Akın’dan erozyonla mücadele çağrısı

Türkiye’de her yıl tarım arazilerinin yüzde 59’unun, meraların yüzde 64’ünün, orman arazilerinin ise yüzde 54’ünün çeşitli şiddette erozyona uğradığını belirten Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, “Bu nedenle, çölleşme dünyamızın geleceği için tüm insanlığın ortak mücadele etmesi, tedbir almasını zorunlu kılan büyük bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. Çok geç olmadan çölleşme ile hep birlikte mücadele edelim” dedi.
Bu haber 2020-06-18 10:30:25 eklenmiş ve 471 kez görüntülenmiştir.

 

Belediye Başkanı Cemal Akın, 17 Haziran “Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajında çok geç olmadan, çölleşme ile hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Akın, şunları kaydetti:


Birçok olumsuz etkisi var

 

“Çölleşme, uzun kuraklık ve seller gibi iklim değişimlerinin yanı sıra insan faktörünün aşırı ekim, aşırı otlatma, ormanların tahribatı, uygun olmayan sulama uygulamaları gibi faaliyetlerinden kaynaklı toprak verimliliğin kaybı, bitki örtüsünün incelmesi durumudur. Çölleşmenin, yaşamsal açıdan önem taşıyan çok sayıda sosyal, ekonomik, kültürel ve çevresel sonuçlar ortaya çıkarttığı tartışılamaz bir gerçektir. Toprak verimsizleşerek bitki örtüsünün bozulmasına yol açmakta, gıda üretimi azalarak kıtlığa, göçlere, anlaşmazlıklara, ekonomik gelir kaynaklarının azalmasına sebep olmakta birlikte birçok olumsuzluklarla insanlığı karşı karşıya bırakmaktadır.

 

10 yılda tarımsal üretim yüzde 2 azalacak

 

Verilere göre; Küresel ölçekte son 20 yılda 10 milyon kişinin çölleşme nedeniyle göç ettiği tahmin ediliyor. Çölleşme, dünyada karasal alanın yüzde 25’ini oluşturan 4 milyar hektar alanı, 168 ülkede ise 1,5 milyar insanın hayatını doğrudan etkiliyor. Tarımsal üretimde ise gelecek 10 yılda yüzde 2 azalma olacağı öngörülüyor. Son 5 yıldaki gözlemler her yıl ortalama 5,2 milyon hektar orman arazisinin (2 Ankara ili büyüklüğünde) azaldığını gösteriyor. Her yıl 12 milyon hektar tarım arazisi (3 Konya ili büyüklüğünde) bozuluma uğruyor.

 

Türkiye’de de ciddi bir sorun

 

Türkiye’de ise arazi üretkenliğinin azalmasında erozyon hala en başta gelen sorun olarak dikkat çekiyor. Tarım arazilerinin yüzde 59’unda, meraların yüzde 64’ünde, orman arazilerinin yüzde 54’ünde çeşitli şiddette erozyon görülüyor. Bu nedenle, çölleşme dünyamızın geleceği için tüm insanlığın ortak mücadele etmesi, tedbir almasını zorunlu kılan büyük bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. Çok geç olmadan çölleşme ile hep birlikte mücadele edelim.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Cemal Akın erozyon Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi