Meclis, Hidroelektrik Santrali için toplandı

Kirazlıköprü Barajı Hidroelektrik Santrali amaçlı imar planını görüşmek üzere olağanüstü toplanan Bartın İl Genel Meclisi, Kirazlıköprü Barajı Hidroelektrik Santrali Amaçlı İmar Planını oy birliği ile kabul etti.
Bu haber 2020-07-17 10:22:42 eklenmiş ve 338 kez görüntülenmiştir.

 


İl Genel Meclisi Temmuz ayı Olağanüstü toplantısı İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında özel idare meclis toplantı salonunda meclis üyelerinin eksiksiz olarak katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Başkan Dursun, Kirazlıköprü Barajının Kocanaz Çayı üzerinde, sulama, enerji ve taşkın kontrolü amacıyla 1999 yılında temel atılarak yapımına başlandığını, ancak o günün projesinden ve bölge coğrafyasından kaynaklanan zorluklarla uzun süren çalışmaların sonucunda bu barajın birinci etabı olan taşkın koruma inşaatının tamamlandığını, şimdi ise projenin içerisinde yer alan sulama ve enerji üretimiyle ilgili çalışmaların  başlatıldığını söyledi.  

Bartın İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, inşa edilen kirazlık barajının yine sulama ve enerji üretimi yapabilecek kabiliyetinin  olmasının tarımsal alandaki üretime büyük ölçüde katkı sağlayacağını, yenilenebilir enerji üretimiyle  de ülkenin ekonomisini önemli ölçüde etkileyeceğini, böylesi önemli bir projenin ilk etabının yaşanan bir çok zorluğa  rağmen taşkın koruma amacının hayata geçirildiğini ifade etti.

 

 

Yine Bartın’ın taşkınlardan korunabilmesi için gerçekleştirilen Kozcağız Barajı ile Kışla Sel Kapanının da tamamlanmak üzere olduğunu o nedenle bu barajlarımızın birinci önceliği olan taşkın koruma işlevlerini tam anlamıyla tamamlandığını, şimdi enerji ve sulama projelerinin hayata geçirilmeye çalışıldığını ifade eden Dursun, bu kapsamda kirazlık barajının kuruluş amacının da içerisinde yer alan enerji üretimi ile ilgili1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının il genel meclisinde görüşülerek karara bağlanacağını açıkladı.

 

 

Bu önemli açıklamaların ardından Başkan Dursun,  söz konusu dosyanın İmar ve Bayındırlık komisyonunda değerlendirildiğini söyleyerek olağanüstü tek gündem maddesiyle toplanan meclisin Kirazlıköprü Barajı Hidroelektrik Santrali Amaçlı İmar Planlarının onaylanmasının uygunluğuna meclisin oy birliği ile kabul edildiğini söyledi.

Başkan Dursun, “bu projenin hayata geçirilmesinde çok önemli katkısı olan başta Cumhurbaşkanımıza ilgili Bakanlığımıza ve yine projenin her aşamasını takip ederek bu eserin Bartınımıza kazandırılmasına katkı sağlayan Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’ a teşekkür ediyoruz” dedi.

Sözlerinin sonunda Başkan, Temmuz ayı olağanüstü toplantıda alınan kararın Ülkemiz ve İlimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ederek, bir sonraki toplantının 4 Ağustos 2020 Salı günü saat 15:00 da gerçekleştirileceğini ifade etti.

ETİKETLER : Bartın Bartın İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi Kirazlıköprü Barajı hidroelektrik santrali Kenan Dursun
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi