“İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırıları kabul etmiyoruz”

İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik karalama kampanyalarının devam ettiğini savunan Bartın Kadın Platformu, “İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırıları, karalama kampanyalarını ve gerçek dışı beyanları reddediyoruz!” ifadelerini kullandı.
Bu haber 2020-06-16 16:43:33 eklenmiş ve 437 kez görüntülenmiştir.

 

Bartın Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yazılı basın açıklamasında bulundu. İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik karalama kampanyalarının sürdüğünü ifade eden Kadın Platformu, geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili Saadet Partisi Bartın İl Başkanı Ünal Yurtbay’ın yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.  Platform, açıklamasında şu konulara değindi:

“İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik karalama kampanyaları sürüyor. Son örneğini Saadet Partisi Bartın il başkanının açıklamasında gördüğümüz üzere “Türk aile yapısının dibine yerleştirilmiş dinamit, toplumu felakete ve uçuruma sürükleyen ucube, sözleşmenin hedefi aileyi yıkmak, eşcinselliğe zemin açmak” gibi son derece talihsiz, gerçekdışı ve toplumu yanıltmaya yönelik açıklamalar yapılmıştır. Bartın Kadın Platformu olarak; İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik tüm saldırıları reddediyoruz! Çünkü İstanbul Sözleşmesi, kadın mücadelesinin kazanımı olarak, kadın-erkek eşitliği hedefine yönelik en önemli adımlardan biridir. Sözleşmeye yönelik saldırıların, aslında kadınların kazanılmış haklarına yönelik saldırılar olduğunu biliyoruz.  

 

 

İstanbul Sözleşmesi’ni reddetmek, kadın hakları ihlallerine ve şiddete göz yummaktır. Sözleşmeye yönelik saldırılar; kadın-erkek eşitliğini içine sindiremeyen, kadınların eşit yurttaşlar olmasına tahammül edemeyen ve sözleşmeyi kadınlar üzerinde tahakküm kurmanın önünde engel gören kadın düşmanı zihniyetin ürünüdür. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanuna saldıranlar; kadın cinayetlerinin devam etmesini, çocuk yaşta evliliklerin sürmesini, istismara uğramış̧ çocukların failler ile evlenmesini, kadınların nafaka hakkından mahrum edilerek şiddet barındıran evliliklere mahkûm olmasını isteyenlerdir. Biz Kadınlar, kazanılmış haklarımızı savunan İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırıları kabul etmiyoruz! Bu vesile ile belirtmek isteriz ki, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa başta olmak kadını koruyan yasaları savunan, kadın cinayetlerini durdurmak, kadına yönelik şiddeti engellemek için kadınların Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sesi olan Bartın milletvekili Aysu Bankoğlu’nu çalışmalarında destekliyoruz ve yanındayız. İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alan kadın düşmanlarına sesleniyoruz: Biz kadınlar, dünyanın her köşesinden kız kardeşlerimizin mücadelesiyle kazandığımız haklarımızdan asla geri adım atmayacağız. İstanbul Sözleşmesi’nden ve Türk Medeni Kanunundan doğan kazanılmış hiçbir hakkımızdan asla vazgeçmeyeceğiz.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Kadın Platformu İstanbul Sözleşmesi Saadet Partisi Ünal Yurtbay
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi