Bartın’da PCR ve Antikor testleri başlıyor

Sağlık Bakanlığı'nın kademeli olarak 81 ilde gerçekleştireceği Türkiye'nin Koronavirüs hastalığına karşı bağışıklığını tespit etmeye yönelik PCR ve antikor tarama testleri, Bartın’da bugün başlayacak. 65 kişiden oluşan 17 ekip ile 12 günde bitirilmesi planlanan saha çalışmalarında, bin 263 hanede test yapılacak.
Bu haber 2020-06-15 14:24:21 eklenmiş ve 5421 kez görüntülenmiştir.

 

Bin 263 hanede test yapılacak

 

Ülkemizde ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinden bu yana çok sayıda önlem hayata geçirilerek, önemli bir başarı elde edildi. Bu başarının sürmesi ve gelecek dönemlere hazırlık çalışmalarını planlamak amacıyla tüm illeri ve tüm yaş gruplarını kapsayacak şekilde planlanan saha araştırması ilimizde 15 Haziran 2020 Pazartesi günü başlayacak.

Covid-19’un  ülke ve il düzeyindeki sıklığını ve kişilerin  bu hastalığı geçirip geçirmediklerinin tespiti için planlanan saha çalışmasında,  TÜİK tarafından ilimiz genelinde belirlenen ve kendilerinin de onayı alınan bin 263 hanede, hane halkından örneklem yöntemi ile seçilen 1 kişiden onam formu doldurulup anket yapıldıktan sonra PCR için burun ve ağızdan sürüntü örneği ve antikor testi için de kan örneği alınacak. Böylece, ilin genelini büyük oranda temsil edecek bir örneklem düzeyinde çalışılarak kapsayıcı bir tarama ve ileriye doğru tedbir- tedavi planlaması hedefleniyor.

 

 

65 kişiden oluşan 17 ekip ile 12 günde bitirilmesi planlanan saha çalışmasının, ilimizin sağlığı için çok önemli bir çalışma olacak. 

ETİKETLER : Bartın Covid-19 PCR testi Sağlık Bakanlığı TÜİK
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›