CHP, “fatura usulsüzlüğü”nün peşini bırakmıyor

CHP İl Başkanı Selim Karakaş, Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı toplantısında CHP Grup Sözcüsü Ahmet Çavuşoğlu ile Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın, bir kişinin tutuklandığı ‘fatura usulsüzlüğü’ ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken, Belediye yönetiminin “Biz görevimizi yaptık, bundan sonrası mahkemelerin işidir” diyerek, olayı küçültme çabası içine girerek sulandırdığını savundu. Karakaş, “Yapılan en büyük yanlışta budur” dedi. Konuya ilişkin İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş istenmesi gerektiğini savunan Karakaş, savcılık tarafından görevlendirilen bilirkişiye yardımcı olmak amacıyla Bartın Belediyesi bünyesinde komisyon kurulmasının da usule ve temayüle aykırı olduğunu.
Bu haber 2020-07-07 13:43:18 eklenmiş ve 584 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

CHP İl Başkanı Karakaş, son Belediye Meclisi toplantısında, fatura usulsüzlüğü ile ilgili olarak Araştırma Komisyonu kurulması yönünde teklif veren CHP Grubu ile Belediye Başkanı arasında yaşanan tartışmaya ilişkin basın toplantısı düzenledi.

 

Milletvekili Tunç’a kınama

 

Konuya ilişkin görüşlerini paylaşmadan önce, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü hakkında yaptığı “Hitler” benzetmesine tepki gösteren CHP İl Başkanı Karakaş, şunları söyledi:

“İkinci Genel Başkanımızı, Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci Başbakanını, ikinci Cumhurbaşkanını, savaş meydanlarında meydan muhaberesi kazanmış partili bir büyüğümüzü Hitler’e benzeterek son derece elim bir şeye imza atmıştır. Sonrasında özür dilemesine rağmen bunu bir kez daha dile getirmek istedim. Dolayısıyla insanların bir lafı söylerken Türkiye Cumhuriyeti tarihini çok iyi bilmeleri ve değerlendirmeleri gerekiyor diye düşünüyorum. Böyle bir açıklamasından dolayı Yılmaz Tunç’u kınamak istiyorum. hiç kimsenin Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucularından birisine bir Hitler benzetmesi yapması yakışmıyor. Kendisi kendisine nasıl yakıştırdı onu da anlamıyorum.”

 

“Başkan’ın açıklaması tatmin etmedi”

 

Belediye Başkanı’nın “Biz görevimizi yaptık. Bundan sonrası mahkemelerin işidir” demiş olmasını yeterli bulmadıklarını belirtirken şunları söyledi:

 

 

“Kamuoyunda Bartın Belediyesi Mali İşler Müdürlüğü’nde çalışan bir büro işçisi tarafından yapıldığı bizzat Belediye Başkanı Cemal Akın tarafından kamuoyuna duyurulan elektrik faturalarının ödenmesi sırasında yapılan yolsuzluğun boyutlarının büyüklüğü ile ilgili çok ciddi rakamların her ortamda dillendirilmesi bizleri ve Bartınlı Hemşerilerimizi çok rahatsız eder hale gelmiştir. Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın olaydan hemen sonra yaptığı açıklama ve katıldığı televizyon programında yaptığı bilgilendirmeler kamuoyunu ve bizleri tatmin etmemiştir. Sayın Cemal Akın televizyonda yaptığı açıklamada 3-4 adet elektrik faturasında yapılan bir yolsuzluk olduğunu Mali İşler Müdürlüğü tarafında kendine bilgi verildikten sonra olayı gerçekleştiren kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu yasal işlemlerin başlatılarak Mali İşler Müdürlüğünde çalışan büro işçisinin iş akdinin fesh edilerek Belediye ile ilişkisinin kesildiğini ve bu kişinin mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildiğini ifade etmiş ve ‘Biz görevimizi yaptık. Bundan sonrası mahkemelerin işidir’ demekle yetinmiştir. Yapılan bu açıklamanın yetersiz olduğu hepiniz tarafından bilinen bir gerçektir.

 

“Olay sulandırılıyor”

 

Partililerimizden ve halkımızdan gelen tepkiler üzerine 2 Temmuz Perşembe günü yapılan Belediye Meclisi Toplantısında Belediye Meclisi Gurup Sözcümüz Ahmet Çavuşoğlu tarafından Belediye Meclisi Başkanlığına gurubumuz adına verilen önerge ile Belediye Meclisi’nde bir araştırma komisyonu kurulması talep edilmiştir. Önergenin gündeme alınması tartışmaları sırasında Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın yine aynı şekilde olayın adli makamlara intikal ettiğini, olayı sulandırmamamız gerektiğini, savcılıktan bilirkişi geleceğini, bilirkişinin komisyon kurulmasına izin vermesi halinde Mecliste bir komisyon kurulabileceği doğrultusunda Meclisin karar alacağını da sözlerine ekleyerek Belediye Meclisinin de bu doğrultuda karar almasını ısrarla dile getirmiştir. Böylelikle meclis iradesi üzerinde tahakküm oluşturmaya çalışmıştır. Oysaki Belediye yönetiminde en üst kara organı Belediye Meclisi iken Belediye Meclisinin alacağı karar bilirkişinin iznine tabi tutulmuştur. Sayın Başkan ısrarla ‘Bilirkişi kur derse Belediye Meclisinde bir komisyon kurulur’ kararı aldırmaya çalışmıştır. Oysaki Belediye yönetiminin yapılan bu yolsuzluk ile ilgili tespit ettiği bütün bilgileri bütün şeffaflığı ile Belediye’nin en üst organı olan Belediye Meclisi’ne aktarması gerektiği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle de diyoruz ki, CHP grubu değil, yeterli bilgiyi kamuoyu ve Belediye Meclisi ile paylaşmayan Belediye yönetiminin kendisi olayı küçültme çabası içine girerek sulandırmaktadır. Yapılan en büyük yanlışta budur.

 

Usule aykırılık iddiası

 

Yine aynı tartışmalar içinde Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın, Belediye içinden bir araştırma Komisyonu kurulduğunu ve bu komisyonun Savcılıktan görevlendirilen bilirkişi ile birlikte çalışacağını ifade etmiştir. Bu komisyonun Belediye Başkan Yardımcılarından, Mali İşler Müdürü ve Şefi ile İç Denetçi ve Veterinerden oluştuğunu sözlerine eklemiştir. Öncelikle böyle bir komisyonun belediye içinden oluşturulmuş olması hem usullere hem de temayüllere aykırıdır. Bu türden olaylarda soruşturmanın selameti için komisyonların Belediye dışından farklı şekillerde kurulması gerekmektedir. Mali İşler Müdürü ve Şefinin bu komisyonda yer alması da ayrıca bir çok soru işaretini de gündeme taşımaktadır.

 

“Şeffaf bir şekilde Meclis ve kamuoyu bilgilendirilmeli”

 

Zira Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın’ın bir yerel televizyonda yaptığı açıklamada ‘3-4 elektrik faturasında yapılan yolsuzluk’ söyleminden yapılan yolsuzluğun bir kere değil birden fazla kere yapıldığı kanısı ve boyutlarının daha büyük olduğu o günden bu yana kamuoyunu meşgul etmektedir. Dedikoduların önüne geçmenin yolu öncelikler şeffaf olmak ve Belediye Meclisi ve kamuoyunun olayı sulandırmadan bilgilendirmekten geçmektedir.

 

 

“Geçiştirilmeye çalışılıyor” iddiası

 

Şu ana kadar Bartın Belediyesinden yapılan açıklamaya göre; Belediye Mali Hizmetler Müdürlüğünde çalışan büro işçisinin Belediyeye ait paraları hileli yollardan zimmete geçirdiği, bunun Mali İşler Müdürlüğü tarafında tespit edildiği bunun sonrasında da söz konusu işçinin iş akdinin de fes edilerek hakkında savcılığa suç duyusunda bulunulduğu ve yapılan savcılık incelemesi sonucunda tutuklanarak cezaevine gönderildiği bilgisi kamuoyu ile paylaşılmıştır. Sonrasında ise gelen sorulara verilen cevap standart hale getirilerek ‘Olay savcılığa intikal etti bundan sonra iş hukukun ve adaletin işidir’ denilerek geçiştirilmeye çalışılmaktadır.

 

“Bakanlık müfettişleri incelemeli”

 

Oysa ki yapılması gereken İçişleri Bakanlığı tarafında görevden alınan Yalova Belediye Başkanımız Vefa Salman’ın yaptığı gibi yolsuzluk olayının sonrası olayda sorumluluğu olabilecek kişileri önce görevden uzaklaştırmak, sonra 1. derece sorumlu olduğu tespit edilen kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmak bir taraftan Savcılık incelemesi sürerken İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş talep ederek olayın Belediye içinde İçişleri Bakanlığı Müfettişleri tarafında da incelenmesini sağlamaktır.

 

Başkan Akın’a sorular…

 

Yapılan açıklamalara göre Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın tarafından İçişleri Bakanlığından Müfettiş talep edilmemiştir. Bu hali ile soruşturmanın bir ayağı kopuk ilerlemektedir. Bundan sonrası için Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın bu olayın incelenmesi için İçişleri Bakanlığından müfettiş talebi olacak mı? Olmayacaksa neden olmayacak? Mali Hizmetler Müdürlüğünde yapıldığı Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın tarafından ifade edilen yolsuzluk olayı ile ilgili olarak usul gereği soruşturmanın selameti açısından yolsuzluğu yapan kişinin amiri pozisyonundaki kişi yada kişileri görevlerinden uzaklaştırdınız mı? Yada uzaklaştırmayı düşünüyor musunuz?

CHP Gurubu tarafından verilen önerge ile Belediye Meclisi’nde kurulması talep edilen Araştırma Komisyonu ile ilgili ‘Savcılıktan gelecek bilirkişinin talebi doğrultusunda Meclis Araştırma Komisyonu kurulacağını’ 2 Temmuz tarihli Belediye Meclisi toplantısında ısrarla dile getirdiniz. Bilirkişinin iradesi Meclis iradesinin üstünde mi? Eğer Belediye yönetiminin bir çekincesi ve endişesi yoksa kamuoyu vicdanının rahatlatılması dedikoduların sonlandırılması için yukarıda sorduğumuz sorularla birlikte, Mali İşler Müdürlüğü personeli tarafından yapılan yolsuzluğun Belediyece tespit edilebilen rakamsal boyutunun, bir kere mi yoksa farklı zamanlarda bir kaç kere mi yapıldığının şeffaf bir şekilde yurttaşlarımıza açıklanması gerektiğine inanıyoruz.

 

AK Parti’ye sessizlik eleştirisi

 

Ayrıca bu konuda AK Parti Belediye Meclis Grubu’nun bu konu ile ilgili 2 Temmuz tarihli Belediye Meclis toplantısında neden sessiz kaldığı ve AK Parti il başkanlığının da böylesine bir yolsuzluk olayı ile ilgili açıklama yapmaması düşündürücü ve son derece manidardır. ‘Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Olay mahkemeye intikal etti’ söylemi kamuoyu vicdanını rahatlatmaya yetmiyor.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Cemal Akın CHP Selim Karakaş fatura usulsüzlüğü
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi