Üniversitelilerin ulaşım sorunu ‘şimdilik’ çözüldü

Bartın Üniversitesi’ne yolcu taşıyan Bartın Belediyesi Halk Otobüsü Kooperatifi ile Esenyurt Minibüsçüler Kooperatifi arasında yol kesme ve tehdide kadar varan, bunun üzerine de seferlerin durdurulmasına neden olan gerginlik 'şimdilik' sona erdi. Seferler yeniden başladı, öğrencilerin mağduriyeti ortadan kalktı.
Bu haber 2018-10-09 17:01:10 eklenmiş ve 800 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bartın Üniversitesi’ne yolcu taşıyan Bartın Belediyesi Halk Otobüsü Kooperatifi ile Esenyurt Minibüsçüler Kooperatifi arasında yaşanan gerginlik önceki gün yol kesip tehdide varacak boyuta ulaşınca Halk Otobüsü seferleri, şoförlerin can güvenliğinin olmadığı şeklindeki ciddi bir gerekçeyle durdurulmuştu. Öğrenciler üniversiteye, üniversitedeki öğrenciler de ev ve yurtlarına gidemez hale gelince duruma yetkililer el attı. Konu ile ilgili olarak kriz masası oluşturularak toplandı. Bartın Valisi Nusret Dirim’in “sorunu çözün” talimatı üzerine yeniden başlayan seferler, şimdilik devam ediyor. Ancak kimse kesin bir sonuca kavuşmayan sorunun yeniden hortlamayacağından emin değil.

 

2-3 yıllık bir geçmişi var

 

Bartın’dan Üniversite’nin Kutlubeyyazıcılar Kampüsü’ne yolcu taşımacılığı yapan Bartın Belediyesi’ne bağlı Özel Halk Otobüsleri ile Esenyurt Minibüsleri arasındaki sorun aslında yeni bir olay değil. Edinilen bilgiye göre sözkonusu sıkıntı 2-3 yıl kadar eskiye dayanıyor. O dönemde de yine üniversite öğrencilerini taşıma konusunda yaşanan tartışmalar zaman zaman ciddi boyutlara ulaştı. Son Şubat ayında yine bir huzursuzluk yaşanmış, bunun üzerine devreye giren Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, yoğun görüşmeler sonucu, uzlaşma sağlamıştı. Varılan mutabakat çerçevesinde Esenyurt minibüsleri Esenyurt Halk Otobüsleri olarak hizmet verecekti. Buna ilişkin protokolde hazırlanmış ve imzalanmıştı. Ancak Esenyurt minibüslerinin sahipleri Belediye’ye ödemeleri gereken hat ücretini ve akıllı bilet cihazlarının paralarını fazla bularak itiraz etti. Belediye ödemede kolaylık da sağladı ancak miktarın çok olduğunu bahane gösteren Esenyurt minibüslerinin işletmecileri protokolden çekildiler ve eski haliyle hizmet vermeyi sürdürdüler. Ta ki, 8 Ekim Pazartesi gününe kadar.

 

Yol kesme ve tehdit

 

Pazartesi sabah saatlerinde Bartın Üniversitesi’ne öğrenci taşıyan bir Halk Otobüsü’nün önü Esenyurt Minibüslerinden biri tarafından kesilerek şoföre tehditlerde bulunuluyor. Üstelik iki aracı kullanan da kooperatif başkanıydı. Esenyurt Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Ali Öztürk, Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Zekai Özdemir’in kullandığı otobüsün önünü aracıyla kestikten sonra Öztürk’ün yanına giderek tehditte bulunuyor. Halk otobüsündeki öğrencilerin korku dolu bakışları altında gerçekleşen yol kesme ve tehdit olayı Halk Otobüsü’ndeki kamera tarafından da an be an kaydediliyor.

 

Seferler durduruldu

 

Olayın ardından Bartın Belediyesi’ne bağlı Özel Halk Otobüslerinin şoförleri Bartın Üniversitesi Kutlubeyyazıcılar Kampüsü’ne gerçekleştirdikleri seferleri “can güvenliklerinin olmadığı” gerekçesi ile durdurdular. Durumdan en çok etkilenenler de öğrenciler oldu. Saat 17.00 itibariyle seferler durunca Üniversite’ye gitmek için durağa gelen öğrenciler otobüslerin çalışmadığını görünce ne yapacaklarını şaşırdılar. Bazı öğrenciler Kemerköprü mevkiindeki Esenyurt Minibüsleri ile kampüse ulaşmaya çalışırken bazıları da gruplar halinde taksilerle pazarlık ederek okullarının yolunu tuttular.

 

Özdemir: “Can güvenliğimiz yok”

 

Oğlu araçtayken “Sizi bu hatta çalıştırmayacağız” diyerek tehdit edildiğini belirten Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Zekai Özdemir, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, yıllardır bu durum ile mücadele ettiklerini belirtirken, şimdiye kadar pek çok arkadaşlarının tehdit edildiğini savundu. Özdemir, şunları söyledi:
“Otobüslerimizin önü kesildi. Bizim can güvenliğimiz olmadığı gibi öğrencilerin de yolcularımızın da hayatları tehlikeye atılıyor. Biz kendilerine ‘Hep birlikte güzellikle çalışalım. Kimse mağdur olmasın, bu sıkıntılar da yaşanmasın.’ dedik. Belediyemiz de onlara da bu hatta servis yapmaları için ve otobüs hattı için birçok kolaylık sağladı. Ama hiçbirini kabul etmediler. Biz can taşıyoruz. Kendi canımızı da öğrencilerimizi de tehlikeye atamayız. O yüzden bu hattaki otobüslerimiz Terminale kadar gidecekler. Kimseyi mağdur etmek istemezdik ama yapacak başka bir şeyimiz de yok.
Bu konudan dolayı daha önce de aracımın lastikleri kesildi. Yaşadığımız olaylar artık kontrolden çıktı. Birçok arkadaşımız tehdit ediliyor. Biz devletin himayesinde kamu hizmeti ve ticaret yapıyoruz. Tabi ki kamu hizmeti önceliğimiz. Yeri geliyor boş gidip boş dönüyoruz. Bugün yaşadığımız olayın ardından kampüs seferlerimizi durdurduk. İnsanların mağdur olmasını istemiyoruz ama her gün 5-6 kez bu tür olaylarla karşılaşıyoruz. Can güvenliğimiz olmadığı için seferleri durdurduk.

 

“Çözüm istiyoruz”

 

Esenyurt minibüsleri ile çalışmaktan sıkıntı duymuyoruz ancak yaşanan gerginliğin artık toplumsal bir sorun haline dönüştü ve öğrencilere de yansıdı. Barışın sağlanmasını istiyoruz. Daha önce de yaşadığımız olaylarla ilgili birçok kez uzlaşma sağlanması için çağrıda bulunup başvurular yaptık. Bu işin sonu nereye varacak bilmiyoruz. Hiçbirimizin can güvenliği yok. Daha önceki yıllarda direksiyon başında yumruklanan arkadaşlarımız dahi oldu. Biz insan taşıyoruz. İşimizi yapmak istiyoruz. Bir an önce bu durum çözülsün istiyoruz.”

 

Minibüsçülerden “yasa dışılık” iddiası

 

Konu ile ilgili bir açıklama da Esenyurt Minibüsçüler Kooperatifi’nden geldi. Esenyurt Dolmuş Durağı işletmesinin 50 yılı aşkın süredir Bartın Merkez - Çatmaca (Cumhuriyet Mah.) - Şiremirçavuş Köyü - Gecen Köyü - Çeştepe Köyü - Kutlubeyyazıcılar Köyü - Esenyurt Köyü - Akmanlar Köyü istikametinde yolcu taşımacılığı yaptığına dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:
“Bartın Üniversitesi Kutlubeyyazıcılar Kampüsü kuruluncaya kadar hiçbir kurum ve işletmenin müdahalesi olmaksızın kendi işimizi sorunsuz, şikayetsiz ifa etmiştik. Gün içerisinde, Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsleri, taraflarına yönelik tehditsel saldırıların olduğundan bahisle Kutlubeyyazıcılar Kampüsü ve yurtlarına giden servis seferlerini durdurmuşlardır. Takdir edersiniz ki, Bartın Üniversitesi Kutlubeyyazıcılar Kampüsü ve yurtların bulunduğu alanlar mücavir alan dışı bölgelerdir ve belediyenin, Belediye Kanunu uyarınca mücavir alan dışına ulaşım hizmeti vermesi yasa dışı bir uygulamadır.

 

Tehdit olmadığını savundular

 

Bunun dışında ilgili yönetmelik ve genelgeler uyarınca belediye sınırları dışında D4 yetki belgesi bulundurma, araçlara takograf takılması, araç koltukları için ferdi kaza sigortası olması ve ayakta yolcu taşınmaması gerekmektedir. Ancak bu şartların hiçbirisi Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüslerinde mevcut olmayıp, tarafımızca bu hususlarda yasal başvurular yapılmıştır. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan ve oldukça yoğun olan bu güzergahta, belirtilen şartları taşımayan ve bu konuda da ısrarcı olan Halk Otobüsleri, bu usulsüz işlem ve eylemleriyle vatandaşın ve öğrencinin canı pahasına sadece para kazanma odaklı hareket etmekte olup, kamu yararı saf dışı bırakılmıştır. Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsü işletmecileri her geçen gün yasa dışı işlemlerini artırmakla kalmayıp, asılsız ihbarlarla hem emniyet teşkilatını meşgul etmekte, hem de vatandaşların vakitlerini çalmaktadırlar. Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsleri işletmecilerine kooperatif üyelerimizce herhangibir tehdit de yapılmamıştır, bu hususta yargı camiasında kesinleşmiş bir hüküm de bulunmamaktadır.

 

“Psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kalıyoruz”

 

Görüldüğü üzere, asıl psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kalan Esenyurt Dolmuş Hattı ve şoförleridir. Halk otobüslerinin uygulamakta olduğu bu eylemin asıl amacı, başlatmış olduğumuz ve başvuracağımız yasal yollara karşı kamuoyunda duygu sömürüsü yaratmak suretiyle yalan yanlış beyanlarla kamuoyunun üzerimizde baskı yaratmasını sağlamak, fazla yolcu taşımacılığı olma ihtimaline binaen aleyhimize şikayet yoluna başvurarak ceza almamızı sağlamak, üniversite öğrencileri arasında da isyan çıkmasını sağlayarak yasa dışı ve tehlikeli eylem ve işlemlerine boyun eğmemizi sağlamaktır. Galeyana gelmemeniz temennisiyle, kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

 

Öğrenciler perişan oldu

 

Özel Halk Otobüsü Kooperatifi’nin, Kutlubeyyazıcılar Kampüsü’ne seferleri iptal etmesinden asıl mağdur olan kesim ise şühpesiz öğrenciler oldu. Sabah erken saatte otobüs durağına gelen öğrenciler uzun süre araç beklediler. Özel Halk Otobüsleri sefer yapmadığı için öğrenciler Esenyurt minisüblerine yöneldiler ancak olnar da 20 kişiden fazla alamadığı için durakta yığılma oldu. Sözkonusu yığılma kampüse kadar olan ara duraklarda da zaman zaman gözlemlendi. Minibüsler dolu geçtiği için ara duraklardan yolcu alamadı. Üniversiteliler başlarının çaresine bakmak zorunda kaldılar.

 

Öğrenciler sosyal medyadan tepki gösterdiler

 

Olayın asıl mağduru olan öğrenciler ise tepkilerini sosyal medya üzerinden dile getirmeyi tercih ettiler. Öğrencilerin konuya ilişkin twitter mesajlarından bazıları şöyle:

- Bartın ekonomisine milyonlarca lira kazandıran öğrenciler okula bile gidemiyor.

- Bartın Üniversitesi’nin varlığını kabullenemeyip hala ilçe kafasında çalışma yürüten Bartın vatandaşları bu öğrenciye yazık. Biraz vicdan!

- Bartın Üniversitesi diye bir yer var ama öğrencisi yok. Neden mi? Otobüs ve minibüs şoförleri kavga etti ve yolcu taşımayı bıraktılar...

- Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz, gelişen bir şehir olarak gösteriyorsunuz ulaşım rezalet boşu boşuna devamsız yazıldık.

- Saçma sapan rekabeti yüzünden bizler mağdur oluyoruz. Madem tüm öğrencilere yetebileceklerini düşünüyorlar o zaman her dakika otobüs kalkacak. Biz, onlar yüzünüzden mağdur olmak istemiyoruz.

- Bırakın neye bineceğini öğrenci kendi seçsin. Her şehirde minibüs, belediye araçları var kimse sizin yaptığınızı yapmıyor. Sonra Bartın niye gelişmiyor. 

- Şu rezilliği öğrenciye yaşatacak kadar büyük bir sorun dahi yok ortada. Belediye Otobüsü ve Esenyurt arasındaki kavganın sonucu öğrenciyi vuruyor. Derslerimize geç kaldık. Küçücük şehirde 2 otobüsle okulumuza gidiyoruz. 

- Üniversite seferleri durdurulmuş durumda ve biz mağduruz, günde 7 TL ne demek biz öğrenciyiz bu duruma acilen çözüm bulmanızı rica ediyorum öğrenciye mağdur edince elinize ne geçiyor?

 

Vali devreye girdi

 

Durumun ciddi boyutlara ulaşması üzerine Bartın Valiliği’nde adeta bir kriz masası oluşturuldu ve ilgililerle toplantı gerçekleştirildi. Edinilen bilgiye göre; Bartın Valisi Nusret Dirim’in talimatı üzerine Özel Halk Otobüsleri’nin Kutlubeyyazıcılar Kampüsü’ne seferleri yeniden başladı. Dün için Özel Halk Otobüsleri, Bartın’dan Kutlubeyyazıcılar Kampüsü’ne gerçekleştirdikleri seferlerde öğrencilerden ücret almadılar.

Yetkililer arasında konunun bir daha bu boyutlara varmaması için kalıcı çözümüne yönelik olarak dün geç saatlere kadar süren görüşmeler yapıldığı öğrenildi. 

ETİKETLER : Bartın Esenyurt Bartın Belediyesi Bartın Valiliği Nusret Dirim Bartın Üniversitesi Kutlubeyyazıcılar Kampüsü Bartın Belediyesi Halk Otobüsü Kooperatifi Esenyurt Minibüsçüler Kooperatifi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım