"Yürekli baro başkanları ve avukatlar oldukça savunma susturulamaz"

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, çoklu baro sisteminin 5 gün boyunca görüşülerek kabul edildiği TBMM Adalet Komisyonu'ndaki konuşmasında, “Ülkedeki gençlerin yarısına işsizlik, yurttaşların yarısına ise açlık garantilediniz. Ortalık geçim ve gelecek derdiyle yıkılırken baroları parçalamaya uğraşıyorsunuz” sözleriyle düzenlemeye karşı olduklarını dile getiren Bankoğlu, yürekli baro başkanları ve avukatlar olduğu sürece savunmanın susturulamayacağını ifade etti. Çoklu Baro'nun FETÖ projesi olduğunu dile getiren CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, komisyondaki görüşmeler sırasında bir konuşma yaparak avukatların çoklu baro uygulamasını istemediklerini ve teklif ile yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını kaybedeceğini vurguladı. Bankoğlu, "Bizler önünü kimseye iliklemeyen gerçek hukukçuların her daim yanındayız. Bu ülkede hukukun üstünlüğünden yana tavır alan yürekli baro başkanları ve yürekli avukatlar var. Onlar oldukça da savunma susturulamaz, savunma durdurulamaz” dedi.
Bu haber 2020-07-06 14:00:09 eklenmiş ve 376 kez görüntülenmiştir.

Çoklu baro düzenlemesi Adalet Komisyonu’nda kabul edildi

 

TOLGA AKINER

AKP ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan 28 maddelik ‘Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’, başta barolar olmak üzere muhalefetin tüm itirazlarına ve engelleme girişimlerine rağmen AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç başkanlığında toplanan TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. 

Kendisi de bir avukat olan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Komisyondaki konuşmasında CHP’nin düzenlemeye neden karşı çıktığını tüm açıklığıyla ortaya koydu. Milletvekili Bankoğlu, şunları söyledi:

 

“Niyetiniz hayırlı değil”

 

“Günlerdir demokratik haklarını kullanarak seslerini duyurmaya çalışan, direnen ve şu anda da bu komisyona alınmayıp Meclis önünde bekletilen yürekli Baro Başkanları’nı ve meslektaşım olan tüm avukat arkadaşlarımı selamlıyorum. 78 Baro’nun karşı olduğu bir teklifi görüşmeye devam ediyoruz. Ve bir şey hatırlatmak istiyorum; Sayın Cumhurbaşkanı demişti ki geçtiğimiz günlerde, ‘Yapıcı her türlü eleştiriye açık olduğumuzu söylememize rağmen hep düşmanlık duvarı ile karşılaşıyoruz’. Ama 18 yıldır tüm eleştirilere kapalı bir zihniyet var, değerli arkadaşlar. Daha bugün konuştuğumuz baroların parçalanması konusunda AKP ve MHP koalisyonu nasıl açık ve uzlaşmacı bir tavır sergiliyor bunu anlatabilir misiniz lütfen. Baro başkanlarına şiddet uygulayıp, gözdağı verip, parmak sallayarak mı eleştirilere açık oluyorsunuz? Sizin açık olduğunuz sadece önünü ilikleyip başını eğenler.

Çünkü ancak bölerek ve ötekileştirerek yerinizi korumanın mümkün olduğunu biliyorsunuz. Ama nedense bu ülkedeki tüm yurttaşların refahı için çalışmak zorunda olduğunuzu, asıl görevinizin bu olduğunu bir türlü kabullenmiyorsunuz değerli arkadaşlar. Çabanız ne olursa olsun, niyetiniz hayırlı olmadığı çok net. Milletimiz de bunu anladı. Dünya gündemi ekonomi ve Koronavirüse kilitlenmişken baroları parçalamanın sırası mı, değerli arkadaşlar?

 

“Tüm çabanız sistemi kargaşa içine sokmak”

 

Ekim’de baro seçimleri var, ülkedeki gençlerin yarısına işsizlik, yarısına açlık garantilediniz. Peki, ortalık geçim ve gelecek derdi ile yıkılırken baroları parçalamaktan kalan vaktinizde bu işlere mi baktınız? Tabiki hayır. Ne olduğu belirsiz Kanal İstanbul ihalesi açıp zengin edilecek yandaşlar listesi yapmaya devam ettiniz. Biraz vicdan diyorum değerli arkadaşlar. Bugün barolara neşter atma çabanız ve tüm amacınız, sistemi kargaşa içine sokmaktır. Bakın her şeyin ayarları ile oynadınız, liyakatı bitirdiniz. Ayarlarını FETÖ ile bozduğunuz adalet sistemini bütünüyle çökertip uydunuz haline getirmeye çalışıyorsunuz. Ortak akıl denilen kavramdan haberdar mısınız? Ne olduğunu, ne işe yaradığını ve ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Bugün ataerkil ve nepotist bir yönetim biçimi ile ortak akla ya da ilerici bir sonuca ulaşmak ne yazık ki mümkün değildir. Şimdi de tüm barolardan çıkan sese kulak tıkayan ve açıklamaları görmezden gelen bir tutum le karşı karşıyayız ne yazık ki. Bugün kitlerin söylemlerine kulak tıkamanın, karşı gelmenin tehlikelerini hiç istişare ettiniz mi merak ediyorum. Siz ‘yarım akıllı olsun ama benim olsun sonra çaresine bakarız’ diyorsunuz. İlerisini düşünmeden yaptığınız her işiniz gibi diyorsunuz ki ‘Doğacak sorunlar ve yıkıcı sonuçları sizden sonrasına miras kalsın.’ Mevcut anlayışınız işte bu.

 

“AKP tarzı özgür düşünce tarzı ile karşı karşıyayız”

 

Avukatların ifade özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğü kisvesi altında ortaya çıkardığınız bu düzenlemeyi konuşuyoruz bugün. Görüşünü yazan, sizi eleştiren hatta olayları olduğu gibi yasan gazetecileri bile hücre hapsine mahkum ettiniz. Her yaştan muhalif yurttaşların ‘tweet attı’ diye peşine düşüp hapse attınız. Bakın bugün yine AKP tarzı bir özgür düşünce tarzı ile karşı karşıyayız. Tıpkı ucube yönetim sisteminiz gibi. Eşi benzeri görülmemiş uygulamalar ile yine karşımızdasınız. Hoşgeldiniz. Türkiye’nin bunca sıkıntısı içinde avukatların, tırnak içinde söylüyorum, ‘ifade özgürlüğünü böylesine önemseyen, bunu kendine dert edinmiş bir AKP var.’ Gözyaşartıcı… Ama biber gazıyla, copla, tekmeyle ve tehditlerle…

 

“Vatandaşın sesi kısılmak isteniyor”

 

Bu hamle ile aslında sesi kısılmak istenen sadece barolar, avukatlar ya da savunma değil vatandaşın ta kendisidir. Hedefiniz ülkemizde yargı bağımsızlığını tesis etmek ise bu baroları bölerek ya da onları etkisizleştirerek ulaşamayız. Gelin bu yoldan ve bu sevdadan vazgeçin.

 

Barolar hukuku, insan haklarını ilgilendiren konularda görüş ve yardımda bulunur. O görüş de hukuka aykırılığı önlemek yolundadır. Ve bu teklif kanunlaşırsa baroları böleceksiniz. Yaratılan ikilik, korunması gereken en temel konularda dahi kafa karışıklığına neden olacaktır. Türkiye’nin böyle bir kaosa ihtiyacı yok. Baroların yapısı güçlendirilecek değişikliklere istisnasız tüm barolar hazırdır. Yeter ki barların yapısını, avukatların sorunlarını çözmek için biraraya gelelim.

Ülkemizde şu anda 78 baronun da fikir birliğine vardır. O da ‘Bu teklif geri çekilsin ve hep beraber biraraya gelerek Avukatlık Kanunu’nda yapılacak değişiklikler hakkında konuşalım.’ Tüm barolar bu teklifte bulundu. Ancak kabul görmedi. Sonra diyorsunuz ki, ‘Bazı baroların faşizan uygulamalarına karşı demokratik usuller getiriyoruz.’ Hangi uygulama demokratik, hangi uygulama otoriter? Bunu milletimizin vicdanına bırakıyorum.

 

“Yargıyı siyasal hesaplaşma aracı olarak görüyornsunuz”

 

Avukatlar cephesi için de gerçek sorunları konuşmuyoruz. Son iki yılda 10 bin avukat barolara kayıt olmuş. Biz bunları konuşmak durumundayız. Örneğin avukat sayısındaki patlamaya yol açan, buna izin veren hukuk fakülteleri bolluğunu, market gibi açtığınız, dekanlarının ve rektörlerinin profesör olmadığı Hukuk Fakültelerini ve üniversiteleri konuşmak zorundayız aslında. Biz bugün eğitim kalitesinin oldukça düşmesinin sebebini konuşmak zorundayız.

 

“Çoklu baro FETÖ iradesi”

 

Ama siz, yargıyı siyasal hesaplaşma aracı olarak görmeyi tercih ediyorsunuz. Bu teklifin özeti şu; ‘Biz Ankara, İstanbul ve İzmir Barolarını ele geçiremiyoruz. O zaman ne yapalım? Kanunla yapılarını değiştirelim.’ Ama ‘güzel de bir isim bulmak gerekir’ diyorsunuz. Çünkü yandaş medyada sahne alacak arkadaşlara da malzeme verelim, ‘bunun adı da temsilde adalet’ diyorsunuz. Siyasal hesaplarınızı barolar üzerinden halletmeye çalışmayın. ‘Hakimleri ve savcıları belli bir disiplin altına aldık, sıra avukatlarda’ demeyin. Siyasette sandık iradesi ama baro seçimlerine gelince şahsının iradesi ve hatta çoklu baro özelinde söylersek FETÖ iradesi. Çoklu baro bir FETÖ projesidir. Bunu sadece biz söylemiyoruz, Barolar Birliği Başkanı Sayın Feyzioğlu da söylemiş. Çoklu baronun bir FETÖ projesi olarak 2013’te zaten sunulduğunu ifade etmiş. Çoklu Baro’nun 2013 yılında gündeme gelmesi tesadüf müdür? ‘Yargının üç sacayağından biri savunma ve avukatlar, hakimler ve savcılar ele geçirilse de avukatların da ele geçirilmesi gerekiyordu. Tam bir hakimiyet sağlansın’ mı diyorsunuz. Bu sevdadan vazgeçin.

 

“HSK tahakkümünüz altında”

 

Madem avukatların mensubu olduğu kamu kurumu niteliğindeki kuruluşların ikili olmasını öngörebiliyoruz. O zaman Hakimler Savcılar Kurulu’nu da mı ayıralım? Böyle bir şey olabilir mi? Neden olamaz? Şimdi siz bize ‘O farklı’ diyeceksiniz. Aydınlatın bizi neden farklı? HSK-1, HSK-2’ye neden gerek duymadığınız belli. Çünkü tahakkümünüz altında. Ya da şöyle diyelim. 3 büyük baro kadar rahatsızlık vermiyorlar. Şimdi ‘Avukatların ifade özgürlüğü ve örgütlenme hakkı için bu düzenlemeyi getiriyoruz’ diyorsunuz, ama durum gerçekten böylemi bir bakalım. Aslında şu bir gerçek, kılıf bulma konusunda AKP iktidarı yıllar önce çok daha maharetliydi, ama artık siyasetiniz tükeniyor.

 

“Sınırları nasıl belirlediniz, kimlere sordunuz?”

 

Çoklu baro kimin için geliyor? Üç büyük baro için… O zaman kalan 77 baronun ifade edildiği şekliyle Anadolu Baroları’nın söz hakkı yok mu? Anadolu’daki barolar ifade özgürlüğünden yararlanmasın mı? Bu sınırlar, yani ‘5 bin üzeri avukat sonrasında çoklu baro kurulabilsin, ya da ikinci bir baronun sınırı 2 bin olsun’… Nasıl belirlediniz bu sınırları? Kimlere soruldu, kimlerin hangi görüşleri doğrultusunda ‘Bu bir objektif kriterdir’ denildi. Bu noktalar hep sorunlu.

 

“Yürekli baro başkanları ve avukatlar var”

 

Hedefiniz örgütlü ve muhalif sesleri susturmaktır. ‘Daha küçük, daha az üyesi olan barolar muhalif de olsa, Ankara, İstanbul ve İzmir kadar ses çıkaramaz nasıl olsa’ deniliyor. Gerçekten çok enteresan, siyasette yıllardır seçim barajını kaldırmayan bir iktidar, konu kendisinin hakimiyet gösteremediği bir alan olunca hemen ifade özgürlüğüne sarılıyor. Şaşırtıcı doğrusu… Bizler önünü kimseye iliklemeyen gerçek hukukçuların her daim yanındayız. Bu ülkede hukukun üstünlüğünden yana tavır alan yürekli baro başkanları ve yürekli avukatlar var. Onlar oldukça da savunma susturulamaz, savunma durdurulamaz.”

ETİKETLER : Bartın Ankara TBMM Adalet Komisyonu çoklu baro CHP Aysu Bankoğlu
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi