Yılda 4.5 milyon ton atık su arıtılıyor!

Bartın Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi, kanalizasyondan gelen yılda 4-4.5 milyon ton civarındaki atık suyu arıtarak Bartın ırmağını kurtarırken, hem çevre hem de insan sağlığına da hizmet etmiş oluyor. Bartın belediye Başkanı Cemal Akın, toplam değeri bugünkü rakamlarla 60 milyon TL’yi bulan tesisin adeta bir fabrika olduğunu belirtirken, Dallıca mevkiindeki gözlerden uzak yatırımın, hizmet süresince hayata geçirdiği en önemli projelerden biri olduğunu gururla ifade ediyor. Başkan Akın, “Allah’ın izniyle biz görevi bıraktığımızda altyapısı tamamen bitmiş sorunsuz bir Bartın bırakacağız. Suyuyla, kanalizasyonuyla, arıtmalarıyla, doğalgazıyla, diğerleriyle…” dedi.
Bu haber 2020-06-19 14:26:06 eklenmiş ve 684 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

EYBEY Medya Yayımcılık Ltd. Şti. bünyesinde hizmet veren Bartın Dijital Tv ve Bartın Halk Gazetesi olarak, belediye Başkanımız Cemal Akın ile birlikte Dallıca mevkiinde bulunan Atık Su Arıtma Tesisi’ni gezdik. Yaklaşık 3.5 yıl önce hizmete giren tesis ile ilgili birleri de bizzat Başkan Akın ve tesiste çalışan mühendislerden aldık. Kentimize değer katan Bartın Irmağı’nı kanalizasyon atıklarından kurtaran tesisteki gezimizin ardından projenin nasıl gündeme geldiği, ne kadara mal olduğu ve yürütülen faaliyetler ile kentimize nasıl bir fayda sağladığını anlatan Başkan Akın, şunları söyledi:

 

Bugünkü değeri 58 milyon TL’ye yakın

 

“Burayı Bartın halkı pek bilmez. Gözden ırak bir yerdir. Dallıca’nın altında… Burada çok büyük bir emek var. Bu emek 2008 yılında Çevre Bakanlığı’na başvurulmuş ama maalesef yer alınamamış buradan. Alınamadığı için de proje iptal edilme aşamasına gelmişti. Burası 51 dönümlük bir arazi. 1994 yılında tespit edilen bu alan o zamandan beri alınamamış. Biz göreve geldikten 6 ay sonrasında burayı satın aldık. Eğer almasaydık, bu hizmet burada yoktu ve kanalizasyon hala Irmağa gidiyor olacak idi. Burası bir AB projesi, Yüzde 85’i AB, yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik bakanlığı, yüzde 9’u da Bartın Belediyesi’nin katkısı ile yapılan bir iştir bu iş. Önemli ve yapılması gereken bir işti. Burası bugünün değeri ile yaklaşık olarak 50 ila 52 milyon TL değerindedir. Sadece bina ve içindeki ekipman değerinden bahsediyorum. Yer değeri hariç, ki yer değeri de 5-6 milyon TL civarındadır diye tahmin ediyorum. Burası Bartın Irmağı’nın suyunu güzelleştirme ve hijyenik açıdan iyi hale getirmek için yapılan bir iştir. İçinde bulunduğumuz yeni tip Koronavirüs pandemisi sürecinde de hijyenin ne kadar önemli olduğunu hep birlikte gördük.

 

 

Yılda 4.5 milyon ton atık su arıtılıyor

 

2016 yılının Eylül ayında biz burada arıtmaya başladık. Yıllık bazda bizin burada işlemden geçirdiğimiz atık su miktarı ortalama 4-4.5 milyon ton arasında. Yani bugüne kadar 16 ila 18 milyon ton civarında ırmağa gidecek olan atık suyu burada arıtmışız, posasını almışız ve suyu berrak halde göndermişiz. Burası 24 saat boyunca Çevre Bakanlığı tarafından anlık olarak izleniyor. Kanalizasyondan buraya gelen atık sular 4 sefer işlemden geçiriliyor. Tüm işlemlerden sonra su tekrar Bartın Irmağı’na berrak bir halde gönderiliyor. Veriler de sürekli izleniyor. Hem bizim tarafımızdan hem de Bakanlık tarafından. Daha önce kanalisazyon atıklarının posası da, içindeki tüm kimyasallar da ırmağa gidiyordu. Şimdi ise biyolojik arıtma olan bu tesisimiz sayesinde arındırılmış berrak su ırmağa gidiyor. Hani bir arkadaşımız Belediye Meclisi’nde demişti ya ‘Irmağa da bu gitmeseydi’ diye… Şimdi bu suyu görmek lazım, konuşacağınız zaman da ne konuşacağınızı bilmek lazım.

Münferit şeyler var mı? Elbette var. Gözden kaçan şeyler var. İller Bankası’nın yapamadığı alçakta kalan yerler var. Aslında orada vatandaş kanalizasyon atıklarını kendisi motorla sisteme basması gerekiyor. Şimdi onları da tespit ettiriyorum. Bir iki tane yerde var. Aslında bizim yapmamamız lazım ama onları da biz terfisini yapacağız. Ama vatandaşın mağduriyeti vardır, parası yoktur, sıkıntısı vardır diye biz yapacağız.

 

 

BASKİ bünyesinde

 

Geçen dönem buraya verdiğimiz emeği anlatmam mümkün değil. Ogün yaşayan Belediye Meclisi üyelerimiz, Fen İşleri Müdürümüz, Başkan Yardımcısı arkadaşlarımız, İmar’daki arkadaşlarımız, Su İşleri hepsi bilirler bu işi. Şimdi burası BASKİ dediğimiz Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’ne bağlı çalışıyor. Daha önce Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı çalışıyordu. Bu hizmetleri bizim yapmamız gerekiyor. Bunlar aslında görünen hizmet değil. Niye? Çünkü vatandaş gelip bu binayı görmüyor.

 

Yıllık elektrik gideri 2 milyona yakın

 

Aslında burası bir fabrika. Yaklaşık 60 milyon TL değerinde, içinde 20’ye yakın teknik arkadaşımızın çalıştığı bir fabrikadan bahsediyoruz. Burası mühendis arkadaşlar olmazsa çalışmaz, teknik arkadaşlar olmazsa çalışmaz, laborantlar olmazsa burası çalışmaz. Burada her ay sadece 130 bin TL civarında elektrik masrafı oluyor. Yani ortalama 2 milyon TL buranın elektriğine harcıyorsunuz. Bir kanun var diyor ki, ‘Sudan 1 TL alıyorsan 1 TL de atık su bedeli alacaksın’ diyor. Biz en düşüğünü yaptık. Yüzde 30 yaptık. Aslına bakarsan elektrik gideri de suyun maliyetine giriyor. Çünkü BASKİ olarak siz bunu yapıyorsunuz.

 

 

“Sorunsuz bir Bartın bırakacağız”

 

Kimin atık suyu? Halkın kullandığı su. Belediye kimin? Halkın. Allah’ın izniyle biz görevi bıraktığımızda altyapısı tamamen bitmiş sorunsuz bir Bartın bırakacağız. Suyuyla, kanalizasyonuyla, arıtmalarıyla, doğalgazıyla, diğerleriyle… İnşallah şimdi ihalesi yapıldı. Çok yakında çöp bertaraf tesisi de tamamlandığında alt yapıda hiçbir eksik kalmayacak.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi Cemal Akın
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi