Belediye Meclisi’ne “fatura yolsuzluğu” damga vurdu

Bartın Belediye Meclisi Temmuz Ayı Toplantısı’na Muhasebe Müdürlüğü’nde yaşanan “fatura usulsüzlüğü” konusu damga vurdu. CHP Grubu yaşanan olayın daha detaylı araştırılması için “Araştırma Komisyonu” kurulmasını istedi.
Bu haber 2020-07-04 10:08:55 eklenmiş ve 616 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bartın Belediye Meclisi Temmuz Ayı Olağan Toplantısı, 2 Temmuz Perşembe günü tüm üyelerin katılımı ve Belediye Başkanı Cemal Akın’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Gergin geçen toplantıda CHP Grubu adına söz alan Grup Başkanı Ahmet Çavuşoğlu, Bartın Belediyesi Muhasebe Müdürlüğü’nde yaşanan ve yargıya intikal eden “fatura usulsüzlüğü” ile ilgili detaylı inceleme yapılması için Araştırma Komisyonu kurulmasını teklif ederek konunun gündeme alınmasını talep ettiklerini söyledi. Çavuşoğlu, bunun dışında Belediye Kanunu’nun 26. Maddesi gereğince Belediye Başkanı Cemal Akın tarafından yazılı ya da sözlü olarak yanıtlanmasını istedikleri soru önergeleri olduğunu da sözlerine ekledi. “Bunu da Yüce Meclis’in takdirine bırakıyoruz” diyen CHP’li Çavuşoğlu, sözkonusu önergelerini kısaca okudu. Bunlardan biri de “fatura yolsuzluğuna ilişkindi. CHP’nin söz konusu soru önergesinde şöyle denildi:

 

Müfettiş talep ettiniz mi?

 

“2020 Haziran ayı içerisinde Bartın Belediyesi Muhasebe Müdürlüğü bünyesinde işçi sıfatıyla çalışan bir kişinin belediyenin parasını yolsuz işlemler ile zimmetine geçirmeye ya da geçirdiğine dair başkanlığınızca sosyal medya vasıtasınca yapılan açıklamaya dair yolsuz işlerin soruşturmaya konu olabilecek tüm maddi unsurları ile ortaya çıkarılabilmesi için vehametiyle iddia olunan eylemlerin idari sorumluluğu gereği, İçişleri Bakanlığı’ndan herhangi bir müfettiş talebiniz oldu mu? Olmadı ise gerekçeler nelerdir? Müfettiş talep etmeyi Başkanlığınız düşünüyor mu?

 

Akın: “1 saat sohbet ettik”

 

Bunun üzerine söz alan Başkan Akın, fatura yolsuzluğu ile konu hakkında Meclis’in CHP’li üyesi Ahmet Çavuşoğlu, AK Partili üyesi Hüseyin Manav ve MHP’li üyesi Necmi Balık ile neler olduğuna ilişkin 1 saate yakın sohbet ettiklerini söyledi. Kendilerine bir avukat ile Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Kömeç’in de eşlik ettiğini ifade eden Başkan Akın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Perşembe günü olay bize Muhasebe Müdürlüğü’nden ulaştığında biz hemen Başsavcılık ile görüşmeler yaptık, Bartın Belediyesi’nin e-imza’sı üzerinden muhasebeden bilgi ve belgelerimizin aktarılmasını istedik. 4 tane fatura bize geldi. Bunu Savcılık makamına suç duyurusu olarak göndereceğimize ilişkin e-imza istedik. Avukatımız Kadriye Hanım vasıtasıyla işlemler yapıldı.

 

Şahsı işten attık

 

Belediye Başkan Yardımcıları ile birlikte toplandık, imzaladık ve Cuma günü saat 17.15’te de 2000 yılında Belediyemizde işe giren 20 yıllık daimi işçinin iş akdini feshettik. Amiyane bir tabirle ise attık arkadaşlar. Tabi bunu yaparken de Savcılık makamından bir Bilirkişi istedik. Buraya gelinmesi ile ilgili. Artı, Bartın Belediyesi içinden de bir komisyon oluşturduk. Bilirkişi ile beraber çalışacağız. Kendi başımıza olmaz, yarın bir gün bunların sıkıntısı oluşur diye… Peki, bu komisyonda kimler var? Başkan Yardımcısı Erol Bey, Hasan Bey, Necmi Bey, Muhasebe Müdürlüğü’nden iki arkadaş, Müdür ve Şefi, iç denetçi ve veteriner hekimden oluşan 7 kişilik bir ekip oluşturduk. Bu araştırılsın diye. Ama hepiniz bilirsiniz ki, bunlar daha çok belediye içinden değil, belediye dışından olur. Onun için bunlar Bilirkişiye yardımcı olma adabı içinde olacaklar. Sonrasında da gereken ne ise yapılacak. Bu konu üzerinde çok fazla mütalaa etmek istemiyorum. Çünkü bu konu artık adli makamlara intikal etmiş bir konu. Bunu Ahmet Bey de iyi biliyor. Arkadaşlar (basın) çekiyor, O’da konuşuyor. Ama onlara zaten anlattım bunları ben.”

 

“Her şey açık, zaten bulan benim. Hukuk ne diyorsa o”

 

Bunun üzerine oturduğu yerden söze giren CHP’li Çavuşoğlu, “Başkanım ben anlatmadınız demiyorum. ‘Meclis gündemine alarak komisyon kuralım’ dedi.

Daha sonra konuşmasına devam eden Başkan Akın, Bilirkişi geldiğinde ‘bunun yolu nedir” diye bunu da ifade edeceklerini belirtirken, böyle bir olayın her zaman baya gelmediğini, kafaya estiği şekilde hareket edilemeyeceğini dile getirdi. Akın, “Ahmet Bey ne sizin ne de benim isteğime göre hareket edebiliriz. Bu işler o kadar kolay işler değil. Hukuka intikal etmiş işler… Ona göre hareket ederiz. Olmasın diye söylemiyorum. Yanlış algılama olmasın. Her şey açık… Zaten bulan benim. Bizzat Belediye Başkanı olarak ben şikayet ediyorum. Ve İnsan Kaynaklarına talimat vererek bunun iş akdinin feshedilmesini istiyorum. Aynı gün…

Aslında ben bu konuda Meclis’in çalışma dengesini bozmamak adına en son konuşup bilgi verecektim ama tabi arkadaşlarımız buna fırsat vermedi” dedi.

 

“Bu işi sulandırmaya gerek yok”

 

Çavuşoğlu’, bu konuda Meclis Araştırma Komisyonu kurulması yönündeki talebin oylanmasını ve Meclis üyelerinin buna ilişkin bir karar vermesini istemesi üzerine ise Akın, “Adli makamlara gitmiş bir iş. Zaten Bilirkişi gelecek. Arkadaşlar, sulandırmaya gerek yok bu işi. O geldikten sonra soracağı ‘ne yapalım’ diye. Sulandırmaya gerek yok. Gereğini yapmışız. Milletin malı burası. Kuruşunu yedirmeyiz. Bir gün içinde işini feshetmişiz, bir gün içinde hapse girmesine vesile olmuşuz. Şikâyetçi olarak. Sulandırmaya gerek yok. Yanlış iş yapmamak için söylüyorum bunları. Bilirkişi geldikten sonra Komisyon kurulup kurulmaması gerekip gerekmediğini sorucağız. Bu ikinci kez başa gelmedi. O gün size de yardım isterim demedim mi? Orada konuştuğumuzu burada şey etmeyelim. ‘Yardım isteyeceğim sizden’ demedim mi? Dedim. (Çavuşoğlu ‘bizde size yardıma hazırız’ demedik mi?’ deyince). Ahmet bey bende diyorum ki bilir kişi geldiğinde görüşürüz. Görüştükten sonrada bu kararı alırız.  her gruptan arkadaşlar girerler komisyon kurarız” ifadelerini kullandı. 

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Cemal Akın Belediye Meclisi Ahmet Çavuşoğlu fatura yolsuzluğu
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi