Amasralı’dan, ‘kör bıçak’ uyarısı!: “Kurbanlıkları heba etmeyin”

Kurban Bayramı’nda kör bıçak kullanımı ve yanlış kesim tekniklerinden dolayı kurbanlıkların yüzde 20’sinin zayi olduğunu hatırlatan Bartın Esnaf ve Sanatkârlar Odası (ESO) Başkanı Sinan Amasralı, “Bıçakları şimdiden hazırlayın, kurbanı heba etmeyin” dedi.
Bu haber 2020-07-14 16:27:49 eklenmiş ve 252 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Bartın ESO Başkanı Amasralı, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla bir açıklama yaparak, her yıl bilgisizlik ve dikkatsizlik neticesinde heba olan kurban etlerine ilişkin dikkatli olunmasını istedi. Her Kurban Bayramı’nda kurbanlıkların yaklaşık yüzde 20’sinin kör bıçak kullanımı ve yanlış kesim teknikleri nedeniyle ziyan edildiğine dikkat çeken Amasralı, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

“Ülke genelinde büyükbaş ve küçükbaş olmak üzere ortalama 3 milyon kurban kesiliyor. Bu bayram geçmiş yıllardaki hataların tekrarlanmaması için vatandaşlarımız kurban kesilecek olan bıçakları şimdiden ayarlamalı. Kurbanlıklar işin ehli, güvenilir ve bilinir kasaplara emanet edilmeli.

 

“Eziyet etmeden kesmek makbul”

 

Kurban Bayramı’na kısa bir süre kala kurban ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşları kurbanlık telaşı sardı. Kurban pazarlarında kurbanlıklar yerlerini almaya başlarken vatandaşlar da en iyi kurbanlığı seçme arayışına girdi. Ancak kurbanlık seçmek, pazarlık etmek kadar kurbanı doğru kesmek de çok önemli. Dinimize göre kurbanlığa eziyet etmeden, en temiz yoldan ve doğru usullerle kesmek makbuldür. Bunun için de kurban kesim işlemlerinde kullanılacak bıçaklara çok dikkat edilmeli. Kalitesiz, kör ve ucuz bıçaklarla, yanlış kesim teknikleriyle kurbanlıklar heba edilmemeli. Yabancı menşeili ve ne olduğu bilinmeyen bıçaklar kesinlikle tercih edilmemeli. Deri sanayimizin her yıl 6 milyon büyükbaş ve 60 milyon küçükbaş ham deriye ihtiyacı olduğu unutulmadan özenle tuzlanmalı.

 

“Deriler hemen tuzlanmalı”

 

Bu yıl korona virüs gölgesinde geçecek olan Kurban Bayramı öncesinde kasaplarımız tüm hijyen kurallarına uyum sağlayarak kurban kesimi için hazırlıklarını tamamladı. Kurban kesim yeri olarak belirlenen yerler dışındaki kesimlere kesinlikle müsaade edilmemeli. Havaların sıcaklığı göz önünde bulundurularak kurban derileri zamanında tuzlanmalı. Ülke genelindeki 100 bini aşkın kasap esnafımız gerekli tüm hijyen önlemlerini alarak kurban kesmek için hazırlıklarını tamamladı. Vatandaşlarımız hem olası kazalardan korunmak, hem bu pandemi döneminde çeşitli kazalara meydan verip hastanelerimizi bu yıl gereksiz işgal edilmemeli, hem de kurbanlıkları ziyan etmemek hem de çevrede kötü görüntüler oluşturmamak için kurbanlıklarını tecrübeli güvenilir kasap esnafımıza gönül rahatlığıyla emanet edebilirler.”

ETİKETLER : Bartın Kurban Bayramı Sinan Amasralı Bartın Esnaf ve Sanatkârlar Odası
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi