanal ziyaret. Sarılmayın, öpüşmeyin’ dedi. Bizim Bartın’ımıza mahsus bir takım etkinlikler ve ritüeller de var. Spor müsabakaları oluyor, köyler arası ziyaretler oluyor. Pazartesi günü saat 10.00’da yapılacak toplantıdan sonra muhtemelen öğleden sonra açıklama yapılmış olur. Evet, ilimizdeki toplu kutlama adetlerini ve etkinlikleri yasaklayacağız. Cumartesi Pazar’ı bekliyorum, Bilim Kurulu’nun derli toplu rehberini bekliyorum. Karabük Valiliği’nin söylediği aslında hepimizin aklından geçen şey. Bu karar alındıktan sonra her köyde her evin bayında Jandarma ya da mahallelerimizde polisler bulundurma imkanımız yok. Ama şu var; bir caydırıcılık olur. Bunu ilan ettiğiniz zaman bir yakalanma endişesi olabilir vatandaşların. Bunu yaparken de vurgu önemli. Sağlık tehlikesi, ölüm tehlikesi…”

 

 

Yasaklar işe yaradı

 

Covid-19 pandemisi sürecinde bugün itibariyle ilimizdeki son duruma ilişkin rakamları paylaşması istenince ise Vali Güner, şöyle konuştu:
“1 Haziran ikinci dönemin başlangıcıydı. Biz bu tarihe sıfır hastane vakası ile girdik. Sayın Sağlık Bakanı da zaten bunu tescil ve ilan etti. Tabi biliyorsunuz, çok sert ve şiddetli denebilecek ama durum gereği yapılması gerekenler vardı. Sadece bizde yapılan bir karantina vardı. Yurt dışından gelenin değil de ilimize her geleni öğrenci yurdunda tuttuk. Bu 455 kişi… Fransa’dan gelenler hariç, Çünkü o bir devlet politikasıydı ve tüm iller yaptı bunu. Eğer biz ilimize gelecek olanları karantinaya alacağımız haberini yaymasaydık bu 455 değil, belki 4 bin 55 olurdu, daha yüksek olurdu. Çünkü Ramazan Bayramı yaklaşıyordu. İnsanlar duyunca gelmekten vazgeçtiler, ‘Karantina varmış’ dediler. Bu karantina sürecinin bir de ilimize maddi boyutu vardı ki bütün bunlara sağlık için katlandık. Seyahat sınırlaması getirdik. Amasra ve İnkumu’na oralarda oturanlar dışında girişi yasakladık.

 

Vakaların tamamı il dışı temaslı

 

Ama ikinci dönemde kontrollü sosyal hayat başladı. Maske, sosyal mesafe ve hijyen ile anlatılıyordu bu dönem. Pandemi sürecinde sosyal ve ekonomik hayatı durdurduğunuz zaman bunun altından da kalkmanız lazım. Kontrollü hayat ile birlikte yasaklar kalktıkça ve deniz sezonu, düğün nişan gibi etkinliklerin gerçekleştirildiği bir dönemde durumun eskisi gibi olmayacağı da belli. Şu andaki vakalarımızın neredeyse tamamı deniz için gelen ya da nişan, nikah ve kız isteme gibi sosyal hareketliliklerden kaynaklı.

 

Şu an 20’si hastanede toplam 56 vakamız var

 

Şu ana kadar test yapılan kişi sayısı 6 bin 769. 11 Mart’tan itibaren iyileşen, ölen, tedavi gören il genelindeki toplam vaka sayısı 224. Şu anda Hastane’de yatarak tedavi edilen kişi sayısı 20. Yoğun bakım yok, entübe yok. Evde izlenen 36 kişi var. Böylece toplam 56 oluyor. Toplam vefat sayımız 4.

 

 

Türkiye’de sadece Bartın’da yapılıyor!

 

Türkiye’de sadece bizim yaptığımız bir şey var. Kolluk, bütün otellerde konaklayanları ve kontrol noktalarından ilimize girenleri TC numarası ile sorguluyor. Sağlık bakanlığı ile dijital bir bağlantı kurduk. Sağlık Bakanlığı’nın kayıtlarında temaslı ya da takipli olarak görünenler kolluk tarafından TC sorgulamasında ya kontrol noktasında ya da kaldığı otelde kayıtlardan tespit edilerek karantinaya alınıyor. Bu sadece Bartın’da.”

 

Mülkiye Müfettişi 3 gündür Bartın’da

 

Vali Güner’e yöneltilen sorulardan bir diğeri ise Bartın Valili’ndeki fatura usulsüzlüğü ile ilgili konu oldu. Bartın Valisi Cemal Akın’ın konu ile ilgili olarak kendisini ziyaret ettiğini ve durumu ayrıntılı bir şekilde ilettiğini anlatarak sözlerine başlayan Vali Güner, 3638 sayılı Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Kanunu’nun bu tür konularda soruşturma yetkisini doğrudan Cumhuriyet Savcısı’nın verdiğini anımsattı ve özetle şunları söyledi:

“Mesela bir memurun bir suç işlediği iddia ediliyorsa, Valinin ya da kaymakamın izni olmadan yargılanamaz. Ama bu konuda, yani 3638 sayılı kanun kapsamına giren konularda, ki bunlardan biri de zimmettir, bunlar idarenin izin vermesine tabi değildir. Cumhuriyet Savcısı bu konularda izin istemeden doğrudan doğruya soruşturur.

Hal böyle olunca ‘Hemen evrakları topla ve Cumhuriyet Savcısı’na ulaştır’ dedim. O gün evraklar Cumhuriyet Savcısı’na ulaştı. Adli süreçte kişi tutuklandı, şu anda cezaevinde. Yalnız, Cumhuriyet Savcılığı’na da destek olması açısından, yani olaydan anlayan insanların durumun aydınlanmasına katkı sağlaması açısından, ben Sayın Vali Yardımcımız Abdullah Akdaş’ı ve Mahalli İdareler Müdürü’nü araştırma yapmaları için görevlendirdim. Bu kişiler bir araştırma raporu yazdılar. Konunun şeklini çizdiler. Bakanlığa gönderdik. ‘Konunun mahiyeti budur. Bu konuda uzman insanlar gelsin’ dedik. Bugün üçüncü gün, Mülkiye Müfettişi burada. O raporunu hazırlayıp Bakanlığa verecek.”

 

Rehabilitasyon Merkezi’ndeki ölüm ile ilgili soruşturma sürüyor

 

Vali Güner, Bartın Merkez’deki özel bir rehabilitasyon merkezinde tedavi gören bir kişinin burada çalışan kişilerce tazyikli suyla işkenceye maruz kaldığı ve sonrasında da öldüğü yönündeki haberler ile ilgili olarak da şu açıklamayı yaptı:

“Bu konuda harekete geçen ilk başta Valilik oldu. Bir insana eziyet edilmesi adli bir suç... Bu nedenle bu olay da adli bir olay… Bu konuyu Cumhuriyet Savcılığımızla birlikte başından beri takip ettik, izledik ve delilleri topladık. Sonrasında bir operasyon gerçekleştirildi. 4 kişinin tutuklandığı doğrudur. Tabi artık konu adli bir olay olduğu için çok fazla bir şey söylememiz bir anlamı yoktur. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığından da müfettiş istedik. Şu anda oranın yönetimini Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü üstlendi. Müdür ve diğer görevlileri uzaklaştırıldı. Şimdi kamu gibi oldu, yani kayyum ataması ama faaliyeti devam ediyor. Soruşturma da devam ediyor.”

 

ETİKETLER : Bartın Kurban Bayramı Sinan Güner yasak Bartın Belediyesi Covid-19 rehabilitasyon merkezi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›