Tunç: “Asrın hukuksuzluğu sona erdi”

AK Parti Bartın Milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, Danıştay 10. Dairesi’nin Ayasofya’yı müzeye çeviren Bakanlar Kurulu Kararı’nı iptal edilmesinin ardından asrın hukuksuzluğunun sona erdiğini söyledi.
Bu haber 2020-07-14 16:16:28 eklenmiş ve 417 kez görüntülenmiştir.

 

Tunç, “Ayasofya'nın ibadete açılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı TBMM Genel Kurulu'nda okundu. Milletvekilleri kararı büyük bir sevinçle uzun bir süre ayakta alkışladı. Bu tarihi ana tanıklık ettiren Rabbimize şükürler olsun” dedi. Tunç, değerlendirmesini şu sözlerle sürdürdü:

 

 

“Danıştay 10.Dairesi, Ayasofya’yı müzeye çeviren Bakanlar Kurulu Kararını, Ayasofya’nın; Fatih Sultan Mehmed Han Vakfı’nın mülkü olduğu, vakfedenin iradesine uygun camii olarak kullanıma tahsis edilmiş hayrat olduğu, tapu belgesinde camii vasfı ile tescilli bulunduğu, vakıf senedinin; hukuk kuralı etki, değer ve gücünde olduğu, vakfedilen taşınmazın, vakıf senedindeki vasıf ve kullanım amacının değiştirilemeyeceği, vakıf senedinin devleti de bağladığı, vakfedilen varlığın vakfedenin iradesine uygun kullanmada devletin yükümlülüğü bulunduğu, vakfedilen mal ve hakların vakfedenin iradesine aykırı kullanmama ve kullandırmama konusunda negatif yükümlülüğü olduğu, vakıf senedinde tahsis edildiği camii vasfı dışında başka bir nitelikle ve amaçla kullanılamayacağı, gerekçeleriyle, oy birliği ile iptal etmiştir.

 

Ayasofya; artık müze değil, camiidir

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay 10.Dairesi’nin iptal kararını gecikmeksizin derhal infaz etmiş; Ayasofya Camisini Diyanet İşleri Başkanlığı’na devretmiş ve ibadete açılmasına karar vermiştir.

 

Tarihe imza

 

Cumhurbaşkanımızın kararını adeta tarihe imza olmuştur. Ayasofya Müzesi’ni yeniden Ayasofya Camii yapan, bize bu sevinci, gururu ve onuru yaşatan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz.”

 

ETİKETLER : Bartın AK Parti Yılmaz Tunç Ayasofya Recep Tayyip Erdoğan
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi