Cezası artık 900 TL!

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında aralarında Bartın’ın da bulunduğu 56 ilde sokağa maskesiz çıkmak 22 Haziran Pazartesi günü itibariyle yasaklandı. Yasağa uymayanları da 900 TL’lik para cezası beklediğini hatırlatmak gerekiyor.
Bu haber 2020-06-23 10:31:38 eklenmiş ve 626 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Covid-19 tedbirlerinden maske kullanımı zorunluluğuna ilişkin 81 il valiliğine 18 Haziran'da talimat gönderen Sağlık Bakanlığı, 22 Haziran Pazartesi gününe kadar bu kuralı ihlal edenlerin uyarılıp bilgilendirilmesini, o tarihten itibaren de maske takmayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 900 lira idari para cezası kesilmesini istemişti.

Arasında Bartın’ın da arasında bulunduğu 30 kadar il de zaten maske takma zorunluğu bulunuyor ve bu illerde maske takmayanlara 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 32. Maddesi gereğince 392 TL idari para cezası uygulanıyordu. Sağlık Bakanlığı’nın söz konusu yazısı ile ülke genelinde maske takmamanın cezasına standart getirildi ve para cezası 900 TL’ye çıkarıldı.

 

İnkumu’nda yürüyüş yaparken de zorunlu!

 

Bartın Valiliği de hem Emniyet müdürlüğü hem de İl Jandarma Komutanlığı aracılığıyla ilimiz sınırları içinde maske kullanımına yönelik çok ciddi denetimler yaparken, zorunluluğa uymayanlara yönelik idari para cezası yaptırımında bulunulmasını sağlıyor. Bu kapsamda Bartın İl Jandarma Komutanlığı ekipleri sorumluluk sahasında bulunan ilimizin tatil beldesi İnkumu’nda da sürekli olarak vatandaşları yapılan anonslarla hijyen, maske ve sosyal mesafe hatırlatmalarında bulunurken tüm uyarılara rağmen maske takmayanlara da hem kendi hem de toplu sağlığını tehlikeye attıkları için para cezası kesiyor. Bakanlık talimatı ile 900 TL’lik yeni ceza yürürlüğe girmeden önceki 5 günde İnkumu’nda maske takmayan 26 kişiye, “İl Hıfzıssıhha Kurul kararına aykırı hareket ettikleri” gerekçesiyle 5326 sayılı kanunun 32.maddesi uyarınca kişi başı 392 TL’den toplam 10 bin 192 TL idari para cezası kesildi.

 

 

Hangi illerde yasak?

 

Maskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğu iller: Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Iğdır, Isparta, İstanbul, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Yalova, Zonguldak.

 

ETİKETLER : Bartın maske covid-19 ceza 900 TL
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi