‘Kısmen’ ikna olan işçiler eyleme son verdi

Amasra’da faaliyet gösteren Hattat Holding’e bağlı HEMA A.Ş. tarafından işlerine son verilen 209 işçinin 51 günlük maaşlarını, bayram ikramiyelerini ve kıdem ile ihbar tazminatlarının bir an evvel ödenmesi talebiyle HEMA-3 kuyusunun 55 metre yükseklikteki kulesine çıkarak eylem başlatan madenciler Bülent Çevik ve Serdar Aslan, işverenin maaşlarının üçte birini hesaplara yatırması üzerine ‘kısmen’ ikna olarak eylemlerini sonlandırdılar.
Bu haber 2018-10-10 14:48:41 eklenmiş ve 153 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

İşçilerin eyleme son verdiklerine ilişkin bilgi Salı günkü gazetemiz baskıya girdikten sonra bizlere ulaştığı için bu haberi dünkü sayımızda siz değerli okurlarımıza ulaştıramadık. Edinilen bilgiye göre; işçilerin eyleme başlamasının ardından işveren ile hükümet kanadının da devreye girdiği görüşmeler işçiler açısından mutlak bir memnuniyet yaratmasa da sonuç verdi. Hattat Holding’in sahibi Mehmet Hattat, ihtiyaç duyduğu krediyi temin edememesine rafmen kendi imkanları ile işçilerin 51 günlük maaşlarının üçte birlik kısmını 9 Ekim Salı bitmeden hesaplarına yatıracağını beyan etti. Hattat, kalan kısmın ise 25 gün içerisinde ödeneceğini kaydetti.

Bunun üzerine işçiler kendi aralarında yaptıkları fikir alışverişi neticesinde gece gündüz çok zor şartlarda sürdürdükleri eylemi ‘şimdilik’ sonlandırma kararı aldılar. Bu karar yakınlarının sağlığından endişe eden aileleri ve arkadaşları tarafından sevinçle karşılandı.

Bülent Çevik ve Serdar Aslan adlı işçiler, Salı günü akşam saatlerinde 5 gündür eylemi sürdürdükleri 55 metre yüksekteki kuleden iner inmez duygu ve düşüncelerini aşağına kendilerini bekleyen basın mensupları ile paylaştılar.

 

Aslan: “İstediğimiz gibi bitmedi”

 

Serdar Aslan, eyleme başlarken amaçlarının belli olduğunu belirtirken, “Bir amaç için, ücretlerimiz için oraya çıktık. Maalesef böyle sonuçlandı. İstediğimiz gibi bitmedi. İstediklerimizin ancak üçte birine ulaştık. Bu yüzden üzgünüz. Eylemimizi sonuna kadar sürdüremediğimiz için üzgünüz” dedi.

 

Çevik: “Garanti verdikleri için sonlandırdık”

 

Diğer eylemci işçi Bülent Çevik ise yaşadıkları sürecin hiç de kolay geçmediğini söyledi. “Geçirdiğimiz 5 gün bizim için zor oldu. Bu sürecin arkadaşlarımız için de zor olduğunu biliyoruz” diyen Çevik, işten çıkartılan tüm işçiler ile birlikte ortak aldıkları bir karar olduğu için eylemi gerçekleştiklerini ve buna sonuna kadar uyduklarını kaydetti.

Çevik, “Hep beraber aldığımız bir karardı. Bunun da arkasında durduk. Aslında bizim amacımız bu değildi. Asıl istediğimiz alacaklarımızın tamamını alabilmekti. Bu kazanımı elde etmekti. Ama şirketle yapılan görüşmeler ve arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde bunun şu an için bizim için yeterli olduğunu, tabi daha sonraki süreçle ilgili yani alacaklarımızın kalan kısmı ile ilgili garantiyi de alarak eylemimizi sonlandırdık” diye konuştu.

ETİKETLER : Bartın Amasra Hattat Holding HEMA Mehmet Hattat
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım