“Örnek bir başarıya imza attık”

Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla bir açıklamada bulunan Bartın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdür Yardımcısı Mustafa Şaban Çengel, “Tüm dünyayı derinden etkileyen, adeta günlük yaşamı durma noktasına getiren COVİD-19 salgını sürecinde dünyanın önde gelen ülkelerinden sağlık hizmetleri bakımından ciddi zorluklarla karşılaşıp sağlık sistemleri iflas etme noktasına gelirken Kurumumuzca sağlam temeller üzerine inşa edilen genel sağlık sigortası sistemimiz ve devletimizin yerinde uygulamaları sayesinde ülkemiz, dünyada örnek teşkil edecek bir başarıya imza atmıştır” dedi.
Bu haber 2020-05-17 23:20:35 eklenmiş ve 210 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Çengel, “Sosyal Güvenlik Haftası” dolayısıyla bir açıklamada bulundu. Kurum olarak önceliklerinin sundukları hizmetlerin kaliteli, ihtiyaca yönelik kolay ve zamanında ulaşılabilir olması olduğunu belirten Çengel, 2006 yılında yapılan reformdan bu yana uygulanan başarılı sosyal ve ekonomik politikalar sonucu sosyal güvenlik sisteminin yıldan yıla gelişme kaydettiğinin de altını çizerken hizmet verilen ve sorumluluğunu taşıdıkları kişi sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Covid-19 sürecinde genel sağlık sigortası sistemi ve devletin yerinde uygulamaları sayesinde ülkemizin dünyada örnek teşkil edecek bir başarıya imza attığını vurgulayan Bartın SGK İl Müdür Yardımcısı Çengel, açıklamasında şunları kaydetti:

“06/05/2006 tarihinde 5502 Sayılı Kanun ile yapılan düzenleme ile dünya sosyal güvenlik tarihinin en önemli ve en büyük reformlarından biri olan ‘Sosyal Güvenlik Reformu’ ile SSK, BAĞKUR ve EMEKLİ SANDIĞI tek çatı altında birleştirilmiştir. Bu suretle, üç ayrı kurumla sunulan ve sigortalarının çalıştıkları statüler itibari ile ayrı emeklilik ve sağlık istemlerine tabi olduğu, bazı kesimlerin sağlık sigortasından hiç yararlanamadığı bir sosyal güvenlik sisteminden, tek çatı altında birleşen ve ülkemizde yaşayan tüm insanların genel sağlık sigortası kapsamına alındığı bir sisteme alınmıştır.

 

 

İhtiyaca yönelik kaliteli hizmet

 

Kurum olarak önceliğimiz sunduğumuz hizmetlerin kaliteli, ihtiyaca yönelik kolay ve zamanında ulaşılabilir olmasıdır. Sigortalı, işveren, emekli ve hak sahiplerinin kurum ünitelerine gelmeden taleplerini iletebilmeleri amacıyla bilgi ve iletişim teknolojilerinden azami ölçüde faydalandık. Çoğu işlemlerimiz elektronik ortama taşınmıştır. E-reçete, e-rapor gibi uygulamalarla sağlık; e tescil, kolay işverenlik, e-bildirim gibi uygulamalarla sigortalılık; emeklilik, borçlanma başvurularının e-devlet üzerinden alınması gibi yeniliklerle emeklilik iş ve işlemlerimizi bürokrasiden arındırıp, 140’tan fazla hizmetimizi e devlet uygulaması kullanılarak çağın gereklerine uygun hale getirerek hizmetlerimizin etkinliğini arttırdık.

 

Yürütülmesi en zor kamu hizmetlerinden biri GSS

 

Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında 2012 yılında hayata geçirilen Genel Sağlık Sigortası (GSS) sayesinde ülke nüfusunun tamamı devlet güvencesiyle sağlık sigortası kapsamına alınmış ve sağlıktan faydalanma imkanına kavuşmuştur. Sosyal güvencesi olmayan tüm vatandaşlarımız GSS’na erişim sağlamaktadır. Ayda sadece 88,29 TL prim ödeyerek kendileri ve tüm ailesi için GSS kapsamında sağlık sigortasından faydalanmakta olup kamu, özel tüm sağlık kuruluşlarından hizmet alabilmektedirler. GSS, yürütülmesi en zor kamu hizmetlerinin başında gelmektedir.

 

Örnek başarı

 

Tüm dünyayı derinden etkileyen, adeta günlük yaşamı durma noktasına getiren COVİD-19 salgını sürecinde dünyanın önde gelen ülkelerinden sağlık hizmetleri bakımından ciddi zorluklarla karşılaşıp sağlık sistemleri iflas etme noktasına gelirken Kurumumuzca sağlam temeller üzerine inşa edilen genel sağlık sigortası sistemimiz ve devletimizin yerinde uygulamaları sayesinde ülkemiz dünyada örnek teşkil edecek bir başarıya imza atmıştır.

2006 yılında yapılan reformdan bu yana uygulanan başarılı sosyal ve ekonomik politikalar sonucu sosyal güvenlik sistemimiz yıldan yıla gelişme kaydetmiş hizmet verdiğimiz ve sorumluluğunu taşıdığımız kişi sayısı her geçen gün artmıştır.”

ETİKETLER : Bartın Sosyal Güvenlik Kurumu SGK Mustafa Şaban Çengel Covid-19
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi