Servisçiler yeri ücret tarifesini beğenmedi

Bartın Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Sinan Amasralı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından taşımalı öğrenci servis ücretlerinde yapılan yeni ücret tarifesinin servisçi esnafını mağdur edeceğini savundu. Amasralı, “Servisçi esnafımızın maliyetleri arttı, ancak bu yıl taşıma fiyatları bir önceki yıla göre katsayı düzenlemesi ile düşürüldü. Bu şartlarda servisçi esnafımızın ayakta kalması mümkün değil” dedi.
Bu haber 2020-06-23 14:05:50 eklenmiş ve 646 kez görüntülenmiştir.

 

 

ERDEM TABAKOĞLU

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni düzenlemesi ile her ne kadarda araç kapasitesinde artış olduğu gözükse de katsayıların düşürülerek taşımacı esnafının gelirinin azalacağını dile getiren Bartın Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Amasralı, konuya ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede şunları dile getirdi:

“Bu şekilde yapılacak bir değerlendirme tarafları yanıltıcı niteliktedir. Belirlenen katsayılara yöre yapılacak hesaplamalar neticesinde, ortalama 10 km mesafe için 190 TL civarında servis aracı işletmecilerimizin gelirinde düşüş olacağı anlaşılmaktadır. Son bir yıl içerisinde yaşanan ekonomik sorunlar, TÜFE ve ÜFE’deki artışlar ile yakıt, yedek parça ve diğer girdilerdeki artışlar dikkate alındığında, okul servis taşımacılığı yapan esnafımızın gelirini düşüren tabloda belirlenen katsayı düşüşün nedeni anlaşılamamıştır. 

 

Araçlar 3 aydır yatıyor

 

Koronavirüsün tüm dünyada küresel bir tehdit haline gelmiş olması nedeniyle, Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel halk sağlığı acil durum ilan edildi. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Koronavirüse karşı bir dizi tedbirler alındı. Alınan tedbirler kapsamında 16 Mart 2020 tarihinde tüm okullar tatil edilmiştir. Bu nedenle, bu tarihten itibaren okul servis araçları çalışamamış ve servis taşımacılığı yapılamamıştır. Ekmeğini, emeği ve alın teriyle kazanan, geçim kaynağı sadece servis taşımacılığı olan, başka da bir geliri olmayan esnafımız bu süreçte ekonomik olarak mağduriyet yaşamıştır.

 

“Mağduriyeti önlenmeli”

 

Servis taşımacılığı yapan esnaf, yaşadığı mağduriyet yapılacak iyileştirmeler ile giderilmesini beklerken son düzenlemede ücretlerde indirime gidilmesi mağduriyeti arttıracaktır. Yaşanan mağduriyetten sonra gelir düzeyinin bir nebzede olsa asgari geçim şartlarına olanak sağlamasını beklerken, katsayı nedeniyle servisçi esnafımız gelirinde yaşanan katsayı düşüşü ile hayal kırıklığına uğramıştır. Bu nedenle, yaklaşık maliyet hesaplama formülünde güncellenen katsayıların yeniden gözden geçirilerek değerlendirilmesi gerekmektedir.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Sinan Amasralı okul servis ücret tarifesi
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi