Tunç: “Ülkemiz hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin uygulanmaya başlamasından itibaren 2 yıl geride kaldı, 2 yıllık süre içerisinde ülkemizin her alandaki gelişmesi ve kalkınması tüm bölgesel ve küresel krizlere rağmen daha hızlı oldu, hızlı karar alan hızlı uygulayan yeni sistem sayesinde ülkemiz hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir” dedi.
Bu haber 2020-07-24 15:16:10 eklenmiş ve 308 kez görüntülenmiştir.

 

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç,  yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni karalamaya dönük tartışmalar kasıtlıdır. ‘Anayasa değişikliği meşru değildir’ demek, millete saygısızlıktır, halkın oyunu meşru görmemektir. Bunu yapanlar, milletin yönetimde doğrudan söz sahibi olmasından rahatsız olanlardır. Parlamento ortadan kalktı demek abesle iştigaldir.  Yeni sistemde Meclis’in gücünün azaldığını, eski sistemde Meclis’in gücünün fazla olduğunu söyleyenlerin amacı gerçek dışı bir algı oluşturmaktan ibarettir. Eski sistemde Parlamento vardı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ise Parlamento ortadan kalktı demek abesle iştigaldir.  Yeni sistemi eleştirmek için Parlamenter Sistem güzellemeleri yapanlar, bu milletin parlamenter sistemden çektiği sıkıntıları unuttu mu zannediyorlar?  Darbeleri, muhtıraları, siyasi krizleri, ekonomik krizleri, anarşiyi, terörü eski sistem üretmedi mi?  Kuvvetler ayrılığı demokrasinin ön şartıdır, eski sistemde kuvvetler ayrı mıydı? Yasama ile yürütme birleşikti. Hükümet, parlamento’nun içinden çıkıyordu, yasayı yapan da uygulayan da denetleyen de denetlenen de adeta tek organ gibiydi.  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’inde Yasama ile Yürütme ayrıldı. Yasama’nın yürütmeyi denetleme imkanı var, Yasamanın elinde Yürütmeyi Soruşturma mekanizması var, kararnameler karşısında kanunların üstünlüğü söz konusu.  Parlamenter sistemde “Gensoru vardı” diyenler, kimi kandırıyorsunuz? 100 yılda kaç hükümet gensoru ile düşürüldü. Koalisyon anlaşmazlığı nedeniyle 1-2 istisna dışında yok böyle bir örnek. Parlamenter sistemde, ister tek başına olsun, ister koalisyon olsun, hükümetin istemediği tek bir kanun teklifinin Meclis’te kabul edildiğine dair tek bir örnek yoktur.

 

“Demokrasi düşmanlığı yapıyorlar”

 

Yeni sistemde kanun teklif etme, kanun yapma yetkisi yalnızca Milletvekillerine aittir. Cumhuriyeti güçlendiren, kuvvetler ayrılığı ilkesini hayata geçiren, Yürütmenin hızlı karar alma ve etkili uygulamasını sağlayan (Terörle mücadele, Korona ile mücadele’de görüldüğü üzere) yeni sisteme ülkemiz hızla uyum sağladıkça birilerinin rahatsızlıkları da artmaktadır. Yeni sistem; milletin değerleri ile barışık olmanızı gerektiriyor, milli manevi değerlerine saygılı olmanızı gerektiriyor, iktidar olabilmek için halkın gönlüne girebilmeyi gerektiriyor. Bunu göze alamayanlar, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini eleştiriyor, Milli İrade’nin tecelli gahı TBMM’ni itibarsızlaştırmak ve Milli İrade’nin yansıması Cumhurbaşkanlığı makamını ‘Artık kabak tadı veren Saray’ gibi ifadelerle nitelendirerek demokrasi düşmanlığı yapıyorlar. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 2yıllık uygulaması göstermiştir ki; bugün, Türkiye, küresel krizlere karşı daha etkin, daha güçlüdür. Siyasi krizler, ekonomik krizler, darbeler, terör üreten eski sistem yerine yeni sisteme onay veren aziz milletimize şükran borçluyuz.” 

ETİKETLER : Bartın TBMM AK Parti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Yılmaz Tunç
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi