Bankoğlu: “CHP iktidarında emeğin gerçek karşılığı alınacak”


Bu haber 2020-06-12 13:30:20 eklenmiş ve 511 kez görüntülenmiştir.

 

Parti Genel Merkezi’nin görevlendirmesi ile Kastamonu'ya giderek çiftçilerin sorunlarını bizzat kendilerinden dinleyen, inceleme ve tespitlerde bulunan CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, “Bu güzel ülkenin çiftçileri, yanlış tarım politikalarıyla daha fazla mağdur edilemez. CHP iktidarında, emeğin gerçek karşılığı alınacak” dedi.

Milletvekili Bankoğlu, bu hafta içerisinde, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ile birlikte "tarımdaki sorunların ve çiftçilerin sıkıntılarının yerinde tespiti"ne dair Kastamonu'ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Yapılan saha çalışmalarıyla ilgili görevlendirme, CHP Genel Merkezi tarafından gerçekleştirildi. Mayıs ayı içerisinde meydana gelen ani sıcaklık değişimlerinin tarım arazileri üzerinde oluşturduğu zararı yerinde tespit etmek için görevlendirilen heyetin çeşitli ilçe ve köylerde gerçekleştirdiği çalışmalara, CHP’nin Kastamonu il ve ilçe örgütleri, başkanları da dâhil olmak üzere eşlik etti.

 

 

Yapılan çalışmaların ve ziyaretlerin ayrıntılarına dair açıklamalarda bulunan CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, şunları söyledi:

“Tüm ülke genelinde, gerek uygulanan tarım politikalarının gerekse de yaşanan afetlerin çiftçimiz üzerindeki olumsuz etkisini bizzat tespit etmek amacıyla Genel Merkezimiz tarafından görevlendirilen ve milletvekillerimizin yer aldığı heyetler, 19 ilde çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu çerçevede edindiğimiz bilgilerden oluşan raporları, Genel Merkezimize de sunacağız. Kastamonu'daki temaslarımızda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Kastamonu Şeker Fabrikası, ilgili sendika ve Taşköprü Ziraat Odası olmak üzere kurum ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. Sadece bu düzeyde de kalmayarak ülkemiz ve hatta dünya çapında sarımsağıyla meşhur Taşköprü ilçesini ve Afşar ile Eşen köylerini de ziyaret ederek çiftçimizle doğrudan iletişime geçmiş olduk."

 

 

“Çiftçimiz daha fazla mağdur edilmesin”

 

Ülkemizin, tarıma verilen destekler hususunda ne yazık ki son derece yetersiz kaldığını vurgulamak zorundayım. Kastamonu'da heyet olarak biz, Taşköprü sarımsağı, Siyez Bulguru değerini bulsun; aslında büyük önem arz eden şeker fabrikası kapatılmasın diye verilen mücadeleye şahit olduk. Cumhuriyet Halk Partisi olarak temel maksadımız şudur: Güzel ve toprakları verimli ülkemizin çiftçileri daha fazla mağdur edilmesin. Çiftçiye verilen sözler tutulsun. Ancak böyle bir stratejiyle ülkemiz, yeniden gerçek üretim kapasitesine ulaşma yolunda ilerleyebilir. Derdimiz, emeğin ve alın terinin gerçek karşılığı bulabilmesinden ibarettir.

Çiftçi, hiçbir surette kaderine terk edilemez. Yaşanan olumsuzluklar ve bu duruma etkili çözüm üretilememesi, bir kader değildir. Biz, CHP olarak yerel yönetimlerimiz yani belediyelerimiz aracılığıyla tüm yurt sathında etkinliğimizi oldukça yüksek bir şekilde gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz. Bu etkililik hâli, kendini bazen fide desteği bazen de sosyal destekler gibi çok farklı biçimlerde gösterebiliyor."

 

 

Çiftçi 2020’ye göre 20 kat daha borçlu

 

Halen etkilerini hissetmekte olduğumuz Koronavirüs günlerinde, ihtiyaç duyduğumuz en önemli hususlardan birinin de ‘gıda ve doğru tarım politikaları’ olduğunu net bir şekilde gördük. 2002 yılında AKP iktidara geldiğinde çiftçilerimizin bankalara olan borcu, yalnızca 5 milyar TL tutarında iken 2019 yılı itibarıyla söz konusu borç, 20 kat artarak yaklaşık 100 milyar TL'ye dayanmış durumdadır. Seneler boyunca borcun belli bir düzeyde artması elbette doğaldır ancak böylesine bir yükseliş, çiftçinin borçlanmaktan başka çaresi kalmadığı gerçeğini de en acı biçimde gözler önüne sermektedir.

 

“Çiftçiye Milli Gelir’den yüzde 1 pay verilmeli”

 

Her şeyden evvel, çiftçiye, 2006 yılında, yani tam 14 sene önce Tarım Kanunu çıkarıldığında yasal olarak güvence altına alınan ‘milli gelirden ayrılacak en az yüzde 1'lik payın’ verilmesi gerekiyor. Genel Başkanımızın da altını ısrarla çizdiği gibi, çiftçimiz, esasında Devlet'e karşı borçlu değildir; Devlet'ten alacaklı durumdadır. Öte yandan, pandemi dönemine özgü olarak ise çiftçilerin borçlarının en az 1 yıl süreyle ertelenmesi gerekmektedir. Ancak böyle bir erteleme de, elbette çiftçiye faiz yükü bindirilmeden hayata geçirilmelidir. ‘Sosyal devlet’ ilkesinin gereği bunu gerektirir. Biz, gerçekçi önerilerimiz vasıtasıyla her daim çiftçilerimizin yanındayız ve onların emeğini sonuna kadar koruyacağız."

ETİKETLER : Bartın Kastamonu CHP Aysu Bankoğlu tarım
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi