Bartın KESK Şubeler Platformu da avukatlara destek verdi

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Bartın Şubeler Platformu üyesi sendikalar, AK Parti hükümetinin hazırlık içinde olduğu çoklu baro sistemine karşı Cuma günü Türkiye'nin çeşitli kentlerinden Ankara'ya yaptıkları yürüyüş sonrasında kente alınmamalarını protesto etti. Platform adına yapılan açıklamada, “Temel hak ve özgürlüklerin bu kadar aleni ve pervasızca kullanılamaz hale getirilmesini, şehre girişlerinin engellenmesini kınıyor, protesto ediyoruz” denildi.
Bu haber 2020-06-24 09:47:42 eklenmiş ve 288 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

27 saatin sonunda kente girdiler

 

Hatırlanacağı üzere Türkiye’nin pek çok ilinden Ankara’ya sembolik yürüyüş geçekleştiren baro başkanları kentin girişinde polis ablukasına takılmış, burada yaşanan gerginlikte kimi baro başkanları polis tarafından darp dahi edilmişti. Ardından yaklaşık 27 saat süren polis ablukasındaki bekleyiş sırasında kendilerini ziyaret eden Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu da sırtlarını dönerek protesto eden ve ala sokmayan baro başkanları, Feyzioğlu’nu baroları bölmekle itham ederek kendisini konuşturmamışlardı. 27 saatlik kent girişindeki bekleyişin ardından 500 metre sembolik yürüyüş yapmalarına izin verilen baro başkanları, yürüyüş sonrasında hep birlikte Anıtkabir’i ziyaret ederek protestolarını sonlandırmışlardı.

 

 

Bartın’dan da protesto sesleri yükseldi

 

Bu sırada Türkiye’nin dört bir yanından yürüyüş yapan baro başkanlarına destek açıklamaları geldi. Bartın Barosu avukatları Adliye önünde yaptıkları basın açıklaması ile baro başkanlarını destekleyip, polisin şiddet kullanmasını ve hükümetin tavrını eleştirirken, bir diğer eleştiri de Bartın KESK Şubeler Platformu üyesi sendikaların temsilcilerinden geldi.

 

“Etkisizleştirme ve susturma politikaları”

 

Platform adına Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Bora tarafından yapılan açıklamada, “Yasama”, “Yürütme”, “Yargı” ayrılığı ve bağımsızlığının büyük oranda ortadan kaldırıldığının son örneğinin yargının temel ayaklarından olan savunmaya yönelik iktidarın sistematik baskısı ve etkisizleştirme girişimleri olduğunu dile getirdi. Bora açıklamasında şunları söyledi:
“İktidar, yedeğine alamadığı, borazanı yapamadığı diğer muhalif kurum, kuruluş ve kişiliklere yönelik etkisizleştirme ve susturma politikalarını bu kez barolar ve meslek örgütlerine yönelik yapmaktadır. Emek ve meslek örgütlerinin iç işleyişine müdahale etmek isteyen, böl-parçala-yönet politikasıyla kimisini yedeğine almayı, geriye kalanları güçsüz bırakmayı hedefleyen düzenlemeye karşı çok sayıda baronun gösterdiği haklı tepki ve yürüyüş eylemi geniş kesimlerde yankı ve destek bulmuştur.

‘Susmuyoruz’ diyen çok sayıda baro, iktidarı ‘suçüstü’ yakalamıştır. Yürüyüşün amacını çarpıtma girişimi tutmayan iktidar, bir kez daha saldırı politikasını devreye sokmuş, anayasadaki açık maddeleri hiçe sayarak baro başkanlarının, avukatların Ankara’ya girişini engellemiştir. Baro üyelerinin mahkemelerde yıllardır savundukları toplantı, gösteri ve yürüyüş hakkını bu kez Ankara girişinde ifade etmelerine polis zoruyla müdahale edilmiş, kimi baro başkanları darp edilmiştir.

 

“Keyfiliğe ve fiili OHAL uygulamalarına son verilmeli”

 

Temel hak ve özgürlüklerin bu kadar aleni ve pervasızca kullanılamaz hale getirilmesini, şehre girişlerinin engellenmesini kınıyor, protesto ediyoruz. Bu keyfiliğe, fiili OHAL uygulamalarına derhal son verilmeli, ‘en kısa sürede Meclis gündemine getireceğiz’ dedikleri yasa düzenlemesinin geri çekildiği açıklanmalıdır. Konfederasyonumuz baroların, avukatların hepimizin haklarını savunma, demokrasinin temel kurallarına ve anayasal haklara sahip çıkma, meslek onurlarını koruma adına gerçekleştirdikleri yürüyüşü selamlamakta, dayanışma duygusunu ifade etmektedir.”

ETİKETLER : Bartın Bartın KESK Şubeler Platformu Eğitim Sen Sedat Bora Türkiye Barolar Birliği
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi