Bartın’ın sorun ve beklentilerini TBMM’de anlattı

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak Bartın’ın sorunlarını anlattı. Amasra’ya yapılmak istenen termik santralden Kozcağız’ın ilçe olma beklentisine, Kurucaşile’deki ahşap yat ve tekne imalatçılarının destek talebinden, artık yetersiz kaldığını savunduğu Bartın Devlet Hastanesi’nin uzman doktor eksiğinden verilen takvimin çok gerisinde olan yeni Devlet Hastanesi inşaatına ve Bartın Belediyesi’ndeki fatura usulsüzlüğüne kadar pek çok soruna değinen Milletvekili Bankoğlu, Bartınlıların sorunların çözümü noktasında hükümetten hızlı ve net adımlar beklediklerini dile getirdi.
Bu haber 2020-07-15 14:56:23 eklenmiş ve 348 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

“Amaç kömür çıkartmak ise TTK var”

 

Milletvekili Bankoğlu, Bartın’ın sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Sözlerine, Bartın hakkındaki gerçeklerden bahsedeceğini ifade ederek başlayan Bankoğlu, ilk olarak termik santral konusuna değindi. Bankoğlu, herkesin sağlığını ve Bartın’da turizmin geleceğini olumsuz etkileyeceğini savunduğu termik santral konusunda, sürecin başladığı tarih olan 2005 yılından bu yana 1 kg dahi kömür çıkartamamış bir özel şirketin bulunduğunu hatırlatırken şunları söyledi:

“Amasra B sahasında kömür çıkarmak için alınan hazırlık süresi de 22 Mayıs 2019'da dolmuş olmasına rağmen faaliyet halen devam ediyor. Neresinden tutarsak tutalım hukuksuzluklarla karşılaşıyoruz. Bu şirket, zaten AKP iktidarının kanatları altında… Ama Danıştay 6. Dairesi, her şeye rağmen, Termik Santral'e izin verebilecek olası bir düzenlemeyi geçtiğimiz günlerde yine durdurdu. Yurttaşlarımızın talebi çok açık aslında: Devlet bizim yanımızdaysa, bu sahaların işletmesini kendisi yapsın. Amaç taş kömürü çıkartmak ise TTK, bu işi kendi imkânlarıyla yapsın! Dünyanın en zor işini yapan emekçilerimiz de böylece özel şirketin insafına kalamazlar.

 

“AKP daima sermayenin yanında”

 

Emekçiler, iş ve aş garantisi bekliyorlar. Açıkçası, AKP iktidarı da garanti verme konusunda son derece usta. İş ve aş garantisinin; hastanelere, yollara, hava alanlarına verdiğiniz garantilerden daha öncelikli olması gerekmez mi? Geleceğinin, sağlığının peşindeki yurttaşlara karşı, AKP hükümeti, neden daima sermayenin yanında? Çünkü iktidarınız, kendi yandaşlarını koruma ve kollama görevinde. Şu gerçeği herkesin bilmesini isterim: Biz ne yolumuzdan, ne mücadelemizden şaşarız. Amasra'ya termik santral yaptırmayacağız!

 

Yeni hastane ile ilgili açıklama var, icraat yok

 

Bankoğlu’nun dikkat çektiği diğer bir konu ise ilimizde sağlık alanında yaşanan sorunlar oldu. Ankara başta gelmek üzere çevre illere yönelik sevk taleplerinin her geçen gün arttığını, bu olumsuz durumun en büyük sebeplerinin de “mevcut hastanenin yetersizliği” ve “uzman doktor eksikliği” olduğunu söyledi. Bartın’ın, önceleri il dışından dahi hasta kabul edebilen bir sisteme sahipken şu aşamada il dışına hasta sevklerinin çoğaldığına değinen Bankoğlu, söz konusu problem ve inşaat hâlindeki yeni hastaneyle ilgili şöyle konuştu:

“Uzman doktorlar elbette geliyor ancak tayin talep edip gidiyorlar. Mevcut hastane, öyle bir yoğunluğa sahip ki, aslında yatarak tedavi olması gereken hastalar, ayakta tedavi edilip gönderiliyor. Bu tablo, gerçekten çok üzücü… Öte yandan, Bartın'da 400 yataklı hastane inşaatı uzun süredir devam etmekte. Bu Hastane'nin ihalesi, 2017 yılında yapılmış ve Ü-üzerinden 2,5 seneden fazla süre geçmiş. Temel attık, ihale ettik derken sürekli bir açıklama var ama icraat yok. 2 bin kişilik öğrenci yurdu, özel sektöre devredebilmek için 2 senede, çabucak bitirildi. Yani, hastane de gerekli özen gösterilse benzer sürelerde bitirilebilirdi. Millete, memlekete daha fazla zarar vermeyin. Sağlık yatırımlarının planlaması, yapboz tahtasına döndürülmez. Gerileme döneminize girmişken bari herkese hizmet etmeye çalışın. Dünya ülkelerine maske yardımında bulunan İktidar, Bartın'daki hastaneyi tamamlamak için ‘ödenek yetersizliği’ bahanesine sığınmayacaktır herhalde.”

 

“Kozcağız ilçe olmayı bekliyor”

 

Kozcağızlıların ilçe olma konusundaki beklentisini de Meclis kürsüsünden dile getiren Bankoğlu sözlerini, “Kırsalını da hesaba kattığımızda nüfusu otuz bine yaklaşan Kozcağız beldemiz, esasında ülkemizdeki birçok ilçeden daha büyük. Dolayısıyla Kozcağız’ı artık kaymakam nezaretinde yönetmenin vakti gelmiştir. Kozcağız, ilçe olmayı hak etmektedir! Kozcağız’ın ilçe statüsüne kavuşarak ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaya, gelişmeye ihtiyacı var. Her gün yüzlerce hemşehrim, kamu hizmeti almak üzere Bartın Merkez’e gitmek zorunda kalıyor. Milletvekili seçilmemin ardından yaptığım ilk çalışmalardan biri olarak Kozcağız’ın ilçe yapılması yönünde bir Kanun Teklifi sunmuştum. Kozcağızlı hemşehrilerimin bu talebine kulak verin!”

 

“Kurucaşile ahşap sanayinin merkezi olabilir”

 

Konuşmasında, Kurucaşile’deki ahşap gemi inşaatı konusuna ve bu alandaki sorunlara da değinen CHP Milletvekili Bankoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı göreve çağırdığı konuşmasında şunları söyledi:

“Bu meslek, Kurucaşile ilçemizde, geçmişten beri aynı zamanda önemli bir zanaat... Günümüzde ise ne yazık ki, temel sıkıntılarını dahi aşamamış durumda. Halen tekneler yapılıyor olsa da özellikle kapasite anlamında yetersiz. Atalardan torunlara geçen bu meslek can çekişiyor. Osmanlı Devleti’nin kadırga gemilerini yapan Kurucaşile, bu durumu hak etmiyor! Kültür ve Turizm Bakanlığı’na açık çağrımızdır: Kurucaşile ilçemizi, kaderine terk etmeyin. Bu mesleği yaşatarak aslında göçü de önleyebilir, ‘tersine göç’ sağlayabiliriz. Bakanlık, burada yapılan işlerin tüm dünyaya tanıtılması noktasında, öncü rol üstlenmeli; uluslararası fuarlarda ahşap teknelerin sergilenmesini sağlamalıdır. Aynı şekilde, şu gerçeği de unutmamak gerek: Buradaki Meslek Yüksek Okulu’nda gerekli eğitim veriliyor ancak kampüs hayatı ile ve daha gelişmiş olanaklarla bu eğitim, canlandırılmalıdır. Nihayetinde, Kurucaşile ilçemizi, ahşap sanayinin merkezi konumuna getirebiliriz.”

 

İçişleri Bakanlığı’nı göreve çağırdı

 

Konuşmasında son olarak “Bartın Belediyesi’ndeki fatura usulsüzlüğü” konusunu gündeme getiren Bankoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik “müfettiş görevlendirilmesi” hususundaki çağrısını yineledi. Bankoğlu, “Yakın zamanda, Bartın Belediyesi'nde bir "fatura usulsüzlüğü" ortaya çıkmış ve Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu. Ancak olayın ortaya çıkmasının üzerinden neredeyse 1 ay geçti; İçişleri Bakanlığı hâlâ denetime gelmedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya, Yazılı Soru Önergesi vasıtasıyla sormuştum ancak Meclis kürsüsünden bir kez daha sormak istiyorum: İçişleri Bakanlığı, Bartın Belediyesi’ne denetim için neden müfettiş göndermemiştir? Yalova Belediyesi için açık olan kulaklar, Bartın Belediyesi için kapalı mı? Yalova Belediyesi için gören gözler, Bartın Belediyesi'ni görmedi mi? Yalova Belediyesi için konuşan diller, Bartın Belediyesi için neden lal oldu?” dedi.

ETİKETLER : Bartın CHP TBMM Aysu Bankoğlu Amasra termik santral Kurucaşile Kozcağız
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi