78 baro ortak açıklama ile destek istedi

Arasında Bartın Barosu’nun da bulunduğu 78 baro yönetimi ortak bir açıklama ile AK Parti hükümetinin hazırlık içinde olduğu çoklu baro sistemine tepkileri bir kez daha dile getirdiler. “Yapısal değişiklik” adı altında baroların parçalanmak, niteliksizleştirilmek ve susturulmak istendiğinin savunulduğu açıklamada, bu durumun ‘sesi kısık cübbesi düğmeli topuklular’ yaratacağına dikkat çekilirken, herkesten, baroların sesini kısmayı amaçlayan her türlü tahakküme karşı verilen mücadele için destek istendi.
Bu haber 2020-06-29 12:11:37 eklenmiş ve 352 kez görüntülenmiştir.

 

60 kadar baro başkanının, AK Parti Hükümeti’nin çoklu baro sistemi girişimine karşı Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya yürümesinin ardından şimdi de 78 Baro ortak bir açıklama ile sözkonusu girişime karşı olduklarını bir kez daha haykırdılar. Bartın Barosu Başkanı Av. Ferhat Parlatır da, sözkonusu açıklamayı kamuoyu ile paylaştı.

 

Tarihi çağrı!

 

“Bu metin; bu ülke üzerinde yaşayan, hukuk devletine ve insan onuruna inanan herkese tarihi bir çağrıdır” sözleriyle başlayan açıklamada şöyle denildi:

“Yaşımıza, güneşe, yağmura ve virüse rağmen ülkemizin dört bir yanından Ankara’ya yürümemizin ve başkentimizin girişinde tarafımıza uygulanan insanlık dışı muameleye rağmen direnmemizin ve kararlı duruşumuzun nedeni; Baroların yapılarının değiştirilmesi adı altında parçalanma, niteliksizleştirme ve susturulma tehdidine karşı bir tepki ama aslında bu tehdidin vatandaşın sesinin kesilmesi, temel hak ve özgürlüklerinin sınırlandırılması karşısında savunmasız bırakılması anlamına gelmesinedir.

 

“Adalete ihtiyaç duyanlar kimsesiz kalacak”

 

Baroların bölünmesi, parçalanması, bağımsız savunma yerine siyasete ya da başka ortaklaşmalara dayalı, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklar yaratacaktır. Cumhuriyet’in ve elbette yargının vazgeçilmez kurumları olan barolar da ‘çoklu baro’ kisvesi altında yıkıldığında, bu ülke üzerinde yaşayan ve adalete ihtiyaç duyan istisnasız herkes artık sessiz ve kimsesiz kalacaktır.

 

“Mücadelemize destek verin”

 

Bizler, aşağıda isimleri yazılı barolar olarak, meslek değerlerimizden vazgeçmeyeceğimizi; meslek örgütümüzün içi boş, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklara indirgenmesine izin vermeyeceğimizi tarih önünde tüm Türkiye’ye saygı ve büyük bir kararlılıkla arz eder, herkesi seslerinin kısılmasını amaçlayan her türlü tahakküme karşı mücadelemize destek vermeye davet ederiz.”

 

78 baronun imzası var

 

Sözkonusu açıklamada şu baroların imzası bulunuyor:

“Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane-Bayburt, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak”

ETİKETLER : Bartın Bartın Barosu Ferhat Parlatır AK Parti
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›