Mazhar: “Eşitlik sağlanana kadar mücadeleye devam”

CHP Bartın Kadın Kolları Başkanı Fatma Mazhar, Covid-19 pandemisi sürecinde kadına yönelik şiddet olaylarının arttığını, yeni infaz yasasından kaynaklı tahliyelerin de bu şiddet olaylarının artmasında etkili olduğunu savundu. “Caydırıcı yasalar uygulanmadıkça, erkek akıl, erkek yargı, erkek devlet anlayışı değişmedikçe, kadınları güçlendirici önlemler alınmadıkça şiddet önlenemeyecek!” diyen Mazhar, bu konudaki bütün davaların takipçisi olacaklarını, hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene ve tam eşitlik sağlanana kadar meydanlarda olmaya devam edeceklerini söyledi.
Bu haber 2020-06-12 12:52:27 eklenmiş ve 620 kez görüntülenmiştir.

 

CHP Bartın Kadın Kolları Başkanı Fatma Mazhar, son günlerde artan kadınlara yönelik şiddet olayları ve kadın cinayetleri ile ilgili olarak basın açıklaması yaptı. Tüm dünyada ve Türkiye’de, Covid-19 ile birlikte olağanüstü bir dönemden geçildiğine dikkat çekerek sözlerine başlayan Mazhar, bu süreçten en fazla olumsuz etkilenen kesimlerin işçiler, emekçiler, işsizler, yoksullar ve kadınlar olduğunu ifade ederken şunları söyledi:


“Yeni infaz yasası şiddeti arttırdı”

 

“Bu süreçte, ne yazık ki kadına yönelik şiddet çeşitli başvuru ve yargı mekanizmalarının işletilmemesinden kaynaklı olarak daha da vahim bir noktaya geldiğini gördük. Yeni infaz yasasının yarattığı tahliyeler ise şiddeti artıran önemli bir unsura dönüştü.

 

Mayıs’ta 21 kadın katledildi!

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı verilere göre Mayıs ayında 21 kadın kardeşimiz, Nisan ayında ise 20 kadın kardeşimiz erkekler tarafından katledildi. Daha birkaç gün önce Konya’da Nargül Yıldız, Muğla'da Zeynep Şenpınar, Manisa'da Gülnur kocabaş, Rize’de Rukiye Çerman ve Diyarbakır’da Nurcan Polat ve niceleri erkekler tarafından katledildi.

 

“Takipçisi olacağız”

 

Caydırıcı yasalar uygulanmadıkça, erkek akıl, erkek yargı, erkek devlet anlayışı değişmedikçe, kadınları güçlendirici önlemler alınmadıkça şiddet önlenemeyecek! Katillere hak ettikleri cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar da bu suça ortaktır. Biz şiddeti öven tüm yaklaşımları teşhir edeceğiz. Katillerin hak ettiği cezayı alması için bütün davaların sonuna kadar takipçisi olacağız.

 

 

“İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açtırmayacağız”

 

Nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapanlar, 6284 sayılı Yasayı kaldırmak isteyenler, İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur. Tüm bu olumsuzluklara rağmen yaşam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz! Nafaka ile ilgili değişiklik yapmanıza izin vermeyeceğiz. 6284 sayılı yasaya dokunamayacaksınız. İstanbul Sözleşmesi'ni tartışmaya açmanıza izin vermeyeceğiz. Aile içinde çizdiğiniz o sınırda yaşamayı kabul etmeyeceğiz.

Kadınların 'Ölmek istemiyorum', 'Ölmeden koruyun beni', 'Beni öldürdükten sonra mı tutuklayacaksınız' çığlıklarının yükselmediği bir hayatı kuracağız! Yan yana gelerek, dayanışarak, yılmayarak, mücadele ederek kazanacağız. Hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene kadar, tam eşitlik sağlanana kadar meydanlarda olmaya devam edeceğiz! Bu memlekette özgür ve eşit yaşayacağımız, emeğin sömürülmediği şehirleri inşa edeceğiz. Yaşasın kadınlar, yaşasın mücadelemiz!”

ETİKETLER : Bartın CHP CHP Bartın Kadın Kolları Fatma Mazhar kadına yönelik şiddet
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi