3 aylık esaret sona erdi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine toplantısından yaklaşık 3 aydır yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle özgürlükleri kısıtlanan 0-18 yaş grubu ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızı sevindirecek özgürlük haberi geldi. Bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulan yeni kararlar, Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından da olağanüstü toplantıda ele alınarak karara bağlandı. Buna göre; 65 yaş ve üzeri ile herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımız her gün 10:00-20:00 saatleri arasında, 18 yaş altı çocuklarımız ve gençlerimizin ise ‘ebeveyn refakatinde olmak kaydıyla “sosyal mesafe kuralına riayet etmek” ve “maske takmak” şartıyla istedikleri zaman sokağa çıkabilecekler. Bazı işletmelerin çalışma saatlerinde de esnetme yapan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, daha önce saat 22.00’ye kadar müşteri kabul edebilecekleri belirtilen lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi ve dernek lokalleri için bu saati 24.00’e çekti.
Bu haber 2020-06-10 16:50:46 eklenmiş ve 510 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

İyileşen sayısı hızla artıyor

 

9 Haziran 2020 saat 20.15 itibariyle, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 993 pozitif vaka tespit edildi, toplam vaka sayısı 172 bin 114’e ulaştı. Son 24 saatte yapılan test sayısı 37 bin 225 olarak gerçekleşirken, toplam test sayısı ise 2 milyon 415 bin 179’a ulaştı. Son 24 saatte vefat eden 18 vatandaşlarımız ile birlikte toplam vefat sayısı 4 bin 729’a yükseldi. İyileşen vatandaşlarımızın sayısı ise son 24 saatte 3 bin 218 artarak toplamda 144 bin 598’e ulaştı.

 

Erdoğan: “Milletimden sürece destek vermesini bekliyorum”

 

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi de işte bu veriler açıklanmadan önce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde toplandı. Toplantıda alınan kararlar, bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından canlı yayında açıklandı. Erdoğan, 'Yeni Normal' adı verilen düzenin bir süre daha devam edeceği gerçeğine herkesin kendisini alıştırması gerektiğini ifade ederken, “Bu musibetin kökü tamamen kazınana kadar hayatımızı maske, mesafe ve temizlik ilkeleri çerçevesinde düzenlememiz gerekiyor. Zaman zaman istemediğimiz görüntülere şahit oluyoruz ancak bu tür olumsuzlukların istisna, kurallara riayetin genel olduğu kanaatindeyim. Milletimden hem yeni dönemin kurallarına uyarak hem işine gücüne sıkı sıkıya sarılarak bu sürece destek vermesini bekliyorum” dedi. Erdoğan daha sonra alınan kararları bir bir sıraladı.

 

 

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi olağanüstü toplandı

 

Bunun üzerine Vali Sinan Güner başkanlığında olağanüstü toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, şu kararları alarak hem resmi internet sitesi hem de sosyal medya platformlarındaki sayfaları aracılığıyla Bartın kamuoyuna duyurdu:

 

65 yaş üstü her gün 10 saat

 

“İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin 21.03.2020 tarih ve 8 nolu kararı ile İlimizdeki 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hiper tansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlarımızın sokağa çıkması kısıtlanmıştı. İlimizdeki 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 10:00-20:00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilmelerine karar verildi.

 

 

0-18 yaş grubu ebeveyn refakatinde serbest

 

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin 03.04.2020 tarih ve 15 nolu kararının değişik 29.05.2020 tarih ve 35 nolu kararına göre İlimizdeki 0-18 yaş aralığındaki (31.12.2002 tarihinden sonra doğanlar) çocuk ve gençlerimizin sokağa çıkması kısıtlanmıştı. İlimiz genelinde sokağa çıkması kısıtlanan 18 yaş altı çocuklarımız ve gençlerimizin (0-12 yaş aralığındaki çocukların ebeveynleri refakatinde olmaları kaydıyla) sosyal mesafe kuralına riayet etmeleri ve maske takmaları şartıyla sokağa çıkma kısıtlamalarının tümüyle kaldırılmasına karar verildi.

 

Bazı işletmelere yönelik saat düzenlemesi

 

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin 31.05.2020 tarih ve 36 nolu kararı ile lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokallerinin, iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans/oyun vb. ile bu amaçla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere, belirlenen kurallar dâhilinde saat 22.00'a kadar hizmet vermeye başlamalarına karar verilmişti. Bu işletmelerin saat 24:00’a kadar ‘gel-al’ ya da ‘eve servis’ şeklinde hizmet vermelerini düzenleyen İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin 03.06.2020 tarih ve 38 nolu kararının 2/a maddesinin iptal edilmesine, salgının yayılma ve vaka artış hızının düşüşe geçmesi, yaz mevsimine geçişle birlikte günlerin uzaması ve iç turizmde yaşanan hareketlilik sonucu lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi ve dernek lokallerinin saat 24:00’a kadar faaliyetlerini sürdürmelerine, saat 24:00’dan sonra müşteri kabul etmemek şartı ile temizlik ve ertesi güne hazırlık faaliyetleri ile sınırlı olmak üzere çalışabilmelerine karar verildi.”

 

ETİKETLER : Bartın Cumhurbaşkanlığı Recep Tayyip Erdoğan Bartın Valiliği sokağa çıkma yasağı Koronavirüs Covid-19 Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi