Çakır, icraatlarını değerlendirdi

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, belediyeye kazandırılan bir adet mini kazıcı yükleyici araç ile bir adet çöp süpürme aracının müjdesini verirken, “Amasra’nın önünü açacak ve dünyaca tanınmasını sağlayacak çalışma” olarak nitelendirdiği Gümrüklü Yolcu İskelesi’nin fiziki yapısına ilişkin hazırlıkların da büyük oranda tamamlandığını söyledi. İşgaliye alanlarının yeni yapı ve düzenine ilişkin çalışma yaptıklarını ancak bunu Covid-19 pandemisi nedeniyle istedikleri tarihte hayata geçiremediklerini dile getiren Başkan Çakır, yeni işgaliye planlamasının, planlarının önceden paylaşıldığı gibi Amasra'ya yakışır bir şekilde 2021 sezonunda uygulanacağını söyledi. Çakır, “Amasra’ya yakışanı yapmak hepimizin ortak hedefi” dedi.
Bu haber 2020-07-20 12:17:46 eklenmiş ve 666 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Şeffaf belediyecilik anlayışının bir parçası olarak icraatlarını haftalık olarak sosyal medya aracılığıyla hemşerileriyle buluşturan Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, geçtiğimiz haftaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sözlerine, özellikle Kaleiçi Boztepe bölgesinde işlerine yarayacak olan mini kazıcı-yükleyici aldıklarını müjdeleyerek başlayan Çakır, bir de çöp süpürme aracı aldıklarını ve onu da bu bölgede aktif olarak kullanmayı planladıklarını söyledi. Çakır özetle şu bilgileri paylaştı:


Amasra ve bölgemizin önünü açacak çalışma

 

“Bunun dışında kentimizin önünü açacak, dünyada tanınmasını hızlandıracak bir çalışmamız var. Gümrüklü yolcu iskelemiz burayla ilgili fiziksel yapıya ilişkin hazırlıklarımız büyük oranda tamamlandı. Uluslararası güvenlik kodu olarak tanımlanan ISPS kodu ve liman işletme izni arifesindeyiz. Önümüzdeki yıl içinde iki rezervasyonumuz var. Bu çalışma aslında Amasra’mızın vizyonunu genişlettiği gibi önünü de açacak. Hatta sadece Amasra’nın değil bölgemizdeki turizm cazibesini arttıracakbirçok bölgenin de hem gelirini hem vizyonunu genişletecek.

 

 

Yeni işgaliye düzenlemesi 2021’e kaldı

 

İşgaliye alanları da, belediyemizin en zorlu süreçlerinden bir tanesi. Çokça vatandaşımız yaz günü yaşanan turistik potansiyelden kendi adına pay almak istiyor. Bizim de bunu kamu yararı ve merkezi planlamayla aşmak gibi bir görevimiz var. Her isteyen vatandaşımıza ‘evet’ ya da ‘hayır’ demek yerine ‘bir plan çıkaralım’ dedik. geçen sezon bitiminde. Kentimizde ki bütün işgaliye alanlarını yeniden tarifledik ve sayısını azalttık. Metrajlarını fiyatlarını hatta bu alanlarda kullanılacak işgaliyelerin modüllerinide oluşturduk. İki örneğini bunda sonra hemşerilerimizin daha önce zabıta bürosu olarak kullandığımız kapalı alanın yanında görülmesi mümkün ancak Covid-19 pandemisi nedeniyle bu yaptığımız planlamayı 2021 sezonuna ertelemek durumunda kaldık. Malum çokça esnafımız, işletmecimiz, hemşerimiz gibi işgaliye kullanarak geçimini sağlayan hemşerilerimiz de zorlukları oldu. Sezonumuzun büyük bir bölümünü kaybettik, üç aylık bölümünü kaybettik. Mart'tan başlayarak haziran sonuna kadar nerdeyse... Önümüzdeki yıl bu işgaliye planlamasını kentimize yakışır şekilde, planlarını paylaştığımız şekilde uygulanacaktır.

 

“40 personelden yoksun hizmet veriyoruz”

 

Belediyemizde 40’a yakın İŞKUR personeli aracılığıyla, temizlik hizmetlerinde, inşaat hizmetlerinde, park bahçe hizmetlerinde birlikte çalışma olanağımız vardı. Ancak geçtiğimiz yıl ben göreve geldikten 1 ay sonra biten İŞKUR uygulamasında henüz bir gelişme yok. Yani bu 40 personelden yoksun bir şekilde çalışıyoruz. Biz de bu sene turizmin hareketleneceğini öngörerek temizlikle ilgili, kısa zamanlı istihdam sağlayarak kentimizin tüm alanlarında temizlik işlerini Amasra’ya yakışır şekilde planlıyoruz. Şimdilik iyi gidiyor.  

 

 

“Otopark projesine herkes sahip çıkmalı”

 

Bir diğer önemli meselemiz otopark. Geçen yıl göreve geldikten sonra belediye meclis salonumuzda bütün kitle örgütleri siyasi partilerimiz ile birlikte bizi de heyecanlandıran projemizin tanıtımını yapmıştık. TTK’ya bağlı ATİM işletmesi içerisindeki Dilek Harmanı bölgesini otopark olarak kiralamak gibi bir hedefimiz vardı hatta yanındaki sinema salonu ve önündeki havuz alanı da kentin ihtiyaçları için kullanmak üzere talep ettik. Bu talebimize destek olmaları için siyasi parti İl Başkanlıklarından, TTK Genel Müdürlüklerine hatta Enerji Bakanımıza kadar ziyaretler gerçekleştirdik. Her ne kadar istediğimiz alanın tamamı olamasa da 4 dönüme yakın bir alan için onay almıştık. Ancak daha sonra yapılacak bir binanın yeri belli olmadığı için tüm hazırlıkların üzerinde kurduğumuz bu alanın tahsisi gerçekleşmedi. Bu konuda da birlikte yola düştüğümüz tüm kitle örgütlerini, siyasi partileri, bürokratik kanalları, bu sorunun çözümünde etkili müdahaleye çağırıyoruz. Çünkü kentimizin esnafı için de belediyesi için de misafirlerimiz için de en önemli sorunlardan bir tanesi. Çözümü için ürettiğimiz projeye de hep birlikte sahip çıkalım istiyoruz.

 

 

“Amasra'ya yakışanı yapmak hepimizin görevi"

 

Yine son dönem hazırlığını yürüttüğümüz çalışmalardan bir tanesi de büyük liman plaj alanının kullanımı. Bu güne kadar şahıslarımız, Amasra Spor Kulübümüz adına işletilmiş ancak son dönem özellikle orayı işleten arkadaşların da ‘Artık bu işi yapmak istemiyoruz’ demeleri üzerine bir planlama yaptık. Alanı 5’e böldük.  Bu alanın bir parçası plajda yürütülmesi zorunlu olan faaliyetleri kapsayan Yelken Kulübü’müze tahsis edildi. Yine onun yanı sıra çokça hemşerimizden şikâyet aldığımız bir başlık halk plajı olmamasıydı, şu anda en büyük alan halk plajı olarak tanımlandı bu bölgede. Bunun dışında iki bölge büfeli, gölgelikli, duş, kabin, tuvalet hizmetini verecek şekilde planlandı. Burada bir çalışmamızda devam ediyor şu an. Kıyı ve kenar protokolü çerçevesinde bu alanlarda yapılabilir, ruhsata tabi olamayan yapılar belli bizde plajın kullanılmayan bölümü yanı geri sahadaki yeşil alana dayalı bölümünde Amasra’mıza yakışır şekilde hizmet verecek bir çalışma planladık. Bu plan sonrasında da eminim tüm Amasralıların, hemşerilerimizin de memnun olacağı, hizmet kalitesinin üst düzey olacağı bir çalışma modeliyle devam edeceğiz, ihaleleri önümüzdeki hafta içinde gerçekleşecek. Çokça tartışma oldu bu alana dair, şöyle söylemek mümkün; Amasra’ya yakışanı yapmak hepimizin ortak hedefi ve tüm Türkiye’de bütün plaj, sahil, kıyı kenar alanlarında yapılabilecek olan çalışmaları planladık bizde farklı bir uygulamamız yok Amasra halkının da misafirlerin de memnun olacağını düşünüyoruz.”

Sokak hayvanlarının sayısının çokluğundan kaynaklı yaşanan sıkıntıya da değinen Başkan Çakır, bu durumun hem sokak hayvanları hem de Amasralılar açısından sıkıntılı olduğunu söyledi. Mevcut yasal düzenleme nedeniyle hayvanları sadece rehabilitasyon amaçlı alıkoyduklarını, daha sonra doğal ortamına saldıklarını ancak bunların sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken Çakır, Mahalli İdari Birliği’nin yaptığı rehabilitasyon merkezinin son noktaya geldiğini anımsattı. Çakır, “Rehabilitasyon, kısırlaştırma, rahatsızlıklara müdahale yolu ile bu yaptırım faaliyete başladığında çok daha sürdürülebilir bir şekilde sokakta yaşayan dostlarımızla ilişkimizi de tanımlamış olacağız” dedi.

 

 

“Kapımız herkese açık”

 

Çakır sözlerini, “Hemşerilerimize her zaman kapımız açık, her türlü konuda görüş alışverişine açığız. Mutlaka menfaat ya da siyasal nedenlerle muhalefet olacaktır. Buna da saygılıyız. Ama hem bu muhalefeti yürüten dostlarımızdan hem basın organlarından talebimiz belediyenin de konuyla ilgili görüşlerini aldıktan sonra yorum ya da paylaşım yapmalarıdır. Biz muhalefet hakkının ve özgür basının her zaman yanındayız” diyerek tamamladı. 

ETİKETLER : Bartın Amasra Recai Çakır
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›