Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Üstün: “Bu hükümetin ülkeye verecek bir şeyi kalmadı”

Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun liderliğinde kurulan Gelecek Partisi’nin Seçim ve Hukuk İşleri’nden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, AK Parti hükümetinin artık ülkeye verecek bir şeyi kalmadığını savundu. “Bu hükümetin nefesi tükendi” diyen Üstün, ülkeyi yönetememenin krizlere neden olduğunu bu yüzden de 2021 içinde bir erken seçim olabileceğini öne sürdü ve parti olarak buna hazır olduklarını söyledi.
Bu haber 2020-07-14 16:33:31 eklenmiş ve 1584 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Ayhan Sefer Üstün, partisinin kurucu üyelerinden Ayşe Övündür ve Sevda Yılmaz ile birlikte bölge turu çerçevesinde Bartın’a geldi. Vatandaş ve esnaf ziyareti yapıp ilimizdeki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile biraraya gelen Üstün, Bartın temasları öncesinde parti genel merkezinde teşkilat mensupları ve partililerle biraraya gelip bir durum değerlendirmesi yaptı. Sonrasında da beraberindeki Gelecek Partisi Bartın İl Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya, Övündür ve Yılmaz ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Üstün, önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

Teşkilatın nabzını tutmak için Bartın’da

 

Gelecek partisinin 7 ay önce kurulan çok genç bir siyasi oluşum olduğunu anımsatan Üstün, vatandaşlarla buluşma, teşkilatlarla görüşerek nabzı tutmak için bir program hazırladıklarını ve kendisine de Bartın, Zonguldak, Karabük ve Samsun illerinin düştüğünü bu çerçevede da partilerinin kurucu üyelerinden Ayşe Övündür ve Sevda Yılmaz ile birlikte Bartın’a geldiklerini söyledi. Bu illerde teşkilatlar ile yapılan görüşmelerde tecrübelerini aktaracaklarını, onların da önerilerini alacaklarını dile getiren Üstün, arazide neler olup bittiğini hazırlayacakları raporlar ile Genel Merkezi bilgilendireceklerini anlattı. Üstün, Gelecek Partisi’nin bugüne kadar 63 ilde teşkilatlandığını böylece kanunun seçime girebilmek için aradığı 41 il sınırını geçtiklerini ifade ederken, şimdi de hızlı bir şekilde kongre süreçlerini gerçekleştirmeye başladıklarını söyledi. İlçe kongrelerinin ardından kısa sürede il kongrelerini yapıp, Eylül ayının ilk yarısında Büyük Kongreleri’ni tamamlamayı hedeflediklerini dile getiren Üstün, özetle şunları söyledi:

 

Gelecek Partisi ne öneriyor?

 

“Gelecek Partisi insan odaklı bir parti. Pandemi sürecinde insan sağlığının ve insanın çevresinin ne kadar önemli olduğunu gördük. Partimiz programını bir insanın çocukluktan başlayarak ölümüne kadar ki tüm evrelerini ele alarak oluşturmuştur. Diğer partilerin programlarına bakın önce devlette başlar. Biz önce insan dedik ve tüm bu koşuşturmalarımızın amacı insanımızın mutluluğu. Bir yargı reformu öneriyoruz.

 

“Ekonomideki sorun akraba kayırmacılığıyla yönetimde”

 

Türkiye’de maalesef adaletsiz diz boyu, almış başını gitmiş durumda. Bundan hepimiz mustaribiz ve hepimiz tarafsız, bağımsız bir hukuk sisteminin olmasını istiyoruz. Hakimlerin karar verirken biz gözü arkada. Çünkü hakimlik teminatı yok. Dürüst, liyakatli yönetişim öneriyoruz. Bugün ekonomideki sorun akraba kayırmacılığıyla oluşturulan bir yönetimin Türkiye’yi yönetiyor olması. İşsizlik almış başını gitmiş. Malların satılmadığı zamanda enflasyon fırlamış. Böyle bir dönemde Maliye Bakanı damadı olmasa kim o Maliye Bakanı’nı o koltukta tutar? Kimse tutmaz. Devlet aile içinde yönetilir duruma gelmişse siz buna rıza göstermek durumundasınız. Zaman zaman Cumhurbaşkanının Maliye Bakanını görevden alıp almayacağını soruyorlar. Görevden alamaz. Onu görevden almasının maliyeti artık devlet yönetiminden de öteye geçmiştir. Çünkü aileye bir maliyeti var. Bu ülke bu başarısız Maliye Bakanına, bakanlara ve hükümete bir erken seçime kadar katlanmak zorunda kalacaktır. Ama inşallah bir erken seçimle vatandaşımız bu faturayı önlerine koyacaktır.

 

 

“Sıfırı tükettiler”

 

Bartın’ı çok yakından biliyoruz. Burası bir orman şehri. Bartın’ımızın ağacına, denizine hep birlikte sahip çıkmamız lazım. Bu değerler gerçekten ilimiz için bir nimet. Gemilerin üzerinde gidebildiği Bartın Irmağı için ne yazık ki henüz bir adım atılamamış durumda. Yıllardan beri bahsedilen ve hayata geçmeyen projenin biran önce hayata geçmesi lazım. Daha önce temeli atıp kaybolan barajlar vardı şimdi de Bartın’da temeli atılıp ortadan kaybolan bir hastane var. Yatırım yapma imkanları artık azaldı. Çünkü deniz bitti, sıfırı tükettiler. Artık ülkeye verebilecekleri bir proje yok. Bunun için artık ülkede olmayan korkuları yönetmeye çalışıyorlar. ‘Beka sorunu’, şu sorun, bu sorun diyorlar. Dünyada herkes bize düşmanmış havası çiziyorlar.

Bu hükümetin artık Bartın’ımıza ve ülkemize verebileceği bir hizmet kalmadı.

 

“Bir erken seçim olacak”

 

Bu hükümetin artık nefesi tükendi. Ülkeyi yönetemiyor. Yönetim krizi var bu yönetim krizi ekonomiyi tetikliyor. Bu ekonomik kriz de toplumsal krizi tetikliyor. Bu bakımdan 2023’e kadar nefeslerinin olmayacağını söylüyorum. Bir erken seçim olacak ama bu erken seçimin zamanlamasını biz kestiremeyiz. Çünkü mecliste muhalefetin bir erken seçim kararı alabilecek oranda koltuk sayısı yok. Mutlaka bu kararı Cumhurbaşkanının alması lazım. Onun da bu kararı ne zaman alacağını tahmin edemiyoruz. Şunu da ifade edeyim bu kararı almak için geciktikleri her sene onların 5 puan düşmesi anlamına geliyor. Bunu anketlerden görüyorlar. Telaşları bu.

 

Erken seçim beklentisi

 

Daha fazla tükenmeden bir erken seçime gideceklerini tahmin ediyorum ama bunun 2020’de olması mümkün görünmüyor. Bu yıl içerisinde seçim için fiziki şartlar yok. Hala maçlar statlarda seyirciyle oynanamıyor. Okulların açılıp açılmayacağı belli değil. Siz bu şartlarda insanları sandığın arkasına geçirip de orada tutamazsınız. Tutarsanız büyük bir patlama olur ve insanlar ‘Artık yeter’ derler. Bundan dolayı ben bu yıl için bir erken seçime ihtimal vermiyorum. Ama 2023’e kadar gidemezler. 2021’in içerisinde tahmini olarak bir seçim bekliyoruz.

 

 

“Zamanında ya da erken ilk seçime gireceğiz”

 

Seçim kanununa göre Türkiye’de partiler, büyük kongreden 6 ay sonra partiler seçimlere girebiliyorlar. Her ne kadar Gelecek Partisi’nin seçime girmemesi için bin bir dereden su getirme çabaları olsa da biz bunları umursamıyoruz. Hangi formülü, hangi barajı önümüze koyarlarsa koysunlar bu barajları yıkarak, zamanında ya da erken yapılacak ilk seçime mutlaka girecektir. O bakımdan teşkilatlarımızın hazırlıklı olması için bu gibi ziyaretleri bundan sonra da sık sık yapacağız. Bizim önümüzü kesmek için hangi atraksiyonu yaparlarsa yapsınlar, hangi barajları koyarsanız koyun biz bu barajları yıkar geçeriz ve oy pusulasında yerimizi alırız.”

 

ETİKETLER : Bartın Gelecek Partisi Ahmet Davutoğlu Ayhan Sefer Üstün Yasemin Dora Kurtkaya Ayasofya barolara ilişkin düzenleme enken seçim
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›