Üzerinden tam 22 yıl geçti

Bartın’ın 1998 yılında yaşadığı ve herkesin hafızasında derin izler bırakan büyük sel felaketinin üzerinden tam 22 yıl geçti. Ancak Bartın aradan geçen süre zarfında yapılan barajların yanı sıra çay ve derelerin ıslah edilmesi sayesinde sel ve taşkın riskinin ortadan kalktığı bir kent haline geldi.
Bu haber 2020-05-20 15:48:07 eklenmiş ve 1077 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Hatırlanacağı üzere Mayıs 1998 tarihinde aralıksız yağan yağmurlar neticesinde Gökırmak, Kocanaz ve Arıt Çayları’nın birleşmesi ile oluşan Bartın Çayı’nın 21 Mayıs tarihinde taşması sonucu Bartın, tarih boyunca unutulmayacak büyük bir sel felaketine maruz kalmıştı.

 

 

Yaşanan sel felaketinde Bartın’ın yaklaşık olarak yüzde 70’i sular altında kalmış, binlerce ev ve işyeri, yüzlerce araç selden zarar görmüştü. Kentin altyapısının da tamamen çöktüğü selde 4 vatandaşımız hayatını kaybetmişti.

 

 

Aradan geçen zaman içerisinde Bartın’ı taşkın korkusundan kurtaracak bir dizi yatırım yapıldı. Bu süre zarfında Bartın’a üç tane baraj yapıldı. Kirazlıköprü, Kışla ve Kozcağız Barajları sayesinde ilimiz ve ilçelerimiz sel tehlikesinden tamamen kurtarıldı. Bu arada il merkezi, ilçe, belde ve köylerimizde de 40 civarında taşkın koruma çay ve dere ıslahı gerçekleştirildi.

ETİKETLER : Bartın 1998 Bartın seli Kirazlıköprü Barajı Kışla Barajı Kozcağız Barajı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi