2.5 AYLIK HASRET SONA ERDİ

Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında Bilim Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda 16 Mart’tan bu yana yapılmayan camilerimizdeki toplu ibadet, 29 Mayıs Cuma günü itibariyle virüsle mücadele önlemleri altında yeniden başladı. Hava muhalefeti nedeniyle daha önce belirlenen camiler ve alanlardan farklı olarak ilimiz genelindeki tüm camilerde, sosyal mesafe kuralına uyarak ve maske takmak şartıyla kılınan Cuma namazı ile camilerle buluşan cemaatin karardan mutlu olduğu gözlemlendi.
Bu haber 2020-05-30 13:40:50 eklenmiş ve 516 kez görüntülenmiştir.

 

Camiler cemaat ile buluştu

 

ERDEM TABAKOĞLU

74 gün süren hasret sona erdi ve cemaat camisine kavuştu. Hatırlanacağı üzere Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Sinan Güner Başkanlığı’nda 26 Mayıs Salı günü gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıda; birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan Covid-19 salgını nedeniyle camilerde yapılan ibadete ilişkin olarak önemli bir karara imza atmış ve camilerde toplu ibadetin kararlar alındı. 19 Mart 2020’de aldığı 5 no’lu karardaki “… İl Müftülüğüne bağlı camiler ile …” ibaresinin iptal eden İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, yeni kararında, “ “…ilimiz genelindeki İl Müftülüğüne bağlı cami ve mescitlerde Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek kurallar çerçevesinde 29 Mayıs 2020 Cuma gününden itibaren cemaatle birlikte öğle ve ikindi namazlarının kılınmasına, diğer vakitlerde ise münferiden namaz kılmak isteyenler için bu camii ve mescitlerin açık tutulmasına karar verilmiştir” ifadesine yer verdi.

 

Açık alanlarda kılınacaktı ama

 

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin Cuma Namazları’na ilişkin aldığı bir diğer karar ise Cuma namazlarının Valilik ve Kaymakamlıklarca belirlenecek ve ilan edilecek açık alanlarda, Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek kurallar çerçevesinde kılınacak olması yönünde oldu.

Bu toplantı sonrasında Bartın Belediyesi ekipleri ve Müftülük tarafından camilerin toplu ibadete açılması için dezenfeksiyon çalışmalarına hız verildi. Bu sırada Valilik ve kaymakamlıklar ve muhtarlıklar da ilimizde Cuma namazlarının kılınabileceği alanları belirleyerek kamuoyuna duyurdular. Buna göre; Kemerköprü Meydanı’nda bin 500 kişi, Valilik Bahçesi ve civarında 2 bin kişi, Atatürk Stadyumu’nda 3 bin kişi, İmam Hatip Camii’nde 300 kişi, Gecen Mahallesi Yeni Cami’de 300 kişi aynı anda sosyal mesafeyi gözeterek Cuma Namazı’nın kılınabileceği duyuruldu.

 

 

Yağış nedeniyle camilerde kılındı

 

Bartın genelinde Perşembe gecesinden itibaren etkili olan yağışlı hava nedeniyle Cuma sabahında yapılan yeni bir duyuru ile Cuma Namazının tüm camilerde gerekli tedbirler alınarak kılınabileceği bildirildi. Sözkonusu Valilik duyurusunda şöyle denildi:
“Meteoroloji’den alınan hava tahmin raporlarına göre bugün Cuma namazı vaktinde ilimiz genelinde Cuma namazı, bütün camilerimizde, sosyal mesafeye göre belirlenmiş kapasite aşılmadan kılınacaktır. Cami avlularında ve çevresinde kontrolsüz namaz kılınmayacaktır. Cami görevlilerinin yönlendirmelerine uyulması, gelirken maske takılması, seccadelerin getirilmesi, abdest alınarak gelinmesi, sünnet namazların evlerde kılınması, çıkışta görevlilerin yönlendirmesiyle kalabalık oluşturmadan çıkılması, musafaha edilmemesi gerekmektedir. Camilere ve Cuma’ya devam edebilmemiz için lütfen uyarılara dikkat edelim. Cumanız mübarek olsun.”

Yaklaşık olarak 2,5 aydır toplu namaz kılınmadığı için Camilerden uzak kalan cemaat Cuma günü öğle saatlerine doğru camilere akın etti. Yapılan tüm uyarılar ve alınan önlemler dikkate alınarak vatandaşlar camilerin içine alınabilecek maksimum insan sayısı gözönünde bulundurularak görevlilerce içeriye alındı. Erken gidenler camilerde yer bulabilirken, bazı vatandaşların kapasite dolduğu için camilere giremediği gözlemlendi. Cemaat maskeleri takılı bir şekilde ve sosyal mesafeye dikkat ederek namazlarını eda ettiler.

 

 

 

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle kapıları kapalı olan camiler, cemaatle yeniden buluştu. Altındağ’da 31 cami ve 5 semt pazarında Cuma namazı cemaatle birlikte kılındı. 

Camiler Cuma namazıyla birlikte kapılarını yeniden ibadete açtı, cemaatin özlemi son buldu.

ETİKETLER : Bartın Cuma Namazı Covid-19
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi