Kurtkaya “Enine Boyuna” konuştu

Gelecek Partisi Bartın İl Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya, EYBEY Medya Yayımcılık Ltd. Şti. bünyesindeki Bartın Dijital Tv ekranında gazetemizin de imtiyaz sahibi olan gazeteci Mustafa Ahmet Oktay’ın hazırlayıp sunduğu “Enine Boyuna” programına konuk oldu.
Bu haber 2020-06-15 14:17:32 eklenmiş ve 627 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Daha önce uzun yıllar siyaset yaptığı AK Parti’den ayrılış sürecinden partilerinin kuruluş ve örgütlenmesine, Covid-19 sürecinden AK Parti’nin Bartın’daki yatırımlarına kadar pek çok konuda net ve çarpıcı açıklamalarda bulunan Kurtkaya, iktidar olmak için siyaset yaptıklarını, sorunları ve çözüm yollarını iyi bilen bir ekibe sahip olduklarını, milletimizin ferasetine de güvendiklerini söyledi.

Partide aynı zamanda Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı ve Batı Karadeniz Bölgesi Koordinatörlüğü görevlerini de yürütmekte olan Kurtkaya, Gelecek Partisi’nin kuruluşuna ve başta Bartın olmak üzere sorumluluğunda bu ulan Karabük, Zonguldak ve Kastamonu örgütlenme faaliyetlerine ilişkin bilgiler verdi.

 

“AK Parti teşkilatı üzerinde baskı ve tehdit var”

 

Kurtkaya, bu süreçte çok geniş bir kesimden destek gördüğünü belirtirken, birçok kişinin de “Sizin yanınızda görünemesek de, açık desteğimizi veremesek de bilin ki yürükten sizinleyiz. Biz size dışarıdan destek veririz” diyerek gönüllerinden geçeni dile getirdiklerini söyledi. Bartın’da Gelecek Partisi’ne ve Genel Başkanları Ahmet Davutoğlu’na büyük bir teveccüh olduğunu ifade eden Kurtkaya, Ahmet Oktay’ın sorusu üzerine, Bartın’da iktidar partisinin teşkilatına yönelik baskı ve tehditler olduğunu öne sürdü. Kurtkaya, şunları söyledi:

“Bir kişi ile fotoğraf çektirmişim, sosyal medyada paylaşmışım, o kişi o fotoğrafta beğeni yapmış. Bunun üzerine ‘Senin o fotoğrafta ne işin var?’, ya da ‘O bayanın yanında ne işin var? Derhal irtibatı kesiyorsun’ diye uyarılar aldılar teşkilattan olan isimler.

 

“Biz milletimize güveniyoruz”

 

İki hafta önce ‘Cuma’nın hayrı ve bereketi üzerinize olsun’ diye bir paylaşım yapıyorum. Arkadaşım beğeni atıyor. Bunun üzerine telefon ediliyor kendisine ‘Beğenini geri çek’ diye. O kişi bana ‘Özür dilerim beğenimi geri çektim. Beni affedin. Ama şunu unutmayın ki, kırılan onurumu sandıkta düzelteceğim’ diyor. Demek ki artık insanların vicdanlarına dokunuluyor. Vatandaşlar artık vicdan muhasebesi yapıyor, adalet sandıkta tecelli edilecek. İnsanlar ya kendileri ya da ailelerinden biri bir yerlerde çalışıyor, onlar zarar görmesin diye kendilerini soyutluyorlar. Bundan hiç gocunmuyoruz. Biz milletimizin ferasetine, aklına ve bilgisine güveniyoruz.”

 

“AK Parti’de son dönemde rahat değildim”

 

Oktay’ın, “İl Genel Meclisi’ne aday olarak gösterilmemeniz sonrasında parti sevdanızdan vaz geçerek kişisel bir sevdaya yöneldiğiniz yönünde söylemler oldu. Ne oldu da AK Parti ile yollarınızı ayırdınız” şeklindeki sorusu üzerine ise Kurtkaya, tüm samimiyeti ile şöyle konuştu:

 

 

“Son dönemde partinin gidişatı ile ilgili kafamda soru işaretleri oluşmaya başlamıştı. Rahat değildim. Biliyorsunuz 24 Haziran’da 27. Dönem milletvekili aday adaylığına da çıktım. Eğer ben koltuk meraklısı olsaydım, ‘Niye ben aday dahi gösterilmedim sahanın içerisinde çalışayım? O zaman o an istifayı verdim. Ama şu var, son dönemde oluşan çelişkilerle yönetilen bir sistem oluşmaya başlamıştı. 24 Haziran seçimlerinden sonra da ekonomi bozuldu, döviz kurları artmaya başladı, esnaf sıkıntı çekmeye başladı. 24 Haziran’dan sonra insanların ceplerine dokunulmaya başladı. Ben Bartınlıyım. Burada doğdum, büyüdüm ve öleceğim. Buradaki insanlara ben borçluyum. Ben burada siyaset yaptım. O insanlar bana kapılarını açtılar, evlerine girdim, ekmeklerini yedim, çaylarını içtim. Ama 24 Haziran’dan sonra girilen o zorluk, o düşünce beni bazı düşüncelere sevk etti. Ben zaten istifa edecektim. Kadın Kolları’ndaki vizyonumu da tamamlamıştım. Kötü gidişatı da gördüğüm için, bir daha halkın arasına çıkıp ‘Bize belediye seçimlerinde oy verin’ diyemezdim. Bu önce karakterime aykırıydı, kişiliğime hakaret etmiş olurdum, sonra da Bartınlı hemşehrilerime ihanet etmiş olurdum. Ben o seçimde oy isteyemezdim. Kenara çekildim. Biraz da siyaseti dışarıdan izlemek istedim. Çünkü aktif siyasetin içinde hiç durmadan çalışan bir insandım. Biraz dinlenmek istedim. Kendime ‘Biraz kenara çekil, bak bakalım ne yapıyorlar?’ dedim. Kimse bilmiyordu, bir anda istifa dilekçemi yukarıya yolladım. Kişisel irademi ve özgür irademi kullandım. Ayrılmak istedim ve ayrıldım. Yani koltuk meselesi değil. Siyasetten uzak olduğu 8 ay boyunca siyasetin içinde olan Türkiye genelindeki hiçbir arkadaşlarımla hiçbir zaman ilişiğimi koparmadım. Çünkü Ben insanlığımı siyasetin üzerinde görüyorum. Dostlarımız var. İnsanları görüşlerine göre ayırmam. Ben herkes ile görüşürüm.

 

“Hiçbir zaman klavye delikanlılığı yapmadım”

 

13 Aralık’taki partimizin lansman toplantısının ardından fotoğrafı çekip sosyal medyada paylaştım. Ardından hain dediler, hakaret ettiler, davayı sattı dediler. Bunları kim yaptı? Bunları vatanı milleti seven insanlar yapmadı. Troller var. Onlar yaptı. Ben hiçbir zaman klavye delikanlılığı yapmadım, ben hep sahada ter döken oldum. Gelinen seviyeyi herkes görsün diye o dönem yapılan hakaretlerin hiç birini silmedim.”

 

“Kim kimden ne saklıyor”

 

Covid-19 pandemisi sürecinin Bartın’da Vali Sinan Güner başkanlığında çok iyi bir şekilde yönetildiğini savunan Kurtkaya, başta sağlık çalışanları olmak üzere buna katkı veren herkese teşekkür etmeyi de ihmal etmedi. Kendilerinin o süreçte Vefa Sosyal Destek Grubu ile birlikte hareket etmemekle itham edildiğini anımsatırken Vefa Sosyal Destek Grubu’nun da AK Parti’nin de başının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ifade eden Yasemin Dora Kurtkaya, AK Parti teşkilat mensuplarının el altından yandaşlarına ulusal bir marketler zincirinin kuponlarını dağıtmaya başladığını hatırlattı ve “Kim kimden ne saklıyor” diye sordu.

 

“Maske yetersiz geldi”

 

Kendisinin maske için e devletten başvuruda bulunduğunu ve 1,5 ay sonra 3 kişilik bir aile olmasına rağmen sadece 5 tane maske geldiğini anlatan Kurtkaya, “Benim internetim var, telefonum var ama köyde interneti olmayan, bilgisayarı olmayan ulaşamayan çok kişi oldu. Bunu da bırakın bir yana PTT’lerde yığılma oldu. Dağıtımını gerçekleştiremediler. 1,5 ay sonra gelen maske Covid’ten ne kadar koruyabilir? Ki biz maskenin içindeydik. Gelecek partisi olarak Bartın’da 10 bin adet maske dağıttık. Ben sadece deneme için başvuruda bulundum” dedi.

 

 

“Sistemin nasıl işlediğini görmek için başvurdum”

 

AK Parti Hükümet Sözcüsü Ömer Çelik’in Covid sürecinde her vatandaşa devletin 5 bin TL verdiği yönünde açıklama yaptığını kaydeden Kurtkaya, e-devlet üzerinden elektrik ve su borçlarının ödenmesi için başvuruda da bulunduğunu söyledi. Kurtkaya, pandemi sürecine destek için 1000 TL’lik yardım için de başvuruda bulunduğunu ancak başvurularının hiç birine yanıt alamadığını söyledi. Bunu sistemi denemek için yaptığını ifade eden Kurtkaya, eleştirebilmek için öncelikle sistemin nasıl işlediğini bilmek ve görmek gerektiğini dile getirdi.

 

“e-devlet bilgileri mahremdir”

 

Yasemin Dora Kurtkaya, pandemi sürecinde e-devlet üzerinden yapılan başvuru yapanların bazılarının isimlerinin deşifre edildiğine yönelik bir iddiayı dile getirirken de şunları söyledi:

“E-devlet insanın mahremiyetidir. Bartın’da bunlara başvuran ve gerçekten ihtiyacı olan çok sayıda vatandaşımızın olduğunu dile getiren Kurtkaya, “Orada birkaç memurun ağzında gezinmemeli bu isimler. Çok üzücü bu… Birileri oraya gidiyor. Bazı isimleri birileri konuşurken duyuyor. Kardeşim devlet e-devlet diye bir şey çıkartmış, orası bir mahremiyettir. Burada insanların isimlerini oradaki birkaç memur yayamaz. Yaymamalı da… Bu kurum Valilik. Bu konu kesinlikle irdelenmeli. Oradaki isimler bana söylenince çok üzüldüm. Olabilir, insanların dönemsel zorlukları olabilir. Kimse kimseden üstün değildir, Kimseyi de hakir göremezsiniz. O yüzden oralarda çalışan arkadaşların ağızlarının biraz daha sıkı olması gerektiğine inanıyorum. İsimler, birilerinin malzemesi olmamalı.

 

“Bartın’dakiler baraj değil bent”

 

Bartın’daki hükümet yatırımları ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Gelecek partisi Bartın İl Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya, barajlardan hastane inşaatına Kozcağız’ın ilçe olması yönündeki vaatten duble yol çalışmasına kadar değişik eleştirilerini özetle şu sözlerle dile getirdi:

“Bartın’da barajlar yapıldı ama ben buradakilere baraj demiyorum. Çünkü bunlar baraj değil bir bent. Bent nedir? Suyu tutan ve yönünü değiştiren... Burada da bir bent vardır. Çünkü Bartın’daki barajların hiç biri enerji üretmiyor. Sulama da yok. O yüzden bunlara baraj demeye de bin şahit ister. Hala yoğun yağış olduğunda bazı yerler hala su altında kalıyor.

 

“Hastane inşaatı 5 yılda bitmez”

 

Hastane inşaatı… Lütfen hastane inşaatının olduğu yere gidip baksınlar. 2018 yılının Mayıs ayında temeli atılmış, bin 219 gün inşaat süresi verilmiş. Yani 2021’de bitmesi lazım… Siz ce biter mi o tarihte? O inşaatın 5 yılda bitme imkanı yok. Sadece 15-20 tane fore kazık sayabildim. Başka bir şey yok.

 

“Kozcağız’ın ilçe olması hayaldi”

 

Kozcağız duble yol… Seçim öncesinde bir reklam yaptılar… İlçe olma hikayesi gibi bir seyir izleyecektir. 50-100 kamyon kadar mıcır taşındı o kadar. Şimdi orada kamyonlar da çalışmıyor. Ne zaman çalışacaktır? 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi, ya da 2024 yerel seçimleri… Tahminen 2022’nin sonlarına doğru başlar, topallıya topallıya Topalali’ye kadar gelir. Orada durur. Kozcağızlı Topalali’ye kadar gelir, ondan sonrası da bildiği gibi gelir. Hani sürekli büyüyoruz diyorlar ya ben de onlara büyüyen ekonomiyi gösterin diyorum. Benim Kozcağızlı hemşehrilerime söz verdiniz ilçe yapmadınız bari o duble yolu yapın. Ama zor… İlçe hayaldi…

 

“Tunç başarısız”

 

Deminden beri anlattıklarım ortada. Başarısız bir iktidar partisi milletvekili var. Sürekli algıyla siyaset yapıyorlar.”

ETİKETLER : Bartın Gelecek Partisi Yasemin Dora Kurtkaya Ahmet Davutoğlu Yılmaz Tunç
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi