ULUKAYADER, mermer ocağına karşı!

Bartın’ın doğa harikası yerlerinden biri olan Ulus’un Ulukaya Köyü ve çevresi, 2 yıl aradan sonra bir kez daha mermer ocağı tehdidi altında. Ulukaya Köyü Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (ULUKAYADER), doğa turizmi ve bölgedeki içme suyu kaynakları açısından tehdit olarak nitelendirdiği mermer ocağı için başlatılan ÇED sürecinin iptalinin yanı sıra, söz konusu bölgede mermer çıkarmayı hedefleyen firmanın arama ruhsatının da iptal edilmesini talep ediyor.
Bu haber 2020-05-18 22:20:06 eklenmiş ve 354 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

2007 yılında Pendik'te, İstanbul başta olmak üzere gurbette yaşayan Ulus’un Ulukaya Köyü sakinlerinin geçmişten miras kalan kültürünü yaşatması, birbirleriyle dayanışma içinde yaşam sürmeleri ve yardımlaşarak tüm sorunları birlikte aşmaları için kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu olan ULUKAYADER, bu aralar çevreci bir mücadele veriyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan ULUKAYADER Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Yalçın, bugüne kadar birlik ve beraberlik içinde gerçekleştirdikleri sosyal ve kültürel etkinliklerle üyelerine hizmet verdiklerini ayrıca, Ulukaya Köyü’nün ihtiyacı olan yatırımların sağlanması konusunda da ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile koordineli çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Ulus ilçemizin doğa harikalarından olan Küre Dağlan Milli Parkı sınırlan içindeki Ulukaya Şelalesi’ni ve Ulukaya Kanyonu’nu ilimiz ve ülkemiz turizmine kazandırmak için girişimlerde bulunduklarından bahseden Yalçın, bunun için AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç'un destekleri ile Bartın Valisi Sinan Güner, İl Özel İdaresi, Ulus Kaymakamlığı ve Ulus Belediye Baykanı Hasan Hüseyin Uzun ile Ulukaya Köyü muhtarının koordineli çalışmaları sayesinde bu yolda çok önemli bir yol kat edildiğini anlattı. Yalçın, “ULUKAYADER olarak üzerimize düşen görevlerin ötesinde yapılan hizmetlerin de gerçekleşmesi için önemli katkılarda bulunduk. Bulunmaya da devam ediyoruz” dedi.

 

 

2 yıl aradan sonra farklı bir isimle…

 

Sözlerini, Köylerine yaklaşık 1,5 km uzaklıkta bulunan alanda kurulması planlanan mermer ocağına getiren Yalçın, bölge halkı ve Derneği adına itirazlarını şu şekilde dile getirdi:

“Ulukaya Köyümüzün hemen dibinde 2017 yılı sonunda başvurusu yapılıp 2018 yılında haberdar olduğumuz ‘Mermer Ocağı’ belasının üzerinden iki yıl geçmişken aynı firmanın farklı isimle aynı bölgede tekrar mermer ocağı açmak için başvuru yaptığını üzüntüyle öğrendik. 13.06.2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ÇED duyuru sayfasında yayınlanan RN: 201700928 (Bt: 3358221) NUMARALI MERMER OCAĞI İŞLETMESİ Proje Adı ve KARAYEL MERMER SAN. LTD. ŞTİ. firması tarafından yapılan bir ÇED sürecinin başladığı bilgisi görülmektedir.

 

 

“Çevre tahribatına neden olacak”

 

Söz konusu mermer ocağının işletmeye açılması için istenen ÇED başvurusu, Türkiye'nin 2000 yılında ilk PAN PARKS Sertifikalı Milli Parkı olan Küre Dağlan Milli Parkı’nın mutlak koruma bölgesi sınırındaki tampon bölgesinde bulunmaktadır. 1. Dereceden SİT Alanı olan Ulukaya Şelalesi ve Kanyonu, açılmak istenen mermer ocaklarına sadece 1,5-2 km, arama ruhsatı ise köyün yerleşim sınırındadır. Ulus ilçemiz ile ilçeye bağlı köylerin içme suyu ihtiyacının yanında tarımsal sulamanın da karşılandığı Ulukaya Şelalemiz her yıl binlerce yerli ve yabana turisti misafir etmektedir. Faaliyete geçirilmek istenen mermer ocakları başta Küre Dağlan Milli Parkı’nın gözbebeği Ulukaya Köyümüzü etkisi altına alarak, Drahna bölgesindeki komşu köylerimizi Ulus ilçemize değin etkileyecek bir çevre tahribatına neden olacaktır.

 

“Turizme darbe vuracaktır”

 

Ayrıca birçok olumsuzlukla birlikte mermer ocaklarının faaliyete geçmesi durumunda ilimiz, ilçemiz ve köyümüz turizm alanında büyüt bir darbe alacaktır.

 

Şirketin arama ruhsatları iptal edilmeli

 

ULUKAYADER olarak köyümüz sınırları ve komşu köylerde işletmeye açılmak istenen mermer ocağına ve ileride buna benzer çevreye mutlak şekilde zarar verecek tüm faaliyetlere izin verilmemesini, söz konusu şirketin bölgemiz için almış olduğu arama ruhsatlarının da iptal edilmesini talep ediyoruz.

Derneğimizin var olmasına neden olan bu güzelliklerimizin yok olmasını istemiyor, yetkililerin sesimizi duyacağına inanıyoruz.”

 

 

Mermer ocağı için düşünülen alan neresi?

 

ULUKAYADER’in karşı olduğu mermer ocağının ÇED alanı; Bartın’ın kuş uçuşu 38 km doğusunda. Ulus’un kuş uçuşu 16 km kuzeydoğusunda yer alıyor. Talep edilen 23,18 hektarlık ÇED alanının kuş uçuşu olarak 640 m kuzeybatısında Alıçlı Köyü, kuş uçuşu bin 620 m batısında Ulukaya Köyü ve yine kuş uçuşu bin 140 m güneyinde Dereli Köyü yer bulunuyor. 

ETİKETLER : Bartın Ulus ULUKAYADER Ersin Yalçın mermer ocağı Ulukaya şelalesi Ulukaya kanyonu Küre Dağları Milli Parkı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi